Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Candida

A candidiázis a hüvelyi gyulladások egyik fő okozója lehet, bár sokszor többféle kórokozó egyszerre van jelen. Így nem is érdemes a témát élesen különválasztani. Kezelése során épp ezért a gombaölő szer sokszor az ostoros egysejtűekre és bizonyos baktériumokra is jól ható szerrel (metronidazol) kerül kiegészítésre.

 
 

Ha meghalljuk a gomba szót, sokunknak a candida jut eszébe. Pedig ez a szerencsétlen kis élesztő gombafajta csak egy a sok közül, mely szervezetünkben elszaporodhat. Ráadásul magának a candidának is több alfaja ismert, melyek közül általában a candida albicans-ra utal a szakirodalom. A névben az albicans a latin albus=fehér szóra utal.

 

Amíg az immunrendszer normálisan működik, a gomba nem terjed el és nem okoz panaszokat. Ha azonban bizonyos okok miatt elszaporodik, akkor olyan akut és krónikus tüneteket hozhat létre - minden embernél egyedi, más és más tünetek jelentkezhetnek - amely első látásra nem, vagy csak alig mutat bármiféle összefüggést gombás megbetegedéssel. Napjainkra a candidiasis a fejlett országokban népbetegséggé vált, csak az Egyesült Államokban 50 millió regisztrált fertőzött van. Nem véletlen, hogy a candidiasist sokan "jóléti" betegségnek tartják - a szegényebb országokban jóval kevesebb a fertőzött - mivel kialakulása legtöbbször a helytelen táplálkozásra vezethető vissza. Ugyanis a nem kórokozó baktériumok, amelyek az emésztés problémamentességéért felelősek, ellenőrzésük alatt tartják a Candidát. A baj akkor kezdődik, amikor a bél bakteriális egyensúlya felbomlik, amely leggyakrabban az egészségtelen ételek és ezek túlzott fogyasztása miatt következik be.

 

Kialakulásának okai

 

1. A helytelen táplálkozás.

Legtöbben gyorséttermekben étkeznek, hamburgert, colát és egyéb készételeket fogyasztanak. Ezen ételek legelemibb összetevője a fehérliszt, az élesztő, a cukor és a különféle tartósítószerek. Ez a fajta vitaminban és ásványi anyagokban szegény táplálkozás lerombolja az immunrendszer falait, szabad utat engedve a fertőzésnek.

 

 

2. A baktériumölő szerek.

Ezek az agyonreklámozott piperecikkek gyakran elpusztítják a bőrfelület bakteriális klímáját. Ez egyfelől helyes, mert elejét veheti a különféle fertőzéseknek, ám a Candida-gomba természetes ellenségei hiányában rendkívül gyorsan elszaporodhat.

3. Az antibiotikumok felelőtlen és túlzott alkalmazása.

Ezek egyrészt elnyomják a bélben a normális baktériumflórát, megindítva a Candida-gomba szaporodását, másrész elpusztítják a szervezetben a mikroorganizmusokat. Az így keletkezett elhalt szövet a gomba legkedvesebb élőhelye - a gomba a szaprofiták osztályába tartozik, azaz a szerves anyagok élettelen bomlástermékéből táplálkozik.

4. A szintetikus fehérnemű.

A műszál megakadályozza a bőr légzését, amely így különösen érzékennyé válik a Candida-fertőzésre.

5. A stressz.

Az állandó hajtás, feszültség és teljesítménykényszer legyengíti az immunrendszert, zöld utat biztosítva a gomba túlzott elszaporodásának. Természetesen az ember védekezik a fáradtság ellen, ám az alvás, a pihenés és a nyugalom helyett a nikotin, a különféle energia-italok és tabletták segítségében bízik - ám ezek a szerek, csak tovább rombolják az amúgy is meggyötört immunrendszert.

 
A Candia a tüneteiben képes előidézni szinte az összes lehetséges kórképet. Áldozatai eleinte csak rosszul érzik magukat, és nem tudják hogy miért. Gyakran még a szakembereket is becsapja, mivel első látásra egyszerű ételallergiának vagy bőrbetegségnek tűnik.

 

Pedig a kórt és legtipikusabb tüneteit - a különféle kiütéseket, illetve a nőknél jelentkező folyást és hüvelygyulladást - már Hippokratész is feljegyezte. Mindezek ellenére napjainkban az orvosok általában későn diagnosztizálják a betegséget. Ennek oka a Candida-gomba villámgyors terjedésében keresendő. A gomba azonnal kihasználja az immunrendszer és az őt féken tartó baktériumok meggyengülését. Gyorsan elszaporodik, majd a szervezetben mindenhol telepeket alkot - ezért képes a test bármely pontján elváltozásokat, betegségeket előidézni.

 

Leggyakoribb tünetei:

 

 

Ezeken felül még a candidiasis hajlamos megtámadni az idegrendszert és a hormontermelésért felelős mirigyeket, a szívet, a vérkeringés és a nemi szervek különböző részeit is.

 

Ajánlott készítmények:

 

 

Dr. Gulyás Tamás

Különösen a nők veszélyeztettek: a betegek az esetek jelentős hányadában soraikból kerülnek ki. Természetesen a férfiak is megfertőződhetnek - általában nemi érintkezés folyamán - de a candidiásisra a nők sokkal érzékenyebbek. Ennek okát még nem tudjuk, a vizsgálatok napjainkban is tartanak.