Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Lekvárok 10 perc alatt

Elképzelhető, hogy a klasszikus lekvár-receptekben zavar minket egy-két dolog, például a tartósítószer kérdése, vagy a rengeteg cukor. Ugyanis arra van mód, hogy a tartósítószer nélkül tegyünk el lekvárt, (írtunk is erről korábban), de általában ezek a receptek elég sok cukrot (1:1, 1:2) tartalmaznak. Ennek az az oka, hogy a cukor tartósítja is lekvárt, meghosszabbítja az élettartamát. Viszont a sok cukor egy picit háttérbe is szoríthatja, elnyomhatja a gyümölcsök ízét – érthető, hogy van, akit ez zavar. Különösen akkor, ha szeretnénk keverni a különféle, pikánsabb ízeket, és arra vágyunk, hogy ne egy egységes, homogén, egyszerű édes ízt kapjunk, hanem egy izgalmas ízkombinációt. Nyugodtan próbáljuk hát ki a cukormentes recepteket, (de természetesen 1-2 kanál mézet azért nyugodtan használhatunk az édesítéshez). 

Szerencsére létezik egy gyors és meglepő módja a lekvárkészítésnek, amennyiben sem tartósítószert, sem cukrot nem akarunk használni. Ezekre ugyanis semmi szükség, ha azonnal elfogyasztjuk a friss lekvárt, vagy ha végig a hűtőben tároljuk. A következő receptek kifejezetten kezdő, de kíváncsi háziasszonyoknak valók, csak egy kis kísérletezéshez, ezért minimális adagokkal számolunk, és a hozzávalókat pedig érdemes kreatívan cserélgetni. Elsősorban az  célunk, hogy ötleteket adjunk, és önálló kísérletezgetésre bátorítsunk! 

Bevásárlás a cukormentes lekvárhoz

10 perces lekvár az aznapi ebédhez

Amikor az ember arra gondol, hogyan szokott a nagymamája befőzni, legtöbbünknek valami elképesztően heroikus küzdelem ugrik be. Az ő generációjuk még nem adta alább 30-50 kg gyümölcsből készült lekvárnál, és többnyire a klasszikus ízeket részesítette előnyben, a hagyományos sárgabarackot, esetleg szilvát. Az, hogy nem kéne feltétlenül napokig kötényben izzadni a hatalmas fazekak felett a konyhában, fel sem merülhetett, hiszen az elkészült lekvár egyfajta aranytartalékot is képzett a téli napokra. De van ám egy sokkal lazább, könnyedebb, improvizatívabb módja a lekvárfőzésnek, amire az egészen zöldfülű háziasszonyok is képesek. Ha szeretnénk feldobni valami különleges ízzel az aznapi palacsintát vagy vaníliafagyit, akár pár szemből is készíthetünk 10 perc alatt lekvárt.

Lekvár vegyes piros gyümölcsökből

Hozzávalók: fekete ribizli (15 dkg), szeder (15 dkg), málna (15 dkg), áfonya (15 dkg), 2-3 kanál méz

Elkészítés: a felforrósított serpenyőbe tegyünk egy kanál mézet. Vigyázzunk, hogy semmiképpen égjen oda! Erre jönnek a megmosott gyümölcsök, és 1-2 dl víz. Folyamatos keverés mellett főzzük a lekvárt kb. 10 percig, amíg a gyümölcsök szétfőnek, ízük összekeveredik. Lehet, hogy a fekete ribizli héja nem akar felpattanni, ilyenkor egy picit megböködhetjük, hogy az édes, bordó levet kiadja magából. Kóstoljuk meg, és ha nagyon savanyúnak érezzük, még egy kanál mézzel édesítsük.   

Tipp: a legfinomabb, ha még frissen, rizskoch mellé tálaljuk. Ha télen nincs friss gyümölcs, nagyon jó szolgálatot tesz majd pl. egy semlegesebb ízű gyümölcsturmix (pl. banánturmix) feldobásához. 

Őszibarack-sárgabarack-ribizli lekvár

Hozzávalók: 4-5 db sárgabarack, 3 db őszibarack, 15 dkg ribizli, 1-2 kanál méz.   

Elkészítés: mossuk meg a gyümölcsöket, tisztítsuk meg a ribizlit, magozzuk ki, és negyedeljük a barackokat. Egy-két kanál mézen kevergessük a forró tűzön a gyümölcsöket, 1-majd 2 dl vízzel öntsük fel az egészet, és 10-15 percig forraljuk.   

 

Tipp: a legfinomabb, ha frissen sült goffrihoz vagy palacsintához adjuk. Ha eltesszük, és télen vesszük elő a lekvárosüveget, csodálatos barackos gombócot csinálhatunk a segítségével.

Ringlólekvár, szilvalekvár

Hozzávalók: fél kg ringló vagy japán szilva, 1-2 kanál méz, egy csipetnyi fahéj

Elkészítés: korábban a szilvalekvárt egy teljes napig főzték, hogy sűrű és sötét legyen, megálljon benne a kanál. Ez viszont egy jóval hígabb, világosabb és savanykásabb típusú szilvalekvár, az íze is teljesen más! Ugyanúgy készítjük, mint az előzőket. A felforrósított teflonedénybe egy-két kanál mézet teszünk, ebbe rakjuk a negyedelt szilvákat, megszórjuk az egészet fahéjjal, és kevés vízzel felöntjük. 10-15 percig kevergetve forraljuk a lekvárt, és ha kell, utána öntünk még egy dl vizet. Érdemes megvárni, míg a szilva vagy ringló húsa picit szétesik, sőt, erre akár rá is segíthetünk fakanállal.

Tipp: élénk bordó színű, savanykás, pikáns lekvárt kapunk, mely talán akkor a legfinomabb, ha vaníliafagylalttal töltött palacsintára öntjük, még melegen. Ha viszont eltesszük, télen nagyszerű és egészséges desszertet készíthetünk a segítségével. Íze nagyszerűen harmonizál a banánéval, így, ha egy magas üvegpohárba felkarikázott banánt teszünk, és leöntjük egy adag gazdag, savanykásan pikáns, bíborszínű ringlólekvárral, az látványnak is gyönyörű, az íze meg egyenesen varázslatos.

Tóth Ágnes