Aki szeret kirándulni, annak nem árt odafigyelnie a kullancsokra!
A kullancsok az ízeltlábúak közé tartozó, apró méretű (kifejlett állapotban 3-4 mm-es) pókszabásúak. Ezeknek a lapos testű élősködőknek világszerte majdnem 800 fajuk ismert, de Magyarországon csupán 42-féle található meg. Elsősorban emlősök és madarak vérét szívják, de esetenként nem vetik meg a hüllőket és kétéltűeket sem. Táplálkozási idejük 2-15 nap, ez idő alatt eredeti méretük 120-szorosára is képesek megduzzadni. Megfelelő körülmények között pedig több évig is kibírják táplálék nélkül.
Szinte mindenhol! Nemcsak erdei kirándulásokon találkozhatunk kullancsokkal, hanem városi parkokban és saját kertünkben is. Kullancstámadásra tulajdonképpen 2 irányból számíthatunk - fentről és lentről:
A kullancsok más fertőzött állatok vérét szívva válnak fertőzővé. Európában 15-féle betegséget terjesztenek, ebből 7 emberre is átterjedő. A 2 legismertebb a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás.Nem minden kullancs hordozza ezeket a betegségeket, de tudjuk, „jobb félni, mint megijedni”, ezért minden egyes kullancsot érdemes úgy kezelni, mintha komoly veszélyforrás volna.
Tudta-e? |
Kb. minden 5. kullancs fertőzött, de csak minden 13. okoz betegséget. |
Szerencsére az emberek többsége általában még a vérszívás előtt, vagy a vérszívási szakasz kezdetén megtalálják és eltávolítják a kullancsot, így kicsi az esélye annak, hogy a kórokozók a sebbe jutnak. Ám ha a fertőzött kullancs 1-2 napig a bőrben van, akkor szinte biztos a kórokozók bejutása.
A Lyme-kórról itt olvashat bővebben! >>>
Az agyvelőgyulladásról itt olvashat bővebben! >>>
Ha kullancsot észlelünk, minél előbb távolítsuk el a fertőzések átadása miatt! Ez a legfontosabb szabály! Gyógyszertárban érdemes egyszer használatos műanyag kullancseltávolító kanalat vásárolni, ezzel ugyanis könnyedén kiszedhető a kullancs. De mégis hogyan? Mutatjuk!
Tudta-e? |
A kullancseltávolító kanál díjnyertes lett a Találmányi Világkiállításon. |
(A kép forrása: kullancsinfo.hu)
A kullancseltávolító kanálon kívül cérnával, gézzel vagy bicskával is szoktak kullancsot kiszedni, viszont ha úgy érezzük, hogy ezt nem tudnánk szakszerűen véghezvinni, vagy nincs is megfelelő eszközünk hozzá, akkor inkább forduljunk orvoshoz. Ha sikerült kiszedni a kullancsot, de 1 hónapon belül betegségtüneteket tapasztalunk (láz, hányás, hidegrázás, izomfájdalom, gyengeség, piros folt, kiütés, fejfájás, szédülés, nyirokcsomó duzzanat), akkor szintén azonnal keressünk fel egy orvost!
Kató Iringó