Beszéljünk a ránctalanító krémekben lévő káros összetevőkről!
A drogériák polcai csakúgy roskadoznak a sok-sok ránctalanító krémtől. De hogyan döntsük el, hogy melyik a nekünk való? S ami még ennél is fontosabb, hogyan döntsük el azt, hogy melyik nem káros az egészségünkre? Először is tanuljuk meg értelmezni az összetevőket!
A ránctalanító krémeknél mindig nézzük meg, mi szerepel az Ingredients címszó alatt
Ha például olyasmit látunk az összetevők listáján, mint:
-
petrolatum, petrol wax
-
ceresin
-
microkristalline wax, cera microcristallina
-
polyisobutane
-
polydecence
-
formaldehyd
-
glicerin, glycerin
-
lanolin
-
paraffin, paraffinum-liquidum, hart-paraffin
-
vazelin, vaseline
-
ásványolaj, mineral oil
-
parfüm, parfume, fragrance, perfume
-
TEA
-
ozokerit
-
polietilénqlükol, PEG-10 M, PEG-14 M, PEG-32, stb.
-
metilparaben, etilparaben, propilparaben, butylparaben
-
illetve CI betűvel és 5 jegyű azonosító számmal jelölt színezék…
…akkor tudnunk kell, hogy az adott termék tele van olcsó kőolajszármazékokkal, felesleges adalék-, színező-, illatanyaggal. Azt is tudnunk kell, hogy ezek a kemikáliák többnyire tönkreteszik a bőr természetes egyensúlyát, és a hormonrendszert is befolyásolják általában. Nem véletlen, hogy ezek a káros anyagok esetenként különféle betegségekkel hozhatóak összefüggésbe, pl. allergia, bőrproblémák.
Tudta?
|
A különböző bőrre kenhető kozmetikumokkal 1 nap alatt akár 200 különböző összetevőt ’’juttathatunk magunkra és magunkba’’!
|
Most a fenti felsorolásból kiragadtunk 3 összetevőt és jobban górcső alá vettük! Csak, hogy tudjuk, mi rejtőzik az elnevezések mögött!
A krémekben, ránctalanító krémekben lévő parabének
-
Mi ez? A parabének mesterséges és olcsó tartósítószerek, segítségükkel nem romlanak meg a krémek és más kozmetikai termékek (pl.: arclemosók, radír, naptej, fogkrém, borotvagél).
-
Miért nem jó? A parabének nemcsak allergiás reakciót okozhatnak, hanem számos esetben kapcsolatba hozhatóak daganatos (mell- és prosztatarák), húgyivarszervi, idegrendszeri és immunológiai betegségekkel is.
-
Hogy keressem a tubuson, tégelyen, dobozon, csomagoláson? Metilparaben, etilparaben, propilparaben, butylparaben, stb.
A krémekben, ránctalanító krémekben lévő PEG származékok
-
Mi ez? Mesterséges emulgeátorokról van szó, amiket előszeretettel használnak krémekben és más kozmetikai termékekben. Azért teszik bele, mert általuk nem válik el zsírnemű anyag a víztől.
-
Miért nem jó? A PEG származékokkal az a baj, hogy bőrirritációt okozhatnak, csökkenthetik a bőr természetes nedvességtartalmát, gyorsítva ezzel az öregedést. Ezen kívül a bőrt sérülékennyé teszik az egyéb káros anyagokkal szemben.
-
Hogy keressem a tubuson, tégelyen, dobozon, csomagoláson? PEG-10 M, PEG-14 M, PEG-32, PEG-4, PEG-6 Stearate, PEG-7, PEG-8 Esters, polyethylenglykol, polietilénqlükol, polietilén-glikol, stb.. Azt érdemes még tudni, hogy minél kisebb a szám, annál könnyebben felszívódik.
A krémekben, ránctalanító krémekben lévő glicerin
-
Mi ez? Sziruphoz hasonló állagú folyadék, amit növényi és állati zsírokból nyernek ki. Puhító hatása miatt sűrűn használják krémekben és más kozmetikai cikkekben.
-
Miért nem jó? Bár a glycerin először puhít, később viszont a bőr fokozatos kiszáradását okozza.
-
Hogy keressem a tubuson, tégelyen, dobozon, csomagoláson? Glycerin, glicerin.
Ránctalanító krém: nem mindegy, hogy milyen!
Tehát a kozmetikumok esetében mindig ajánlott megnézni az összetevők listáját, de a mindennapos használatra kifejlesztett arckrémeknél, ránctalanító krémeknél aztán főleg. Ha fontos számunkra az egészségünk és szépségünk megőrzése, akkor jól tesszük, hogyha olyan jó minőségű, bevizsgált, natúr/biokozmetikumot használunk, ami mentes az illatanyagoktól, színezékektől, tartósítószerektől és egyéb káros anyagoktól.
Bővebb információ itt, itt és itt található.
Kató Iringó