Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Húsmentes falatok

A legtöbben bizonyára tisztában vannak azzal, hogy a túlzott húsfogyasztás nem éppen egészséges. Aki mértéktelenül sok húst eszik, nemcsak a szív- és érrendszeri-, ízületi-, valamint különféle daganatos megbetegedések kockázatát növeli, hanem a nagyüzemi állattartásnak köszönhetően közvetve ugyan, de hozzájárul környezetünk szennyezéshez is. Arról nem is beszélve, hogy a húsokban különféle vegyszermaradványok is lehetnek, mint például az állattartás során használt takarmányadalékok, antibiotikumok, nyugtatók és hormonok maradványai. Bővebben a húsokban található mérgekről>>

Sokan el sem tudnak képzelni étkezést hús- vagy húskészítmény nélkül: hazánkban az utóbbi években átlagosan kb. 65 kg az egy főre jutó éves húsfogyasztás. Pedig a nagymértékű napi húsevés mérséklése igencsak ajánlott egészségünk védelme érdekében. Ha nem is leszünk vegetáriánusok, szervezetünk tehermentesítése érdekében akkor is érdemes húsmentes napokat tartani.

A megunhatatlan főzelék

Jelentős rost-, vitamin-, és ásványi anyag tartalmának köszönhetőek akár a húsmentes fogások királynőjének is nevezhetnénk. Általában alacsony energiatartalmú, könnyen emészthető, és az sem utolsó szempont, hogy bármely húsos ételnél gyorsabban elkészíthető. Főételként ehetjük magában, teljes kiőrlésű kenyérrel, de a főtt tojás is jól passzol hozzá.

Nyári cukkínifőzelék

Hozzávalók: 1 kg cukkíni, 1 gerezd fokhagyma, 2-3 dl kefir, kevés tej, 1-2 evőkanálnyi teljes kiőrlésű liszt, kevés olaj, 1 kávéskanálnyi nádcukor, só, néhány szál kapor

Elkészítés: A cukkínit megtisztítjuk és ízlés szerint legyaluljuk, felkarikázzuk vagy kockázzuk. (Ha zsenge, érdemes a héját rajtahagyni.) Kevés vízzel felengedjük – ne lepje el teljesen –, nádcukorral, sóval és kaporral ízesítjük, majd fedő alatt megpároljuk. A lisztből, kefirből és a tejből könnyű habarást készítünk, majd a zúzott fokhagymával együtt a kész cukkínihez keverjük és pár percig forraljuk.

Viva la pasta!

Száraztésztából ízletes szósszal megspékelve, zöldségekkel, sajttal esetleg tojással kombinálva könnyű fogást készíthetünk. Bár hazánkban főként a tojással készült tésztafajták az általánosak, megéri a magasabb vitamintartalmú, előnyösebb fehérje-összetételű durumbúzából készültet választani. Azon túl, hogy könnyen emészthető és nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, remek fehérje-, vitamin-, ásványi anyag- és rostforrás is. Rövid főzési idejének köszönhetően percek alatt elkészíthető, és hagyományos társaival ellentétben még csak nem is csirizesedik.

Tészta zöldségmártással

Hozzávalók: 1 csomag durumtészta, 5 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, egy kisebb fej karalábé, egy kis zellergumó, 1 db burgonya, 1 fej vöröshagyma, 3-4 dl tejföl, só, őrölt bors, nádcukor, mustár, reszelt sajt a tálaláshoz

Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk, feldaraboljuk, majd kevés vízben megpároljuk. A megpuhult zöldségeket elturmixoljuk, hozzákeverjük a tejfölt, majd mustárral, sóval, őrölt borssal és kevés nádcukorral ízesítjük. Kevés tejjel vagy tejszínnel ízlés szerint tovább hígíthatjuk. A szószt a kifőtt tésztára merve, sajttal megszórva tálaljuk.

Idényzöldségből főzve

Nincs is rosszabb, mint kánikulában a tűzhely mellett „szaunázni”, és a többfogásos menü főzésével bajlódni. Ha főtt ételre vágyunk, a pörkölt és a rántott hús helyett válasszunk inkább idényzöldségekből elkészíthető gyors egytálételt.

Töklecsó

Hozzávalók: 1 közepes főzőtök, 2 fej vöröshagyma, 2 db zöldpaprika, 2 db paradicsom, 5 db tojás, kevés vaj, só, őrölt bors

Elkészítés: A megtisztított, meghámozott tököt négyfelé vágjuk, belső magos részét kikaparjuk, majd apró kockákra vágjuk. A paradicsomot és a paprikát tisztítás után felkockázzuk, és külön tálban félretesszük. A megpucolt és apróra vágott vöröshagymát kevés vajon megfonnyasztjuk, majd a paradicsomot és a paprikát hozzáadva rövid ideig pároljuk. Beleszórjuk a tököt, sóval és őrölt borssal ízesítjük, majd gyakori keverés mellett fedő alatt puhára pároljuk. Ha elkészült, hozzáöntjük a simára kevert tojásokat és „kocsonyásra” sütjük.

Együnk nyerset is: nyári saláták

A nyers növényi ételek nemcsak hogy rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, magas rost- és folyadéktartalmúak, nem tartalmaznak üres kalóriákat, hanem ráadásul túlnyomórészt lúgosítanak is. Emésztőrendszerünk tehermentesítése érdekében – pláne, ha az elsavasodás tüneteit észleljük magunkon – iktassunk be heti egy-két „nyersnapot”, amikor csak növényi táplálékot veszünk magunkhoz. Különösen jólesik a nyári nagy forróságban, ha nem főtt étellel terheljük szervezetünket: ilyenkor könnyedén pihentethetjük emésztésünket a friss zöldségekből, gyümölcsökből összeállított nyári menüvel.

Vegyes nyári saláta

Hozzávalók: zöldsaláta, újhagyma vagy lilahagyma, uborka, paradicsom, paprika. Az öntethez víz, ecet, só, nádcukor, vagy olívaolaj és zúzott fokhagyma.

Elkészítés: Válogassuk össze a zöldségeket ízlés szerinti arányban, majd tisztítsuk meg, aprítsuk fel, és keverjük össze egy tálban. Tálalhatjuk ecettel, sóval, nádcukorral ízesített vizes öntettel, de nagyon ízletes lesz fokhagymás olívaolajjal is.

Veróczky-Őri Magdolna