A hátfájás egy összefoglaló, tüneti diagnózis, számos oka lehet. Jelentkezhet gyermek-, felnőtt- és időskorban s mindegyik korosztályban más és más oka van – mondta Dr. Jónás Zoltán, az Ortopédiai Klinika adjunktusa.
A beteg vizsgálata során először ki kell zárni a nem mozgásszervi eredetű hátfájdalmat. Ilyenek lehetnek például a tüdőbetegségek, mint a mellhártya- vagy tüdőgyulladás, tüdődaganat, hasnyálmirigygyulladás illetve egyéb belső szervi betegségek. A mozgásszervi eredetű hátfájásra jellemző, hogy testmozgás során erősödik a fájdalom, pihenés hatására csökken.
Gyermek-és kamaszkorban leggyakrabban csigolyafejlődési rendellenesség illetve a csigolyák zárólemezének csontosodási zavara miatt alakul ki. Erős fájdalom jelentkezésekor pihenést javaslunk, utána fizioterápiát és a gerinc melletti izomzat erősítését gyógytornával, úszással. Nagyfokú deformitás esetén fűző viselését illetve műtétet javaslunk.
A szülőknek hangsúlyozzuk, hogy a gyermekben nem szabad betegségtudatot kelteni és indokolatlanul felmentést kérni testnevelésből. Tanácsos kikérni ebben az orvos véleményét, aki ha úgy látja indokoltnak, gyógytestnevelést javasol.
Felnőttkorban leggyakrabban a gerinc degeneratív elváltozásai okozzák a panaszokat. A betegség során a csigolyák közötti porckorongok degenerációja következtében csontos elváltozások alakulnak ki, például mészfelrakódások a csigolya peremén, és a kisízületekben is. A gerinc eredetű hátfájásra jellemző, hogy reggel, az ágyból való felkeléskor fokozódik, úgy érzi a beteg, mintha be lennének rozsdásodva a csigolyái.
Úgynevezett indítási fájdalomnak nevezzük ezt, ami elmúlik, ha a beteg megmozgatja a gerincét. Az életkor előrehaladtával azonban ez sem használ és állandósul a panasz. Idős korban szintén a gerinc degeneratív elváltozása a hátfájás leggyakoribb oka.
Ezenkívül a csigolyák daganatos betegségei, áttétei és az életkorral együtt járó csontritkulás talaján kialakuló csigolyatörések is okozhatnak hátfájást.
A hátfájás kezelése minden életkorban alapjaiban hasonló: az akut, heves fájdalmak alatt pihenést, ágynyugalmat javasolunk, szükség esetén gyógyszeres kezelés mellett. Ezek elmúltával fizioterápia, a gerinc melletti izomzat erősítése, gyógytorna, úszás jön szóba. Ez utóbbiak hatására megerősödnek a gerinc melletti izmok és várható, hogy enyhébb lefolyású lesz a betegség.
Nagyon fontos a hátfájás kialakulásához vezető betegségek megelőzése:
a helyes testtartás és a rendszeres gerinctorna, mellyel a gerinc melletti izomzat karbantartása a cél. A leghasznosabbak a nyújtó és a hátizomerősítő gyakorlatok.
A gravitációs állvány hátgerinc széthúzására és az izomfeszültség csökkentésére szolgáló készítmény. A gravitációs keretet használva a felhasználó lógó helyzetben nyújtja a hát izmait, amely álló helyzetben nem lehetséges. A háttámla segít a gravitációs gyakorlatok végzésében, és tetszőlegesen állítható a felhasználó felkészültségétől függően.
A gravitáció nem csak a hátfájás enyhítésén segít, és rugalmasabbá teszi a gerincet, hanem az agy oxigénellátását is javítja. A szívnek általában küzdenie kell a gravitáció ellen, hogy vért juttasson az agyba. Az agynak a megfelelő működéshez bőséges vérellátásra van szüksége. A vérkeringés serkentése fejjel lefelé fordulással élénkítheti és feszesítheti a bőrt, valamint éberebbé tesz, hallásunk és látásunk is javulhat tőle.
Tökéletes megoldás pihenésre és relaxációra és rendkívül egészséges. Otthoni használatra ajánljuk. Az állítható magasság biztonságossá teszi a gravitációs állvány használatát. Három fokozatban rögzíthető forgópánt segít a forgás sebességének szabályozásában
1,21 és 1,95 m közötti testmagassághoz állítható. Max. teherbírás 123 kg
Nézze meg a gravitációs készülék videóját >>