Gyermekeink a gondtalan, játékkal töltött időszak után nehezen rázódnak bele a suli kemény követelményrendszerébe. A „hirtelen jött szigort” gyakran szorongással, feszültséggel élik meg. Képtelenek feladatukra koncentrálni, s ez bizony teljesítőképességükre is kihat. Szerencsére létezik egy olyan tápanyag, amely segít átvészelni ezt az időszakot.
Manapság egyre több iskolás gyermek küzd tanulási nehézségekkel. Sokan gyakorlatilag képtelenek lépést tartani társaikkal. Nem tudnak a kapott feladatra koncentrálni, agresszívek, sőt, olykor még az is nehezükre esik, hogy megüljenek az iskolapadban.
Bár az ilyen figyelem- és memóriazavarok kezelésére több orvosság is létezik, ezek szedése számos kellemetlen mellékhatást okozhat. Ráadásul többségük nem is a probléma valódi okát szünteti meg. Létezik azonban egy természetes tápanyag, amelynek rendszeres fogyasztása jelentősen javíthatja a gyermekek memóriáját, valamint koncentráló-, feladatmegoldó- és felfogóképességét. Ez pedig az évtizedekig méltatlanul elfeledett omega-3 olaj.
Az egészséges élethez mind az omega-6 mind az omega-3 zsírsav fogyasztása elengedhetetlen, ám különböző arányban. Kutatások szerint szervezetünk háromszor annyi omega-6-ot igényel, mint omega-3-mat, a modern táplálkozással azonban meg sem közelítjük ezt az arányt. A különböző feldolgozott élelmiszerekkel (pl. péksütemények, margarinok, rágcsálnivalók, baromfi- és disznóhúsok) szinte habzsoljuk az omega-6 zsírsavakat, miközben omega-3-mat tartalmazó ételeket alig eszünk.
Megdöbbentő adat, hogy az emberek többsége az omega-3-nál húsz-harmincszor több omega-6-ot fogyaszt. Az egyensúly felborulása pedig súlyos következményekkel jár: számos betegség kialakulását elősegíti, sőt, gyermekünk értelmi képességeinek fejlődésére is kihathat!
Az omega zsírsavak különösen fontosak a mentális egészség megőrzéséhez. Kevesen tudják, hogy számos mentális betegség – például a depresszió, vagy skizofrénia – akár omega-3 hiánybetegség tünete is lehet. Nincs ez másképp a gyermekkori memória- és koncentrációzavarok, a diszlexia, és a hiperaktivitás esetében sem.
Bár ezek a problémák az omega-3 fogyasztás növelésével gyakran leküzdhetők volnának, a szülők és orvosok többsége nem használja ki ennek áldásos hatásait. Az egyik leggyakoribb gyermekkori magatartászavarként számon tartott figyelemhiányos hiperaktivitást például a hagyományos orvoslás máig amphetamin tartalmú gyógyszerekkel próbálja kezelni. Dacára annak, hogy már a kilencvenes évek végén számos tudományos vizsgálat bizonyította a zsírsavbevitel, valamint a hiperaktivitás szoros kapcsolatát!
Beszédes kutatások Kutatók kimutatták, hogy a hiperaktív fiúknak jóval alacsonyabb az EPS- és DHS- szintje (ezek a legfontosabb omega-3 zsírsavak), mint azoknak, akik nem szenvednek ilyen magatartászavarban. Nyilván az sem véletlen, hogy a hiperaktív gyermekek közül sokkal többen szenvednek az omega-3 egyéb hiánybetegségeitől, például allergiától, ekcémától, asztmától. A legújabb kutatások mindezek mellet arra is rávilágítottak, hogy az omega-3 rendszeres bevitele javítja a gyermekek feladatmegoldó-, koncentráló- és felfogóképességét, valamint tanulmányi eredményét. Egy 8-9 évesek körében végzett kutatás például azt mutatta, hogy a rendszeresen omega-3-hoz jutó gyermekek 81%-a jobban olvasott, 67%-a jobban írt, 74%-a pedig jobb eredményeket ért el matematikából mint azok, akik kevesebb omega-3-mat fogyasztottak. |
Az omega-3 olajok tehát elengedhetetlenek a megfelelő agyi teljesítményhez, fogyasztásuk látványosan javíthatja a nebulók teljesítményét. De hogyan tudjuk folyamatosan gyermekünk szervezetébe juttatni ezt a létfontosságú zsírsavat?
Szakértők szerint napi 4-8 gramm omega-3 olaj biztonságosan fogyasztható, melyből legalább 1 grammnak EPS-nek és DHS-nek kell lennie. Ennek természetes forrásai elsősorban a hering, a makréla, a szardínia, a pisztráng, a lazac és a tonhal, amelyek 100 grammja 1 gramm EPS-t és DHS-t tartalmaz. A többi halfajtában és „tengeri herkentyűben” (például a tőkehalban, különböző kagylókban és rákokban) jóval kevesebb van az említett zsírsavakból. Növényi eredetű ételek közt pedig szinte lehetetlen olyan találni, amely EPS-t és DHS-t tartalmazna. (Az egyetlen fontosabb kivétel a friss tengeri alga.)
Felmerül tehát a kérdés, hogy a vegetáriánusok, illetve azok, akik nem szeretik a halat, hogyan gondoskodhatnak a megfelelő mennyiségű omega-3 beviteléről. A lenmag, lenmagolaj, különböző babfélék, az olajbogyó, a búzacsíra, a dió és egyéb növényi élelmiszerek tartalmazzák ugyan az omega-3 család bázismolekuláját (alfa-linolénsav – LNS), ezt azonban emésztés során kell EPS-sé és DHS-sé alakítania a szervezetnek. Egy EPS kialakításához pedig legalább tíz LNS szükséges!
A növényi eredetű élelmiszerekből tehát jóval többet kell fogyasztani ahhoz, hogy elegendő mennyiségű omega-3 jusson gyermekünk szervezetébe.
Mindezek alapján az omega-3 és az omega-6 optimális arányú beviteléhez a mélytengeri halak fogyasztása tűnhet a legjobb megoldásnak. Ennek is vannak azonban árnyoldalai - elsősorban a környezetszennyezés.
Mivel a vizeinket mérgező anyagok felhalmozódhatnak az élőlényekben, előfordulhat, hogy tányérunkra nehézfémekkel (például higannyal) szennyezett, - akár a toxikus értéknél is jóval több nehézfémet tartalmazó - hal kerül. Ezt sajnos még a megvásárolt tengeri halak, és konzervek szigorú megválogatásával sem kerülhetjük el száz százalékos biztonsággal.
Nehéz tehát megtalálni azokat a táplálékokat, amelyekkel kockázatok nélkül biztosíthatjuk gyermekünk omega-3 zsírsav-szükségletét. Éppen ezért - a megfelelő étrend kialakítása mellett - érdemes ezeket étrend kiegészítő fogyasztásával pótolni.
Már olyan omega-3 termékek is vannak a piacon, amelyek garantáltan káros szennyeződésektől, nehézfémektől mentes alapanyagokból készülnek. Ilyenek a GMP minősítéssel rendelkező készítmények, amelyek gyártói – az összetevők szigorú ellenőrzése mellett - a felhasznált alapanyagok számozott mintáit is megőrzik, így azok később is megvizsgálhatóak visszakereshetőek. Erről bővebben itt olvashat. |
Táblázatba gyűjtöttük azokat az élelmiszereket, amelyek a legjobb EPS-, DHS-, és LNS-források! Ezt ide kattintva tekintheti meg.
Felhasznált források: Clara Felix: Fókuszban az omega-3 olaj, Alexandra kiadó
Őri-Solymos Katalin