Gyors vacsorát szeretnénk, ami finom, ráadásul még egészséges is? Készítsünk valamit spárgából, például krémlevest, tésztaszószt, vagy csak egyszerűen pároljuk meg egy kevés vajon!
E könnyen emészthető, vitamindús zöldséget áprilistól június végéig találhatjuk meg a piacon, zöldségesnél, vagy a boltok polcain. Jó hatással van szervezetünkre, méregtelenítő, vízhajtó hatású, ízletes, s azonkívül még viszonylag olcsó is. Kell ennél több? Vegyük és együk, míg tart a szezon.
A liliomfélék családjába tartozó növényt már az ókori egyiptomiak és a rómaiak is ismerték és előszeretettel fogyasztották, a görögök pedig – felismerve gyógyhatását – inkább fájdalomcsillapításra és vízhajtóként alkalmazták.
Bár a középkorban népszerűsége csökkent – szinte el is tűnt egy időre –, de a XVI. századtól újra teljes fényében tündökölt, színesítve többek között XIV. Lajos udvarának konyháját is.
A Napkirály olyannyira kedvelte ezt a különleges, afrodiziákumként is számon tartott csemegét, hogy kertésze üvegházban termesztette, biztosítva ezzel, hogy az uralkodó az év minden napján ehesse.
A spárga évszázadokon át főként a tehetősek kiváltsága volt, ma azonban már elérhető luxusnak számít, hiszen szezonjában nem drága, és a legtöbb zöldségesnél hozzájuthatunk.
Ami a piacról az asztalunkra kerül, az a spárganövény földből előtörő zsenge hajtásvége (spárgasíp), mely lehet fehér, zöld, vagy lilás-fehéres színű attól függően, hogy mennyi napfény érte a növényt. Ha akkor szedik le, amikor még ki sem bújt a földből akkor a színe még fehér, de ha már kibukkant, napfény hatására lilássá válik. A zöld spárgát akkor „szüretelik”, amikor már a teljes hajtás a föld felett van, és a napsütés élénk zöldre festette.
Csíraszerű volta miatt népiesen csirágnak is nevezik, de nyúlárnyékként is emlegetik, mert magas, zöld lombozata még a vadnyulaknak is árnyékot adhat.
Íze friss, üde és aromás, szinte valamennyi ételféleséggel jól harmonizál. Fenséges ízével csak az egészségre gyakorolt hatása vetekszik: Ásványi anyagokban igencsak gazdag: bővelkedik vasban, kalciumban és káliumban. Vitaminoknak sincs híján: kiemelkedő A-, B1-, B2-, C-, E-, és K-vitamin tartalma, és rengeteg folsav is van benne, így kismamáknak kifejezetten hasznos. A zöld spárga jóval több C-vitamint tartalmaz, és a napsütés hatására gazdag klorofillban, ezért kiváló antioxidáns.
Mindenkinek ajánlott a fogyasztása, de fogyókúrázóknak és méregtelenítéshez különösen ideális, mivel magas víztartalmú (kb. 95%), kalóriaszegény, könnyen emészthető, vízhajtó, jó hatással van a keringésre, és elősegíti a méreganyagok szervezetből való kiürülését. Hozzájárul a haj és a bőr egészségének megőrzéséhez, segít eltávolítani a vesekövet, rendszeres fogyasztása csökkenti a reumatikus fájdalmakat, és nem utolsó sorban az egyik legjobb lúgosító növény.
A spárga igencsak sokoldalú. Mivel szinte mindenhez jól illik, a felhasználási módoknak, recepteknek csak fantáziánk szabhat határt. Ehetjük párolva vajjal vagy szósszal leöntve, sütve, grillezve, levesként, köretként vagy akár önmagában, különféle húsokkal vagy zöldségekkel, de még főzeléket is készíthetünk belőle, sőt, Kínában édességhez is felhasználják.
Hozzávalók: spárga, burgonya, víz, tejföl, vaj, só, őrölt bors, szerecsendió, penne tészta
Elkészítés: A spárgát megpucoljuk, a fás végéből 1-2 cm-t levágunk, majd nagyobbacska darabokra vagdaljuk. Hogy elkerüljük a lisztes sűrítést, egy darab krumplit megpucolunk és hozzákockázzuk, majd kevés sós vízben kb. 20 perc alatt puhára pároljuk. Hozzáadunk egy kis vajat, tejfölt, sózzuk, borsozzuk, reszelünk bele egy kevés szerecsendiót, majd botmixerrel pürésítetjük. A kifőtt pennére szedve tálaljuk.
Hozzávalók: spárga, víz, só, őrölt bors, tejföl, petrezselyemzöld
Elkészítés: A spárgát az előző receptben írt módon megtisztítjuk és megpároljuk. Amikor elkészült, hozzáadunk egy-két kanál tejföl, egy kevés őrölt borsot, majd kézi mixerrel pürésítjük. Végül beleszórjuk az apróra vágott petrezselymet.
V. Magdi