A csírák jótékony hatását, már az egyiptomiak is ismerték. Csírázó gabonát raktak a sírókba a halottak mellé, mellyel az újjáéledést jelképezték. A kínaiaknál már nem jelképként, hanem gyógynövényként említik 5000 évvel ezelőtti írásos feljegyzéseikben. Az ázsiai népek asztalain ma is ott szerepel a csíra valamely formája.
A középkori Európában a tengerészek rettegett betegsége, a skorbutot is csirák segítségével küzdötték le. Felismerték, hogy a C-vitamin hiánya okozza a problémát, ám a hosszú hajóútra a friss gyümölcsök és zöldségek hamar megrohadtak. Ám MacBridge angol gyógyszerész rájött, hogy a csírák fogyasztásával is elkerülhető a skorbut kialakulása. Az igazi áttörés azonban a csírák elismertségében akkor következett be, amikor az amerikai dr. Clive Mc Kay, a táplálkozástudományokkal foglalkozó kutató, a csírák nagy vitamintartalmára vonatkozó kutatási eredményével felcsigázta a közvélemény.
Ezek a pici magvak tartalmazzák mindazokat az alkotóelemeket, melyek elengedhetetlenek az egészséghez. Jóval több telítetlen zsírsavat, ballasztanyagot, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, mint maguk a gyümölcsök, zöldségek. A kifejlett növény esszenciáját tartalmazzák, igen dúsak ásványokban, vitaminokban, enzimekben.
Hihetetlen gazdag forrásai az ásványi anyagoknak és vitaminoknak. Megtalálható benne A, B-komplex, C, D, E, G, H, K, U vitaminok és ásványi anyagok. Bennük a kalcium, magnézium, foszfor, klór, kálium, nátrium, szilícium, szelén, jód mind természetes, azaz a szervezet számára legkönnyebben hasznosítható alakban vannak jelen.
Elsősorban általános immunerősítők, jelentős szerepük van a szervezet méregtelenítésében, a vér tisztításában. Kedvezően hatnak az emésztésre, hatékony gyulladáscsökkentők és idegnyugtatók. Jelentős ásványi-anyag tartalmuk miatt csonterősítő hatással rendelkeznek. Energiatartalmuk akár 25%-kal is magasabb lehet mint a húsféléké, mégsem hízlalnak, mivel könnyen felszabadítható energiát adnak és 100%-ban emészthetőek. Lúgosító hatásúak. Túlnyomórészt telítetlen zsírsavak találhatók, melyek segítik az érvédő koleszterin képződését. Szerves (organikus) sókat tartalmaznak, melyet az emberi szervezet képes feldolgozni és beépíteni.
Egyre több kutatás jelenik meg gyógyító hatásáról. Az Amerikai Kémiai Szövetség által szervezett találkozón egy igen provokatív beszámolót tartott a Texas Egyetem (Houston) néhány munkatársa. Arra hívták fel a figyelmet, hogy néhány csírának határozottan rákmegelőző tulajdonságai vannak. A búzacsíra-kivonatot alkalmaztak néhány köztudottan mutagén vegyület ellen, e vegyületek hatása radikálisan - néhány esetben 99%-kal - lecsökkent.
A következő részben a csírák különféle fajtáival és azok jótékony hatásaival fogunk foglalkozni.