Végre itt a nyár, megérkeztek a várva várt idénygyümölcsök. Gondolom már sokan várták ezt az időszakot, mikor finomabbnál finomabb gyümölcsöket (eper, cseresznye, meggy stb) fogyaszthatunk. Az idénygyümölcsök közül sem mindegy hogy milyet veszünk, vagy hogy, hogyan fogyasztjuk el. De még mielőtt egy nagyot harapunk belé, nem árt tisztába lenni néhány alapvető szabállyal. Összeállításunkból ezeket gyűjtöttük össze.
Törekedjünk arra, hogy mindig friss a szezonnak megfelelő gyümölcsöt vásároljunk. Ha megtehetjük, akkor bio gyümölcsöket vásároljunk. Igaz drágábbak, mint a "natúr" gyümölcsök, de nem tartalmaznak egészségre ártalmas vegyszereket. A bio termelés, vegyszermentes termel, csak biológiai eszközöket használnak növényvédelemre. De ha valaki szkeptikus, akkor a következő adat biztos meggyőzi. A hagyományos vegyszerezéssel és műtrágyázással termesztett növények 2002-ben végzett vizsgálata alapján a minta 75%-ban találtak növényvédőszer maradványokat. Még a bio növények csak 23%-ban találtak nővényvédőszer maradványt.
Bio gyümölcsöket mi magunk is termeszthetünk, sőt az a legbiztosabb. Ha erre nincs lehetőségünk, érdemes megbízható bio termelőket keresni.
A gyümölcsök magas víztartalmuk miatta, gyorsan romlanak. Éppen ezen okok miatt, vásárláskor, mindig jól nézzük át, nehogy sérültek legyenek. Ugyanis a sérült, törött gyümölcs hamarabb kezd el romlani. Ne vásároljunk éretlen vagy túl érett termékeket, mert az is veszélyes lehet.
Nagyon fontos, hogy fogyasztás előtt mindig alaposan mossuk át a gyümölcsöket! Ez minden gyümölcsre érvényes, legyen az bio vagy nem bio! Nincs olyan gyümölcs melyen, ne lenne valamilyen külső (por, földmaradvány) szennyeződés. Bio gyümölcs esetén nincs szükség hosszabb mosásra. De a natúr esetén érdemes legalább 10-15 percig áztatni a gyümölcsöt. Ez nem jelent 100%-os sikert, de enged ki magából vegyszert. De ha ez sem lenne elég! Ma már vannak gyümölcs lemosó folyadékok, melyek a káros mellékhatásoktól mentesen, tisztítják meg a gyümölcsöket a vegyszerektől.
Tudta?
|
A magyarok több mint háromnegyede egyáltalán nem vásárol bioélelmiszert, és ezen a jövőben sem kíván változtatni - derül ki a GfK Hungária Piackutató Intézet felméréséből. |
Ez jó kérdés! Egyesek szerint hámozva, még mások szerint hámozatlanul kell elfogyasztani a gyümölcsöket. A hámozatlanok esküdnek a héj jótékony vitamin és színtartalmára, állítják, hogy csak így juthatunk teljes tápértékhez. De mi van a káros anyagokkal, vegyszerekkel, amik a gyümölcsöt érik? Nagyon sokan pont ezért hámozzák meg a gyümölcsöket, hogy eltávolítsák a külső szennyezett, vegyszerezett részt. Natúr gyümölcsök esetén elfogadható a hámozás, hisz ezek a gyümölcsök tartalmaznak káros anyagokat.
Bio gyümölcsök esetén, azonban egész más a helyzet. Ezeket nem kell meghámozni, mert elvileg nem tartalmaznak semmilyen káros anyagot. Biztos ez? Sajnos ma már semmiben sem lehetünk biztosak. Én azt ajánlom, hogy csak abban az esetben együk hámozatlanul a gyümölcsöt, ha megbízható forrásból származik, és 99%-san tudjuk, hogy nem vegyszerezett.
Az idénygyümölcsök minta a nevükbe is benne van csak egy adott időszakban teremnek. Az idénygyümölcsöket hosszabb távon pl.fagyasztással lehet tárolni. Fagyasztással igaz veszít vitamintartalmából, de lehetőségünk nyílik rá, hogy akár télen is fogyasszuk. Nem kell a behozott, vegyszerrelkezelt gyümölcsöket megvásárolnunk, elég csak a mélyhűtőt kinyitnunk.
Koczka Kinga