Manapság sok információ keveredik a lúgosítás témakörében, ezért szeretnénk néhány dolgot érthetőbbé tenni.
A mai világban, a mai ritmusunkkal és az annak megfelelő táplálkozással túlságosan savas irányba toljuk szervezetünk sav-bázis egyensúlyát. Ez az egyensúlyhiány a legtöbb betegség egyik elsődleges táptalaja. Sajnos maga a zavar nem mérhető, csak indirekt jelekből lehet rá következtetni.
Ennek oka, hogy a szervezet megtesz mindent a vér, a szövetek és a sejtek közötti tér enyhén lúgos pH-jának fenntartásáért. Ezt testünk úgynevezett puffer-rendszerekkel éri el, ami ezt jelenti, hogy a felesleges, nem megfelelően kiürített savakat különböző - a szervezetünket, szöveteinket és sejtjeinket alkotó - fehérjékhez, zsírokhoz köti. Ez azonban az említett alkotóelemek szerkezetének, funkciójának megváltozásához vezethet.
Kialakulhatnak továbbá savas területek a szervezetben, ahol könnyen megtelepednek a savas közeget szerető kórokozók, főleg gombák.
Ezek a mikroszervezetek maguk is savakat termelnek, mellyel tovább savasítják közegüket, ami további szaporodásukhoz vezethet. Ezekről más cikkeinkben többet is olvashatnak, jelen írásunkban egy fontos dologra szeretnénk felhívni a figyelmet.
A savasodás kezelése a lúgosítás. Erre több lehetőség is van, a szódabikarbóna fogyasztásától, a lúgosító készítmények pl.: supergreens és a LL pH alkalmazásán keresztül egészen a teljes lúgosító diétáig és életmódig bezárólag, amit a pH Csoda című könyvben rögzítettek részletesen.
A savasodás egyik fő következménye a gyomor túlzott savtermelése is, ami a lúgosító életmód alkalmazásával általában jelentősen csökken. Fontos azonban, hogy néha engedjük szabadjára a gyomor ezen funkcióját. A gyomor ugyanis nemcsak savat, hanem fehérjeemésztő enzimeket is termel, amelyek pont a savas közeg hatására aktiválódnak. Ha állandóan lúgosan tartjuk gyomrunkat, mert mondjuk folyamatosan lúgosító italokat fogyasztunk, akkor nem hagyunk teret ezen enzimek rendes működéséhez.
Ezen felül sok ásványi anyag, főként a kalcium, a magnézium, a vas és a cink felszívódásához savas közeg szükséges. Ezt a savas közeget csak a gyomor tudja biztosítani, hisz a tápcsatorna lentebbi szakaszaiban - jó esetben - már lúgos közeg jellemző a hasnyálmirigy, a bélhám-mirigyek és az epetermelés következtében.
A fentiek miatt fontos, hogy ne pusztán kémiai lúgosítást végezzünk, hanem lássuk el magunkat megfelelő mennyiségű zöldséggel, melyek szerves formában tartalmazzák azokat az ásványokat, amelyek felszívódását a lúgos közeg rontaná. A szerves forma azt jelenti, hogy az ásványi anyagok a bennük található aminosavakhoz kötve találhatók a növényben, aminek következtében felvételük is könnyebb a szervezet számára.
A lúgosítást szakaszosan végezzük! Étkezés előtt fél órával, azt követően pedig egy-két óra hosszáig ne fogyasszunk lúgosító folyadékot!
Dr. Gulyás Tamás