Az asztma világnapját minden év május első keddjén tartják a Világmozgalom az Asztmásokért (GINA) nevű szervezet kezdeményezésére. Ennek apropóján beszélünk az asztma medicina kezeléséről.
Az asztma a légutak gyulladásos betegsége, melyben a légutak szűkülete miatt alakulnak ki a tünetek.Több tényezős betegség, több okból jöhet létre, sőt sokszor több tényező együttes jelenléte okozza a rohamokat. A tünetek megértéséhez sohasem szabad figyelmen kívül hagyni a pszichés faktorokat sem. Alapvetően azonban egy gyulladásos betegségről van szó, mely során az immunrendszeri izgalom, illetve az ezzel kapcsolatos mechanizmusok hatására jönnek létre a rohamok is.
Mivel nemcsak a tüdőt, hanem az egész szervezetet érintő betegégről van szó, nem lehet a szokásos tüneti és a tünetmentességet célzó gyógyszeres kezeléssel elintézni a kezelést, hanem figyelembe kell venni a külső és belső tényezőket. A hagyományos gyulladásgátló és hörgőtágító kezelés ugyanis akár teljes tünetmentességet is létrehozhat, azonban ilyen esetekben is el kell gondolkozni a mélyebben megbúvó okokon. Heveny esetekben mindenképp szükséges a kezelés, és bármilyen természetes megoldást is találunk, a rohamok kezelésére való tüneti szereket mindig elérhetőnek kell lenniük.
Az asztma lehet pusztán allergiás, de lehet autoimmun eredetű is. Előbbi esetben egy külső anyag (allergén), illetve az azok ellen termelődő immunanyagok válták ki a tüneteket, míg utóbbi esetben a szervezet saját szövetei ellen beinduló immunfolyamatok váltják ki, vagy tartják fenn a betegséget. Ráadásul egy allergén elleni védekező reakció, később saját szövetek elleni reakcióvá is válhat. Bármi is legyen a kiváltó tényező, minden esetben bonyolult immunrendszeri folyamat indul be. Ezeket a folyamatokat azonban befolyásolhatják a szervezet más pontjain jelen levő gyulladások, vagy allergiák, intoleranciák is. Másik oldalról az asztma a gyulladásos folyamatok egyik megjelenési formája.
Mint fentebb céloztunk rá, az asztma kezelése orvosi feladat. Azt nem szabad felülbírálni, hiszen egy életveszélyes állapot lehetőségét hordozza magában. Ha az állapot javul, a kezelőorvos feladata a gyógyszerek csökkentése. Ráadásul a sok tényező miatt a beteg állapota spontán is javulhat (a rohamok jellege enyhülhet, számuk csökkenhet), így csak a hosszabb távon fennálló javulás tekinthető a kiegészítő kezelések valódi eredményének.
Mivel az alapvető faktor a gyulladás, a gyulladásos állapotok felkutatása és eliminálása a legfontosabb. E mellett a gyulladásos és allergiás folyamatok természetes befolyásolása szintén egy fontos kiegészítő elem lehet.
A pszichés ok feltárására sokféle technika létezik. Jóga és a jóga légzési technikák segíthetnek, de léteznek alternatív légzésterápiás módszerek is. Szóba jön az autogén tréning és bármilyen relaxációs technika is. A mozgás ez esetben nemcsak a stresszkezelő, hanem a gyulladáscsökkentő hatása révén is fontos elem. Ez esetben nem kifullasztó, hanem rendszeres terhelést nyújtó gyakorlatokról van szó.
Dr. Gulyás Tamás