Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Viva La Pasta!

Villámgyorsan elkészíthető, egészséges és ínycsiklandó tésztás fogások.

Miért jó?

A tésztaételeket érdemes beilleszteni étrendünkbe, hiszen könnyen emészthetőek, tápanyagtartalmuk kiemelkedő, és nem utolsó sorban változatosan, akár percek alatt elkészíthetőek. A variációk végtelenségének csak fantáziánk szab határt: lehet zöldséges, húsos, sajtos, ehetjük hidegen vagy melegen, főzhetjük, süthetjük, piríthatjuk, megbolondíthatjuk édeskés, sós, vagy akár savanykás szósszal.

A „zacskós” száraztészta igencsak megkönnyíti a mai háziasszonyok dolgát: nekünk már nem kell gyúrni, nyújtani és vagdosni, mint anno nagyanyáinknak, csak kivesszük a tasakból, és forró vízben megfőzzük.

Ízében és illatában is az otthon készített, friss tészta persze verhetetlen, de a mai rohanó világban erre sajnos igen nehéz időt szakítani. (A házi tésztagyártás fortélyaival későbbi cikkünkben foglalkozunk majd.) A félkész száraztésztából villámgyors ebédet vagy vacsorát dobhatunk össze, a feltétek és szószok variálásával pedig egyszerűen megunhatatlan.

Tésztafajták:

Tojásos tészta

A hagyományosan tojásból és lisztből készült tészta a tojásnak hála kitűnő tápanyagforrás. Létfontosságú vitaminokat (pl. A-, D-, E-, és B-vitaminok), ásványi anyagokat és nyomelemeket (foszfor, cink, magnézium, kálium, kalcium, vas, mangán, szelén) tartalmaz, zsírsavösszetétele optimális szervezetünk számára. Mindemellett a tojásos tészta kellemes ízű és illatú, állaga pedig ruganyos.

(Sokan a koleszterin-mizériától tartva ódzkodnak a tojástól és a tojásos tésztáktól, pedig az összefüggés egyáltalán nem egyértelmű. Számos más tényező sokkal jobban befolyásolja azt, mint pusztán az állati zsiradékok bevitele.)

Teljes kiőrlésű tészta

A teljes kiőrlésű liszt jóval egészségesebb finomított társánál: a gabonaszem egészét megőrlik, vagyis a magbél mellett a gabonamag héját és csíráját is, ezáltal élelmi rostokban, ásványi anyagokban és vitaminokban igen gazdag.

Így a belőle készült tészta beltartalmi értéke is kiváló, magas rosttartalmának köszönhetően pedig lassan szívódik fel, így hosszabb ideig biztosítja szervezetünk számára a megfelelő energiaszintet. Mivel igencsak telít, jóval kevesebbel is jóllakhatunk, mintha finomított lisztből készült tésztát ennénk.

Durumtészta

A durumbúza, vagy más néven keményszemű búza fehérjében gazdag őrleményéből (durumbúza dara) és vízből készül, tojás hozzáadása nélkül. Bár jóval kevesebb kalóriát tartalmaz a tojásos tésztánál, mégis tápláló: magas ásványi anyag- és vitamintartalmú, optimális fehérje-összetételű, és nem utolsó sorban kitűnő rostforrás.

Lassan felszívódó szénhidrátként kevésbé emeli meg a vércukorszintet, hosszan tartó teltségérzést okoz, és kevesebb mennyiséggel is jóllakunk, ráadásul könnyen emészthető. Pár perces főzési idejének köszönhetően gyorsan elkészíthető, ráadásul még csak nem is csirizesedik, rugalmas, megtartja alakját, és szinte szétfőzhetetlen.

Tönkölytészta

Az „ősbúzaként” is emlegetett tönkölybúza már több ezer éve terem a Kárpát-medencében, azonban a XX. századra eltűnt. Helyét újabb, nemesített búzafajták vették át, melyek beltartalmi értéke azonban meg sem közelíti a tönkölyét.

A XX. század vége felé azonban ismét „felfedezték” ezt az értékes gabonát, mely genetikai tisztaságának köszönhetően igen ellenálló, ezért vegyszerek nélkül is könnyen termeszthető.

Kalóriatartalma alacsony, könnyen emészthető, fehérjében gazdag, remek B- és E-vitamin-, valamint szelén-, kalcium-, cink-, vas- és magnéziumforrás. A belőle - kiváltképp a teljes kiőrlésű változatból - készült tészta ezért igen egészséges, és már egyre több üzlet polcán fedezhetjük fel.

… és a tésztára valók

Ha kiválasztottuk a fogunkra való tésztát, már csak azt kell kitalálni, mi kerüljön rá. Lássuk, a klasszikus sajtos-tejfölös megoldáson túl miből válogathatunk!

Olasz kedvenc: a pesto

Változatos ízekkel, egyszerűen és gyorsan elkészíthető olívaolaj alapú szósz. Hagyományosan az összetevők mozsárban való szétnyomkodásával készül, amire a pesto szó jelentése is utal: zúzott, összenyomott.

Alapja az olaj mellett valamilyen friss, zöld fűszernövény, olajos mag, reszelt sajt, de gyakran kerül bele fokhagyma, paradicsom, olívabogyó, vagy akár különféle zöldsaláták. A kész pesto főtt tésztával összekeverve igazi ínyencség, de ezen kívül még számtalan módon felhasználhatjuk.

Remek salátaöntet-alapanyag, fűszerként kerülhet levesekbe, mártásokba, pizzaszószba, de lehet a grillezett-, sült-, vagy párolt húsok pikáns kísérője is. Ha sűrűbbre készítjük (kevesebb olajjal), kenyérre kenve majd megsütve ínyenc melegszendvicset alkothatunk belőle.

Genovai pesto

Hozzávalók: kb. 10-15 db friss bazsalikomlevél, 3-4 gerezd fokhagyma, néhány szem fenyőmag (helyettesíthetjük egyéb olajos maggal, pl. dióval, mandulával), 0,5 dl olívaolaj, 5-10 dkg reszelt parmezán sajt, kevés só és fehérbors

Elkészítés: A bazsalikomleveleket mosás és szárítás után mozsárba tesszük, hozzáadjuk a megtisztított fokhagymagerezdeket és a fenyőmagot, majd összezúzzuk. Lassú kevergetés közben hozzáöntjük az olívaolajat, beleszórjuk a sajtot, összekeverjük, sózzuk-borsozzuk, majd a kifőtt tésztára szedve tálaljuk.

 

Zöldségeket a pastára!

A tészta zöldséggel kombinálva remek párosítás. Gyorsan elkészíthető, könnyű étel, és szinte végtelen ízvariációban állíthatjuk össze. Válasszunk az évszaknak megfelelő friss idénynövényeket, a hidegebb időszakban a télálló zöldségkínálatot színesíthetjük a gyorsfagyasztott termékekkel.

A megtisztított és felaprított zöldségeket rövid párolás, gőzölés, grillezés vagy wokban pirítás után szórjuk a kifőtt tésztára, és hogy ne legyen száraz, öntsünk rá egy kis szószt is. Az öntetet ízlésünk szerint készíthetjük joghurtos, kefires, tejfölös, tejszínes, mustáros-mézes, olívaolajos, paradicsomos, vagy akár ecetes alappal.

Színes tészta

Hozzávalók: kockára vágott sárgarépa, zöldborsó, morzsolt kukorica, (készíthetjük gyorsfagyasztott zöldségekből), penne tészta, tejföl, mustár, só, bors, nádcukor, pár csepp citromlé

Elkészítés: A zöldségeket roppanósra pároljuk vagy gőzöljük, a tésztát pedig kifőzzük. A tejfölhöz kevés mustárt és frissen facsart citromlevet adva pikáns szószt készítünk, sóval, borssal és nádcukorral ízesítjük. A zöldséget összekavarjuk a tésztával, és a mártással leöntve tálaljuk.

Vitaminsziget.com