Fűben-fában orvosság – tartja a régi mondás. A gyógynövényekből nemcsak teát készíthetünk, hanem felhasználhatjuk sütemények, levesek, sültek és egyéb ételek ízesítésére is.
Ha gyógynövényről van szó, általában a növény hatóanyagot tartalmazó részéből (pl. leveléből, gyökérzetéből, virágzatából) készült főzetre gondolunk. A gyógynövények azonban igencsak sokoldalúan hasznosíthatóak. Azon túl, hogy belsőleg tea formájában segíthetnek különféle bajokon, külsőleg fürdőként, tinktúraként vagy borogatásként is alkalmazhatjuk, de párologtatáshoz, öblögetéshez is igénybe vehetjük gyógyító tulajdonságaikat. Odáig azonban már jóval kevesebben merészkednek, hogy fűszerként is használják ételek ízesítéséhez. Érdemes pedig kipróbálni, hiszen egy-egy rendhagyó recept segítségével különleges finomságokat készíthetünk.
Ez az intenzív illatú gyógynövény remekül alkalmazható a különféle emésztési zavarok megszüntetésére, görcsoldó és szélhajtó hatású, de hatásos lehet megfázás, fejfájás vagy akár émelygés ellen is.
A friss mentaleveleket a konyhában is felhasználhatjuk: ízesíthetünk vele gyümölcssalátákat, desszerteket, italokat, likőröket, szószokat vagy akár különféle halas és húsos ételeket. Cserépben jól eltartható növény és még a lakást is díszíti, főzéskor pedig csak letépünk róla néhány levelet.
Hozzávalók: filézett tengeri halszeletek, joghurt, friss vagy szárított mentalevél, pár csepp citrom, őrölt fehérbors, pici só, kevés fehérbor
Elkészítés: A joghurthoz hozzáadjuk az apróra vágott mentaleveleket, ízesítjük citromlével, fehérborssal, sóval és fehérborral, majd jól összekeverjük. Egy tepsit vékonyan kiolajozunk, belesorjázzuk a halszeleteket és leöntjük a mentás-joghurtos szósszal. Alufóliával lefedve 180 fokos sütőbe toljuk, és kb. 15 percig sütjük.
A citromfűből készített tea kiváló természetes idegnyugtató és stresszoldó, jó hatású alvászavarok, depresszió esetén, javítja a bélműködést, megnyugtatja a gyomrot.
Fűszerként jól harmonizál csirke- és halételekhez, édes levesekhez, likőrökhöz, desszertekhez, de ízesíthetünk vele különféle pudingokat, krémeket, turmixokat.
Hozzávalók: ananász, kivi, narancs, szárított vagy friss citromfű, méz
Elkészítés: Ízlés szerinti arányban összeválogatjuk a gyümölcsöket, megtisztítjuk, felkockázzuk, majd leturmixoljuk. Kevés ásványvízzel hígítjuk, majd mézzel és citromfűvel ízesítjük.
Teája vértisztító, méregtelenítő, vízhajtó, keringésjavító, immunerősítő hatású. Segítséget nyújthat húgyúti problémák, köszvény, magas vérnyomás esetén.
A tavaszi friss csalánból levest és főzeléket is készíthetünk a spenóthoz hasonló módon, de kevésbé megszokott módon felhasználhatjuk rizses és tésztás ételekhez, színesíthetjük vele akár a szendvicskrémeket, pestokat is.
Hozzávalók: vaj, túró, tejföl, fokhagyma, vöröshagyma, csalán (a friss csalán a legjobb, de télen helyettesíthetjük a szárított változattal, amit előtte egy kevés vízben áztatunk), kevés őrölt fehérbors és só
Elkészítés: A túrót tegyük egy tálba és törjük át. Adjunk hozzá kevés vajat és tejfölt, apróra vágott vöröshagymát, zúzott fokhagymát, apróra vágott friss vagy szárított csalánt, kevés fehérborsot és sót. Keverjük össze a masszát, majd merülő mixerrel vagy turmixgéppel dolgozzuk össze. Fogyasztás előtt érdemes legalább egy-két órán át hűtőszekrényben érlelni.
A vadrózsa bogyója kiemelkedően magas C-vitamin tartalmánál fogva természetes segítséget nyújt megfázás és influenza esetén. Immunerősítő, jó hatású hörghurut, bélhurut, vese- és hólyagbántalmak esetén is, elősegíti az emésztést. Ha teát készítünk belőle, hogy C-vitaminja ne vesszen el, kerüljük a forrázást, csak áztassuk néhány órát szobahőmérsékletű vízben.
A csipkebogyóhúst felhasználhatjuk szörp és lekvár készítéséhez, édes levesekhez, gyümölcsös desszertekhez, beleszórhatjuk joghurtba, keverhetjük müzlihez, a húsos ételeket pedig pikáns fogássá tehetjük vele. Pálinkában néhány hétig áztatva majd leszűrve és mézzel édesítve remek likőr lesz belőle.
Hozzávalók: szárított csipkebogyó, víz, méz, pár csepp citrom, kevés száraz vörösbor
Elkészítés: A csipkebogyót egy éjszakán át szobahőmérsékletű vízben áztatjuk. (Ne adjunk hozzá túl sok vizet, mert akkor híg lesz a szósz.) Másnap leturmixoljuk, mézzel édesítjük, majd adunk hozzá pár csepp citromot és egy kevéske vörösbort. A pikáns mártás jól illik sült-, grillezett- vagy párolt húsokhoz, vadételekhez.
Ez az igencsak sokoldalú gyógynövény külső és belső problémákra egyaránt kiváló segítség lehet. Teája vértisztító hatású, jól használható májbetegségek valamint gyomor- és bélrendszeri megbetegedések esetén, külsőleg pedig az egyik legjobb sebgyógyulást elősegítő, gyulladáscsökkenőt és gombaellenes szer.
Fűszerként sárgás színt és pikáns, enyhén csípős ízt ad az ételeknek. Feldobhatjuk vele a salátákat, húsos és rizses fogásokat, leveseket és desszerteket is. Egy-két hétig alkoholban (pl. pálinka, tiszta vodka) áztatva majd leszűrve remek gyomorkeserűt készíthetünk belőle, ami ráadásul külsőleg is alkalmazható csípésekre, pattanásokra.
Hozzávalók: túró, egy kevés joghurt, nádcukor vagy méz, frissen facsart citromlé (ha bio citrom, reszelhetünk bele egy keveset a héjából), szárított vagy friss körömvirág, ízlés szerint mazsola
Elkészítés: A túrót egy tálban áttörjük, majd hozzáadunk egy kevés joghurtot, mézet vagy nádcukrot, frissen facsart citromlevet, és jól összekavarjuk. Beleszórjuk a körömvirágot és ízlés szerint mazsolát is, összeforgatjuk, majd rövid ideig a hűtőszekrényben érleljük. Önmagában is ízletes desszert, de süteménytöltelékként is felhasználhatjuk.
V.M