Káros környezeti hatásoknak vagyunk kitéve életünk szinte minden területén. Táplálkozásunk, oxigén felhasználás szempontjából különös jelentőséggel bír. Ételeink, italaink mesterséges anyagtartalma jelentős mértékben megnöveli szervezetünk oxigén szükségletét. Tudományos kutatások bebizonyították, hogy a zsiradékokban és proteinben gazdag tápláléknak nemcsak alacsony az oxigén tartalma, de oxigént vonnak el a szervezettől emésztésük során. A helytelen étrend és az oxigénhiányos állapot közötti összefüggésről írt kutatásában Waves Forest biokémikus (megjelent a portlandi "Bio/Tech News" időszakos tájékoztatóban) rámutat arra, hogy a „junk food”/ értéktelennek nevezett gyorséttermi kínálat növeli a stresszt. (http://www.hix.com/arch/page=issue&issueid=63767)
Mindemellett a dohányzás, a túlzott gyógyszerfogyasztás, a rossz testtartás, a mozgáshiány, a felületes légzés jelentősen lecsökkentik a sejtek rendelkezésére álló oxigén mennyiségét. Nehezíti az oxidációs folyamatot ezen kívül, a mesterséges fény okozta elektroszmog szennyezés is.
Az oxigén tehát - bármilyen forrásból származzon - létszükséglet az egészség megőrzéshez, gondoskodnunk kell annak pótlásáról! Több módja is van annak, hogy elegendő oxigént juttassunk a véráramlatba. Először is gyakrabban tartozkodjunk oxigéndús környezetben például erdőben vagy vízparton. Másodszor, napjában akár többször is gyakoroljuk a jógából ismert, hasi légzést. Indiában ugyanis úgy tartják, hogy aki félig lélegzik, az félig él. Ez a fajta légzéstechnika, a felületes kapkodó lélegzéssel ellentétben a tüdő oxigén kapacitásának teljes egészét kihasználja. Rövid időn belül frissnek és erősnek érezhetjük tőle magunkat. A rendszeres sport szintén fokozza az oxigénellátást és ezzel a tüdőn keresztül történő kiválasztást. Ilyenkor pulzusszámunk megemelkedik, keringésünk megélénkül, a vér oxigéndúsabbá válik, javul a sejtlégzés. Ha nem tudunk napi szinten oxigéndús környezetben sétálni, vagy nem gyakoroljuk a mély légzést rendszeresen, még mindig marad egy-két hatásos eljárás oxigénszintünk növelésére.
Az egészséges táplálkozáson, a rendszeres mozgáson kívül, a bőséges folyadék utánpótlásról sem szabad elfelejtekeznünk, amikor oxigén növelésről beszélünk.
Mivel a víz nemcsak létfontosságú tápanyag, hanem régóta bevált gyógyító szer is, hatásos eszköz szervezetünk oxigénpótlása szempontjából. A víz az oxigén után a második legfontosabb anyag, amire az emberi szervezetnek szüksége van. Szervezetünk körülbelül 60%-a víz, mennyisége életkor szerint változik. Csecsemőkorban 80%, felnőttkorban 60%, időskorban, pedig 40%-ra csökken. A testünk víztartalmának 2/3-a a szövetekben, sejtekben található, a többi a vérben kering.
Sajnos, ma az emberiség fele krónikusan vízhiányos. A vízre, rendkívüli módon rá vagyunk utalva. Jelzi ezt a következő 3-as alapszabály is, miszerint: legfeljebb 30 napig élhetünk élelmiszer nélkül, 3 percet oxigén nélkül és csak 3 napot folyadék nélkül.
A vízhiánynak (dehidratáció) nagyon komoly következményei vannak. Testünk már 1% vízhiánynál szomjúsággal jelez, 2%-os folyadékveszteség viszont megzavarhatja a rövid távú emlékezetet, nehézséget okozhat az alapműveletek elvégzésénél. 3%-os hiány esetén csökken az anyagcsere, 5%-os hiány enyhe lázat idézhet elő. 10%-os hiány a vese működés leállását és izomgörcsök fellépését okozhatja. 20%-os veszteségnél a szervek működése fokozatosan leáll, és ez halálhoz vezethet.
1 pohár víz maradandóan csökkentette a diétázók 100%-nak az éhségérzetét. 5 pohár víz napi elfogyasztása 45%-al csökkenti a vastagbélrák, 79%-al a mellrák, 50%-al a hólyagrák esélyét. 8-10 pohár elfogyasztása a hát és ízületi fájdalomban szenvedők 80%-nak csökkentette a fájdalmát.
Ha kevesebb vizet iszunk a kelleténél, hajlamosabbak vagyunk túlenni magunkat, mert agyunk nem tesz különbséget éhség és szomjúság között. A víz azon kívül, hogy csillapítja éhség érzetünket, növeli a zsíranyagcserét és hozzájárul karcsúságunk megőrzéséhez. Sok embernél az elégtelen folyadékbevitel a zsír lerakódásához vezet, az izomzat elernyedéséhez és a rossz emésztéshez. Vízivással enyhíthetjük a gyomorfájdalmakat, megőrizhetjük izmaink, izületeink hajlékonyságát, lassítva ezáltal az örgedés folyamatát.
A szívműködést és a vérkeringést egyaránt erősíti a rendszeres és elegendő víz utánpótlás.
A bőr hidratációja is normalizálódik, simább, puhább, rugalmasabb lesz, ha sok vizet iszunk. Agyunk több mint 90 százalékban vízből áll, ezért hatékony működéséhez, a fáradtság a stressz kezeléséhez, a megfelelő koncentrációhoz elengedhetetlen a víz igényünk rendszeres kielégítése.
Az elvesztett folyadékot a nap folyamán egyenletesen elosztva kell pótolnunk! Aki mindig csak akkor iszik, amikor már nagyon szomjas, az tulajdonképpen árt ezzel a szervezetének, mivel a szomjúság a test egyik vészjelzése. Szervezetünknek akkor is szüksége van a folyadékra, amikor nem érezzük szomjasnak magunkat. Bizonyos korosztályoknál előfordul, hogy a szomjúságérzet nem működik megfelelően. Idősebb emberek, illetve a kisbabák, kisgyerekek szervezete könnyen veszít folyadékot magas láz, vagy hasmenés, hányás esetén. Náluk fokozottan oda kell figyelni a folyamatos utánpótlásra.
Biztos, hogy alapvetőn a víz a legjobb folyadék a szervezetünk számára és nem a cukros, színezőanyagokkal teli üdítőitalok. A megfelelő napi víz mennyiség pótlásához hozzájárulhatnak a magas víztartalmú gyümölcsök és levesek is. A kávé, kóla és az alkohol tartalmú folyadékokról azt kell tudni, hogy dehidratáló (folyadék elvonó) folyamatot indítanak el szervezetünkben, így ezek nem oltják szomjunkat és nem alkalmasak folyadék utánpótlásra. A tea jó hatással lehet szervezetünkre, ám ezzel sem szabad túlzásokba esni, mert szintén vizet vonhat el szervezetünkből.
Mivel egyre többet hallunk vezetékes ivóvizeink szennyezettségéről, sokan inkább a különböző ásványvíz fajtákat részesítik előnyben. Jelen cikkünkben nem kívánunk állást foglalni sem a csapvíz, sem pedig a palackozott vizek mellett. A lényeg, a vízivás! Az ásványvíz fogyasztásakor viszont érdemes megnézni, milyen az adott víz ásványianyag összetétele, mert rendszeres fogyasztás esetén, bizonyos ásványi anyagok egyoldalúan felhalmozódhatnak a szervezetünkben, s az akár káros is lehet.
Összefoglalva a víz nélkülözhetetlen szervezetünk méregtelenítése, a hatékony oxigén növelés szempontjából. A napi rohanás közben pedig érdemes, egy-egy pillanatra kikapcsolni, mélyet lélegezni és közben tudatosítani magunkban, hogy szervezetünknek most azt adjuk, amire a legalapvetőbben szüksége van.
Tárczy Judit