Amit a ráncosodásról tudni érdemes
Bőrünk tartását a kötőszöveti rostok adják, melyek a kor előrehaladtával meggyengülnek – ez vezet a ráncok kialakulásához.
Miért alakulnak ki a ráncok a bőrünkön?
-
Egyrészt azért, mert a bőr emlékszik. Gondoljunk csak a sok homlokráncolásra! A jellegzetes mimikai mozgások okozta ráncok már korán megjelenhetnek, és egyre inkább elmélyülnek.
-
Másrészt azért alakulnak ki ráncok a bőrünkön, mert a kor előrehaladtával a bőr mindhárom rétege elkezd vékonyodni, a kollagén és elasztin rostok pedig meggyengülnek, megnyúlnak.
-
Harmadrészt a bőralatti zsírréteg mennyiségének csökkenése is mélyíti a ráncokat. Ezért van az, hogy idősebb korban a vékonyabb emberek még öregebbnek tűnnek.
Kollagén és elasztin - a 2 kulcsszó a ráncosodásban
A kollagén rostok adják a bőr erejét és tónusát, az elasztin rostok pedig rugalmasságát. Ahogy korosodunk, a felhám elvékonyodik, a kollagén és elasztin rostok pedig meggyengülnek, és az új rostok termelődése lelassul. Ezen szerkezeti változások hatására a bőr egyes helyeken meglazulhat, a bőr megereszkedik.
A ráncosodás összefügg az életmódunkkal is
-
A bőr károsító hatásában nemcsak a szabadgyökök termelődése, hanem a kötőszöveti elsavasodás is szerepet játszik. Épp ezért a lúgosító táplálkozás és kellő mennyiségű vízfogyasztás a ráncosodás megelőzésében is szerepet játszhat.
-
Mivel a bőrünk található testünk legkülső részén, az találkozik először mindennel. Az UV sugárzás pedig a bőr oxidatív károsodásának egyik legfőbb oka, és így a ráncosodásnak is.
-
A dohányfüst szintén számos szabadgyökös folyamat forrása. Nem véletlen, hogy a dohányosok bőre idővel sokkal szárazabb, ráncosabb, sőt el is színeződhet.
Vitaminsziget