Vannak olyan gyümölcsök, zöldségek, gyógynövények melyek fogyasztásával elkerülhető lehet a nem kívánt prosztatabetegség.
Aki hetente kétszer eszik brokkolit és karfiolt, az akár a felére csökkentheti a prosztatarák veszélyét - állapították meg amerikai kutatók. A karfiol fogyasztása 52, a brokkolié 45 százalékkal csökkenti a veszélyt.
A zöldségek közül messze a karfiol és a brokkoli a leghatásosabb a prosztatarák megelőzésében - állapították meg az amerikai Nemzeti Rákközpont kutatói, akik 2900 ezer olyan férfit vizsgáltak négy éven keresztül, akiknél prosztatarákot diagnosztizáltak. Megállapították, hogy a brokkolit vagy karfiolt fogyasztó férfiak szervezetében sokkal lassabban terjed a rák.
Tartalmaz A, B1, B2 és C-vitamint és számos ásványi anyagot. Köztük kiemelkedő a kálium, magnézium, kálcium, vas, foszfor, citromsav, almasav, stb. Számos összetevője miatt rengeteg jótékony hatása van! A paradicsomban nagy mennyiségben található likopin. A kutatások szerint a szervezetben található szintje összefüggésben hozható a prosztatarák kialakulásával.
A Harvard Orvosi Egyetemen kimutatták, hogy azoknál a férfiaknál, akik paradicsom alapú élelmiszereket fogyasztottak heti két alkalommal, vagy többször, azoknál 34%-kal csökkent a prosztata rák kockázata, mint azoknál, akiknek ez nem szerepelt az étrendjében.
Mára már számos kutatás bizonyítja jótékony hatását. A gránátalma nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot és leggazdagabb forrása az ellagsavnak nevezett természetes anyag.
A legújabb kutatások szerint a gránátalma segíthet számos rákbetegség megelőzésében és kezelésében.
Az urológiai specialistákból álló szövetség szerint a prosztatarákban szenvedő férfiaknál napi nyolcvan milligramm gránátalmalé elfogyasztása növeli a prosztata specifikus antigén szint megemelkedéséhez szükséges időt. Az egyetem kutatói elmondták, hogy a gránátalma levében több az antioxidáns, mint a vörösborban, és a zöldteában.
A tökmag magas vitamin- és ásványi anyag tartalmánál fogva igen hasznos szervezetünk számára. Fogyasztásával hozzájuthatunk A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6, folsav, C-vitaminokhoz, foszforhoz, káliumhoz, magnéziumhoz, vashoz, cinkhez, szelénhez.
A népi gyógyászatban főként prosztata-panaszok enyhítésére ajánlják, mert magas linolsav tartalma (omega-6) segíti a hólyag- és prosztatabetegségek megelőzését, illetve gyógyulását. A tökmag E-vitamin tartalma csökkenti a szabad gyökök káros hatásait, és – akárcsak a magban lévő esszenciális zsírsavak – fokozza a benne található A-vitamin felszívódását.
Gazdag ásványi anyagokban (vas, foszfor, kalcium, kálium, magnézium) és (E- és B1-, B2-, B3-) vitaminokban. Nincs benne koleszterin, sőt a préselt szójababból kivont szójaolaj jelentős része a koleszterinszint-csökkentő linol- és linolénsav.
Nagy mennyiségben tartalmaz lecitint, amely az agy és a máj működéséhez szükséges.
A szója rendszeres fogyasztása alkalmas bizonyos tünetek a férfiak esetén pedig a prosztatarák kockázatának csökkentésére.
Egyes kutatók szerint a magas szójafogyasztásnak köszönhető, hogy Japánban, 100 000 férfiból mindösszesen 4 hal meg prosztata rákban, összehasonlítva ezt a nyugati országokkal, ahol ez az arány 17 a 100 000 –ből.
A fűrészpálma elsősorban Észak-Amerikában honos növény. Fogyasztható része a pálma bogyók, melyeket teákba és egyéb kiegészítőkbe lehet felhasználni. A fűrészpálma több növényi szterolt tartalmaz.
A növényben található aktív zsírsavak és szterolok gátolják a dihidrotesztoszteron transzportját és a receptorokhoz való kötődését, továbbá csökkentik az 5-alfa-reduktáz aktivitását. Ez az enzim alakítja át a tesztoszteront dihidrotesztoszteronná. Így a fűrészpálma kedvezően befolyásolja a androgén-ösztrogén (férfi és női nemi hormonok) egyensúlyát. Így a fűrészpálma hasznos lehet az ún. jóindulatú prosztata-megnagyobbodással rendelkező férfiak számára is.
Az afrikai szilvafa kéreg kivonata egy afrikai örökzöld fa anyaga. A kéreg kivonata számos vegyületet tartalmaz, köztük fitoszterolokat, amelyek gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, elősegítve a húgyhólyag és a prosztata megfelelő működését.
Hatóanyagai a férfi nemi hormon receptorinak gátlásán keresztül hatnak, illetve gátolják az aromatáz nevű enzimet, amely az ösztrogén előállításáért felelős. Az afrikai szilvafa kivonatát Franciaországban 25 éve alkalmazzák a prosztata egészségének megőrzésére. Hazánkban elsősorban táplálék-kiegészítőkben található meg.
Méregtelenítő, valamint húgyúti bántalmak, köszvény reuma és ödéma elleni keverékekben mindig helyt kap.
A csalán gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, melyek csökkenteni képesek a prosztatasejtek anyagcseréjét és növekedését, s ezzel a gyulladások és a megnagyobbodás rizikóját is.
Újabb kutatási eredmény szerint a csalánkivonat az afrikai szilvafa kivonatával összekeverve gátolja azokat a hormonális változásokat, amelyek nagy valószínűséggel a prosztata megnagyobbodás kialakulásában szerepet játszanak.
Sokan, akik a prosztatájukkal betegeskednek, meggyógyulhatnak a kisvirágú füzike segítségével, gyakran még megműteni sem kell őket. Ha már sor került a műtétre, a füzike teája elmulasztja a seb égő fájdalmait és mindazokat a panaszokat, amelyek gyakran jelentkeznek műtét után. De minden esetben konzultálni kell az orvossal. Teakészítés: 1 púpozott teáskanál füzikét adunk 1/4 liter vízhez, csak forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk. Naponta legfeljebb 2 csésze tea fogyasztható: reggel éhgyomorra és este fél órával a vacsora előtt egy-egy.
Szerkesztő kedvence: Highland Prost-tech |
Speciálisan férfiaknak készült tabletta a prosztata bántalmak kivédésére. Növényi összetevői hozzájárulhatnak a prosztata és a vese egészséges működéséhez. Tovább >> |