Itt a nyár a tél után, mert hogy tavasz alig volt! Megérkezett a meleg idővel kézen fogva az idény gyümölcsök-zöldségek szezonja is. Vitamintartalmukról rengeteget tudunk, de a további több ezer hasznos összetevőről, valamint a gyümölcs ízű termékek veszélyes, nagyipari "bogaras" aromáiról már kevesebbet.
Végre megjelentek a gyümölcsök, zöldségek, melyek színüket a naptól nyerték. Elhalmoztak minket mindenféle információval a különböző nyomelemekről, vitaminokról, ásványi anyagokról. Sokakat étrend-kiegészítő formájában pótolunk, és ez így rendben is van.
Tudta? |
Az újonnan felfedezett hatóanyagokat az egészségünk megőrzéséért szorgoskodó cégek is felhasználják. Számos ezeket tartalmazó – főként speciális – készítmény kapható már. |
Tudjuk, érezzük, a vérünkben van: ami színes, az jó! És ez valóban így is van. A zöld, a sárga, a piros, a lila és még sorolhatnánk - felkelti érdeklődésünket. Tény, hogy minél élénkebb egy gyümölcs, vagy zöldség színe annál értékesebb, annál nagyobb töménységben vannak benne jelen a rá jellemző jótékony színanyagok. ...Feltéve, hogy a termesztés során nem manipulálták a színét (gondoljunk csak a legextrémebb színű tulipánokra), de legyünk bizakodók.
Fontos, hogy akkor tankoljuk fel magunkat az értékes anyagokkal, amikor lehet. A szezonja mindennek elfut és aztán már csak fagyasztott, vagy befőzött állapotban jutunk hozzájuk. Épp ezért ne gondolkozzunk, „hallgassunk” a szemünkre!
Tudjuk, hogy az élelmiszeripar az eladhatóság kedvéért, sok adalékanyagot használ az íz, illat és a szín fokozására is. Mint említettem a színek jelentősen meghatározzák döntésünket. Nem is gondoljuk, de a gyümölcslevek, a gyümölcsjoghurtok, a húsok színét, sőt egyes édességek csillogó felszínét olyan összetevőkkel befolyásolják, amit különben meg nem ennénk: … rovarokkal. Hogy ez a magyar termékekkel hogy van, arról nincs információnk, de mint tudjuk a határok, nyitottak.
A carmine (kármin) és a cochineal névre hallgató összetevőket perui, bolíviai, chilei és afrikai nőstény bogarakból nyerik. Ráadásul az amerikai élelmiszerhatóság (F.D.A.) engedélyezi, hogy ezeket természetes aroma névvel illessék, minthogy teljesen természetesek. Így nem tudhatjuk mit is ettünk meg valójában, mert az egyszerű földi halandó számára nyomon követhetetlen a dolog.
Ne keseredjünk el, ezek az anyagok tényleg természetesek, és olyan rovarokból vannak, amiket emberek fogyasztanak, így sokkal ártalmatlanabbak, mint szintetikus társaik. Nem bántják a DNS-t, nem okoznak korai öregedést vagy rákot.
Egy baj mégis van velük (azon kívül, hogy sokan szeretnék eldönteni, mit esznek): egyes emberekben a rovarfehérjék allergiás reakciókat okozhatnak, amik az ekcémától, a fejfájástól vagy az orrfolyástól akár sokkos állapotig is terjedhet. Épp ezért lenne jó pontosan tudni, mi is az, amit megeszünk.
És ez csak egy kis érdekesség volt az élelmiszeripar trükkjei közül.
Tankoljunk fel hát abból, aminek szezonja van, mert a természet nem csap be minket!
Dr. Gulyás Tamás