Kinek van szüksége D-vitaminra?
A D-vitaminnak számos olyan funkciója ismert, ami jelentősen megkülönbözteti vitamin társaitól. Ismereteink bővülésével ma már inkább nem is vitaminként, hanem hormonként tekintünk rá, ugyanis számos szabályozó funkciója ismert.
A D-vitaminnak nemcsak a kalcium anyagcserében van jelentősége
Sejtszintű szabályozó szerepe révén csökkenti a szív és érrendszeri betegségek, és a tumoros betegségek kockázatát is. Jelen cikkünkben nem a D-vitamin hatásaival foglalkozunk, hanem azzal, kiknek van fokozott szüksége a pótlásra.
D vitaminra télen-nyáron szükségünk van
Táplálékainkból a D-vitaminnak csak az előanyagát visszük be, aktív formáját pedig a bőrben napfény hatására, majd a vesében éri el. Épp ezért a téli időszakban ellátottságunk jelentősen csökken, de a mi éghajlatunkon a lakosság nagy része nyáron sem rendelkezik megfelelő mennyiséggel.
Kiknek kell odafigyelni a fokozott D-vitamin pótlásra?
-
Az anyatejjel táplált csecsemők általában nem jutnak megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz, mert az anyatej nem tartalmaz eleget. Főként, ha az anya vérszintje sem megfelelő. Épp ezért a csecsemők már régóta pótlásban részesülnek, így ez megoldott. Érdemes azonban napi 10-20 percet (nem egyszerre) teljes testtel napoztatni őket.
-
Akik nem tartózkodnak eleget napon. Ez többségünkre igaz. A megfelelő D-vitamin mennyiséghez napi 10-20 percet kellene teljes testtel napon tartózkodni, és ez alatt nem szabadna napkrémekkel kizárni a napsugarakat.
-
A D-vitamin zsíroldékony, így előalakja is így szívódik fel. Akik intenzív zsírszegény diétán vannak, azoknak mindenképp javasolt pótlása. Ez vonatkozik a zsírfelszívódási zavarban szenvedőkre is.
-
Idős emberekben mind a bőr csökkent funkciója, mind a bél felszívódás zavara következtében is csökkent a D-vitamin szintje. Számukra olyan fontos a pótlás, mint a csecsemőknek.
-
Sötét bőrű emberek jobban védelmet élveznek a napsugarakkal szemben, de ezért csökkent D-vitamin termeléssel fizetnek.
-
Extrém elhízás esetén figyelembe kell venni, hogy a D-vitamint a zsírszövet felveszi, így a funkció helyén kevesebb lesz belőle.
-
Egyes gyógyszerek beleavatkoznak a D-vitamin anyagcserébe. Ilyenek a szteroidok, a felszívódás gátlásán alapuló koleszterincsökkentők, a zsírfelszívódást gátló fogyasztószerek, és egyes epilepszia ellen alkalmazott gyógyszerek.
-
Tumoros, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, illetve akiknek csontritkulása van, fokozott igényük miatt szorulhatnak pótlásra.
A fenti esetekben nem elég a táplálkozásra és a napozásra figyelmet fordítani, hanem pótolni is érdemes. Pótlásra napi 1000-2000 NE (nemzetközi egység) biztonsággal alkalmazható.
Dr. Gulyás Tamás