Egészséges táplálkozás 3. – Csomagoljunk ebédet!
Amikor elhatározzuk, hogy át fogunk állni az egészséges táplálkozásra, a legnagyobb gondot mindig a logisztika és a pénz okozza. Először igencsak sokkoló szembesülni a 600 ft-os kenyérrel és az 1000 t-os bio zöldséglével...
Ráadásul ki kell zökkennünk a megszokott kerékvágásból, át kell strukturálnunk az eddigi napirendünket, időt és energiát kell áldoznunk arra, hogy lehetőség szerint mindig vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételekhez jussunk. Sajnos, nagyon ritka az, hogy valaki éppen egy egészséges menüket kínáló gyorsétterem mellett dolgozik, mert ilyen nálunk szinte alig van.
Pedig szerte a világon létezik ez a műfaj, melynek az egyik legjobbja talán az Exki étteremlánc Belgiumban, mely számtalan friss zöldségkrém-levessel, salátával, gyümölcssalátával, ropogós, frissen sült zöldséges lepényekkel várja a betérő vendégeket.
Nos, mivel nálunk ilyen még nincs, és hasonló sem, hacsak nincs a közelünkben egy vegetáriánus étterem, alapesetben a legjobb megoldás az, hogy csomagolunk magunknak saját készítésű tízórait, ebédet, uzsonnát és rágcsálnivalót, hogy még csak véletlenül se csábuljunk el semmilyen csokis croissanttól, máglyarakástól vagy egyéb bűnös élvezetektől, sem az utcán, sem a munkahelyi étteremben. Azért kezdetben biztosan fel fog merülni néhány kétely.
-
Egyrészt az egészséges táplálkozás jóval drágábbnak tűnik, mintha péksüteményekkel, tésztával, gyorséttermi ételekkel, félkész ételekkel tömnénk magunkat. De ez csak illúzió, mert ha rászokunk arra, a magunknak készített ételt esszük, és nem helyben vásárolunk, hosszú távon spórolhatunk vele. Ráadásul, hosszú távon az egészséges táplálkozás betegségmegelőzést is jelent, így évzizedek múlva nem kell majd kórházra és gyógyszerekre költenünk a pénzünket.
-
Az egészséges táplálkozás jóval időigényesebb, ez sajnos tény, mert időt kell szánnunk a bevásárlásra, piacra kell mennünk friss zöldségért, saját magunknak kell főzni, és az elkészített ételt valahogy be is kell vinnünk a munkahelyünkre.
-
Az is biztos, hogy picit macerásabb is az egész folyamat, mert meg kell terveznünk minden étkezést, nem eshetünk csak úgy be egy vendégségbe, és ki kell kerülnünk a gyorséttermeket is, vagy legalábbis nagyon óvatosan kell választanunk az ételek közül.
-
Szinte biztos, hogy a családunk kezdetben tiltakozni fog, és követelni fogja a megszokott rántott húst és pizzát. Ne gyengüljünk el a támadástól, majd megszeretik ők is s zöldségeket! Nagyon fontos, hogy ne kezdjünk el kétfelé főzni, mert az iszonyatosan fárasztóvá teszi a hétköznapokat, és akkor könnyen feladhatjuk meggyőződésünket.
-
Ijesztőnek tűnhet lecserélni az olyan alap-élelmiszereket, mint a fehér liszt, tészta, cukor. Pedig ez az egyik legfontosabb lépés! A cukor helyett tökéletes megoldás a Stevia és a nyírfacukor, hagyományos liszt helyett a tönkölybúza liszt, durumtésztát pedig már mindenhol lehet kapni. Szénsavas üdítők helyett a hűtött zöldtea és gyümölcstea ajánlható, az édességeket pedig pótoljuk mindenféle egészséges magvakkal (dió, mogyoró, mandula, kesudió).
Mit csomagoljunk?
-
Reggelire teljes kiőrlésű, magvas pékárut zöldségkrémmel, főtt tojást, natúr joghurtot, kefirt.
-
Ebédre saját készítésű zöldséges egytálételeket, leveseket, salátákat, natúr sült húsokat.
-
A legjobb, ha mindig van nálunk Innerlight Supergreens vagy Young pHorever zöld por is, mely több mint 40 különféle zöldség, fű, levél, csíráztatott gabona keverékéből készül. Ez a tápanyagokban, vitaminban, ásványi anyagokban, klorofillban gazdag keverék arra szolgál, hogy lúgosító italt készítsünk belőle, mely egyszerre méregtelenít, vitalizál és fogyaszt is.
-
Nem árt, ha mindig van nálunk zöld tea, gyümölcstea, roibos tea vagy fehér tea, mert ezekkel ki tudjuk váltani a szokásos kávét, kólát, energiaitalokat. Fontos, hogy legyen a munkahelyünkön is Stevia vagy nyírfacukor, hogy semmiképpen ne kelljen cukrot fogyasztanunk.
És ha meguntuk a főzést?
-
Fogjunk össze 4-5 kolléganőnkkel, hátha van kedvük ahhoz, hogy minden nap másvalaki hozzon közös ebédet. Ha a főzési alapelvekben egyetértünk, ez jóval olcsóbb és egészségesebb megoldás bármilyen munkahelyi menzánál.
-
Teszteljünk le néhány vegetáriánus vagy indiai ételfutár céget.
-
Útközben ugorjunk be a piacra, és ebédre együnk friss, nyers zöldséget feta sajttal, juhtúróval.
-
Főzés helyett egy tömény és tápanyagban gazdag turmix is megteszi ebédre friss zöldségekből, gyümölcsökből. Érdemes pl. gazpacho-t is készíteni turmixban, ami szintén 2 perc alatt készen van.
Tóth Ágnes