Már az ókori Egyiptomban is használták a fogkrém elődjét. A különböző szarureszelékeket, mésztartalmú porokat és dörzsölő anyagként sót tartalmazó paszták alkalmazásától várták az egyiptomiak fogaik épségének megőrzését. Ízfokozóként gyakran mentolt és illóolajokat kevertek a porhoz.
Babilóniában, Kínában gyökereket, édes ízű faágakat, leveleket rágtak, melyek a leheletet „üdévé”, a fogakat tisztábbá varázsolták. Az 1900-as évektől a Colgate már tubusokban árulja fogkrémjeiket. Fluort csak az 50-es évektől adnak hozzá.
Ma a piacon kapható fogkrémek között nagyon nehéz eligazodni, gondos körültekintéssel azonban mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Ajánlatos azonban szájhigiénikus segítségét kérni.
Annak megállapítására, hogy melyik a leghatékonyabb fogkrém számunkra figyelembe kell venni, hogy mennyire vagyunk fogékonyak a fogszuvasodásra, van-e parodontológiai betegségünk, ínyvisszahúzódásunk és ennek következtében kialakult fognyaki érzékenységünk. Fontos annak megállapítása, hogy mennyire fogyasztunk elszínező anyagokat tartalmazó ételeket, dohányzunk-e, rendszeresen fogyasztunk-e kávét, teát, szedünk-e olyan gyógyszereket, melyek befolyásolják nyáltermelésünket, ill. az ínyünk állapotát.
Fontos a szájápolás szempontjából, hogy viselünk-e fogpótlást és ezek mennyire nehezítik a fogazatunk tisztántartását. Minden fogkrémben találhatók ún. abrazív anyagok, melyek a fogfelszín tisztításáért elsődlegesen felelősek. Dohányosok, kávét, teát rendszeresen fogyasztók számára ajánlott a nagyobb szemcsés fogkrémek kúraszerű használata, akik foga nem színeződik el alkalmazhatnak kevésbé abrazív fogkrémeket is.
A fogtisztításához hozzájárulnak olyan anyagok is , melyek megakadályozzák a plakk fogfelülethez tapadását. A plakk a fogfelület egyenetlenségeiben megtapadó, szerves anyagot és baktériumokat, gombákat tartalmazó massza.
Ezek az anyagok minden fogkrémben megtalálhatók. A fogszuvasodás megelőzésére ma már szinte minden fogkrém tartalmaz valamilyen fluor vegyületet is ill. olyan anyagokat , melyek a zománcba beépülve segítik annak szuvasodással szembeni védekezését. Kis százalékban előfordulhat allergia a fluorral szemben. Kaphatók fogkrémek, melyek flórt nem tartalmaznak.
Gyermekeknek fluor tartalmú fogkrémek 3, 4 éves kortól adhatók. A fluor hatékony szere a fogszuvasodás csökkentésének. Használata során kimutatható a hatékonysága a szuvasodás előfordulásának csökkentésében. Fogkrémeink hatékony fluorvegyületként aminofluoridot, nátrium-fluoridot, nátrium-monofluorofoszfátot tartalmaznak.
Az íny gyulladására, súlyosabb parodontológiai betegségekre is vannak hatékony fogkrémek, melyek tökéletes kiegészítői lehetnek a gondos fogorvosi, dentálhigiénikusi szájhigiéniás ápolásnak. Ezek a fogkrémek javarészt gyulladáscsökkentő anyagokat, fertőtlenítő szereket, és az íny gyógyulását elősegítő anyagokat tartalmaznak. Sok esetben gyógynövénykivonatok is találhatók a fogkrémekben, melyeknek antibakteriális fájdalomcsillapító és szövetregeneráló hatásuk is lehet. Nem mellékes a fogkrémek illatanyaga sem, mely kellemes leheletért felelős.
Dr. Csillag Mária
További kérdésével, észrevételével forduljon a Szakértő rovatunkban Dr. Csillag Máriához, aki válaszol a fogproblémákkal kapcsolatos kérdésekre.