Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Egészséges gőzfürdő

A gőzfürdőzés története nem új keletű. Az első gőzfürdők az ókorba jöttek létre. A görögök majd később a rómaiak előszeretettel használták gyógyító hatását.

A hagyományos gőzfürdő a török gőzfürdő más néven hamam, melynek páratartalma 100%. Itt egy helyiségben az izzadás mellett a fürdőzők masszázsban is részesültek.

Ennél enyhébb páratartalmú a római gőzfürdő, mely 70%-os. A hagyományos római gőzfürdők több helyiségből álltak. Enyhébb és forróbb gőzzel telt helyiségek váltották egymást: caldarium, danárium, tepidárium, laconium, frigidarium.

Az araboknál népszerű gőzfürdő a rasul (iszapfürdő, arabfürdő), ahol az iszappal kenik be az egész testet, a kabinba pedig gyógynövényes gőzt engednek. Gőzfürdőzésre napjainkban modern gőzbarlang vagy gőzkabin által van lehetőség.

Miért jó a gőzfürdő?

A gőzfürdőben 40-60 fok van, a páratartalom pedig a 80-100%-ot is elérheti. E két kombináció kifejezetten jótékony hatással van a szervezetre. A magas páratartalom köszönhetően az izmok ellazulnak, a bőr nedvességgel telik meg. A bőr pórusai kitágulnak, tisztulnak, fokozódik a faggyúmirigyek elválasztása. Épp ezért kifejezetten ajánlott azoknak, akiknek száraz, kirepedezett bőrük van.

A gőzfürdő hatására élénkebbé válik a vérkeringés, csökkenti a reumatikus és ízületi fájdalmakat. Kifejezetten jó felső légúti (megfázás, köhögés, asztma, rekedtség) betegségek kezelésére, ugyanis a meleg hatására a tüdő és a légutak kitisztulnak.

Megelőzésre is kiválóan alkalmas. Csökkenteni a hőmérsékletváltozásra való érzékenységet. Relaxáló lazító hatása miatt segíthet az alvás zavarókkal, levertséggel, enyhe depresszióval és munkahelyi stresszel küzdőknek.

 

Gőzfürdő nem szauna

Gyakran keverik össze a két fogalmat. A szauna jóval magasabb hőmérsékletű, majdnem 90 fokos, viszont csak 20-30% közötti a páratartalma. A gőzfürdőben mindössze 40-60 fok van, ezzel szemben a páratartalom a 80-100%-ot is elérheti. Míg a szaunában erősen izzadunk, addig a kevésbé forró, nedves gőzben lassabb és kevésbé megterhelő a verejtékezés.

Aroma gőzfürdő

A különböző illóolajok használata fokozza a gőzfürdő gyógyító hatását. A megfelelő olaj párologtatásával megelőzhetjük és kezelhetjük a visszatérő légúti, és meghűléses betegségeket. Lazító, nyugtató hangulatot teremthetünk stresszes időszakokban. Nézzen körül az illóolajok között >>

Hogyan használja a gőzfürdőt!

Kiknek nem ajánlott gőzfürdőzni?

Akinek komoly keringési problémája, magas vérnyomása, vagy valamilyen szívpanasza van, jobban teszi, ha nem kényezteti magát gőzfürdőben. A teljesen egészségesek is csak 10-15 percig tartózkodjanak a gőzben. Lázas és gyulladt szervezettel nem ajánlott használni a fürdőt.