Testünk számtalan módon jelzi, ha nincs bennünk egyensúly. Testi-lelki tünetek tucatjaival próbálja nyomatékosítani, ha az életünk nem megfelelő irányba halad, ha elfojtunk magunkban valamit, ha egy régi sérelmen, frusztráción nem tudunk túllépni, ha túlterheljük magunkat, vagy ha nem találjuk a harmóniát. Nem minden hangulatzavar, pszichoszomatikus tünet, ismeretlen eredetű fájdalom vagy krónikus betegség tüneteinek csökkentéséhez kell gyógyszer, néha meglepően jó eredményeket lehet elérni jóval lágyabb alternatív módszerekkel is.
Az egyik ilyen módszer a kineziológia, mely a maga szelíd módszereivel (izomteszt, vizualizálás, légzésgyakorlatok) nagyon hatékonyan segíthet számos esetben. A kineziológa sikeres lehet például alvászavarok, indulati problémák, hangulatzavarok, evészavarok, pánikbetegség, párkapcsolati problémák, tanulási problémák, különféle függőségek, dadogás, allergia, asztma esetében.
Stressz hatására az agyunk átkapcsol, és Harcolj vagy menekülj!”-üzemmódra vált. Agyunk rögtön kidobja azokat az emlékeket (pontosabban régi, rögződött érzelmi tartalmakat), melyek hasonlítanak a jelenben helyzethez. Sajnos komoly esély van rá, hogy ugyanúgy fogunk reagálni, függetlenül attól, hogy mérlegelnénk, hogy van-e más lehetőség is. Valójában annak a valószínűsége, hogy egy helyzet megismétlődik, igen csekély, számtalan más lehetőségünk is van, de az agy nem tudja megkülönböztetni múlt kínzó emlékeit, és a jelenlegi, fájdalmas helyzetet, így stresszel reagál, lelki vagy érzelmi blokkokat képezve. Az az érdekes, hogy nem csak az agyunk, de testünk is emlékszik a traumatikus, kellemetlen helyzetekre, így a kineziológia elsősorban ezt a testi emlékezetet hívja segítségül.
Az izomteszt módszer dr. George Goodheart csontkovács nevéhez fűződik, aki reflexválaszokat vizsgálva jött rá arra, hogy stresszre a test izomernyedéssel reagál. Az One Brain módszer lényege az izomteszt, mely biofeed-back rendszerként működik. A test automatikusan választ ad arra, hol vannak a blokkok élettörténetünkben. A kineziológus, kezében tartva a páciens kezét, figyeli annak izomműködését.
Egyszerű, eldöntendő kérdéseket tesz fel, amire a páciens teste automatikusan reagál, hasznos információkat szolgáltatva a kineziológusnak.
Stressz hatására az izmok elernyednek, amit a szakember könnyen észrevesz, figyelve az izomválaszokat. Ez az izmokkal való párbeszéd segít felderíteni a különféle blokkokat. De a kineziológus feladata nem csak a múltbéli okok feltárása, hanem a rossz beidegződések, régi programok „átírása”, korrekciója, a lelki-érzelmi blokkok oldása, új válaszreakciók csatolása is.
Egy 29 éves, fiatal nő tapasztalatát idézzük: „Én 3 évvel ezelőtt inkább csak kíváncsiságból próbáltam ki a kineziológiát. Nagyon meglepő tapasztalat volt, hogy mégis működött. Annak ellenére megoldódott az engem érintő probléma, hogy nem hittem a módszerben, összesen csak két alkalommal mentem kezelésre, nem voltam igazán együttműködő, és még csak különösebb szimpátiát sem éreztem a kineziológusom iránt. (Egy pszichológus esetében mindez nyilván komoly problémát jelentett volna). A gyakorlatok egyszerűek voltak, a kineziológus visszafelé számolt, miközben a tenyeremet a kezében tartotta. Az önkéntelen rándulásokat megérezve kijelentette, hogy a problémám gyökere 19 éves koromban gyökeredzik, és meséltetett arról az időszakról, párhuzamosságokat keresve az akkori és a jelenlegi helyzetem között. Kaptam néhány egyszerű gyakorlatot a jobb és bal agyféltekém harmonizálására (mint pl. a váltott orrlégzés), el kellett képzelnem néhány dolgot, hogy „kijavítsak” bizonyos múltbeli emlékeket, megszagoltam néhány csepp Bach virágesszenciát, és kaptam néhány játékos házi feladatot is. Azóta sem értem pontosan, hogy mi változott meg két alkalom alatt, de a kérdéses probléma nagyon hamar, néhány hét alatt megszűnt.”
Réti Petra