Füstölők, illatosított gyertyák, légfrissítők, különféle illatosítók… Számtalan mesterséges szaggal, illattal találkozhat szervezetünk, melyek belégzése akár fejfájást, émelygést, múló rosszullétet is okozhat, rendszeres használat mellett azonban hosszú távon komolyabb következményekkel is számolhatunk. Mire ügyeljünk, mivel helyettesíthetjük a kemikáliákat?
Az illatok hatalmát már az ősi civilizációkban felismerték: előszeretettel használtak illatos olajokat szakrális tevékenységekhez, gyógyításra és kozmetikai célokra egyaránt.
A természet ajándékaiként számon tartott, növényekből kivont valódi illóolajok testünkre és lelkünkre is pozitív hatással vannak.
A különféle aromák segíthetnek ellazulni vagy éppen energizáló hatásúak, jótékonyan befolyásolhatják érzelmeinket, idegrendszerünket, sőt, az aromaterápia akár alternatív gyógymódként is alkalmazható.
Illóolajos párologtatással vagy különféle szárított növényekkel kellemes illatot teremthetünk otthonunkban.
Miért használnánk vegyszereket, ha számtalan természetes illat közül válogathatunk? Mégis óriási választékban kaphatóak a boltokban a különféle mesterséges illatosítók, mint például a légfrissítő aeroszolok, elektromos szobaillatosítók, vagy a manapság igen divatos füstölők, aromagyertyák.
Azt sajnos kifelejtik a reklámokból, hogy valamennyi szintetikus illatosító egészségre ártalmas (mérgező, allergiakeltő) vegyületeket bocsát ki, s hosszú távú használatuk légúti panaszokat, allergiát, sőt, akár súlyosabb egészségügyi károsodást is okozhat.
A levegő „frissítésére” kemikáliák segítségével előállított mesterséges illatanyagokat tartalmaznak, melyek akár szédülést, fejfájást, köhögést, émelygést okozhatnak.
Egyes illatosítók például formaldehidet tartalmaznak, mely belélegezve rosszullétet, fejfájást válthat ki, újabb kutatások szerint pedig fokozhatja a különféle légúti megbetegedések (hörghurut, asztma, hörgőrák) kialakulásának kockázatát.
Sok légfrissítőben és WC-illatosítóban megtalálható a rákkeltő para-diklór-benzol, melynek tartós belélegzése károsíthatja a májat, a vesét és az idegrendszert. A füstölők használata sem kockázatmentes: égetésükkel ugyan kellemes illat árasztja el a szobát, ugyanakkor rákkeltő benzol is jócskán jut a levegőbe.
TUDTA? |
Az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet összehasonlító kutatást végzett különféle forgalomban lévő légfrissítőkkel kapcsolatban, melynek eredményét 2005-ben publikálták. E szerint a légfrissítők többféle mérgező anyagot – nyomokban formaldehidet és benzolt, acetaldehidet, toluént, glikol-étereket, sztirént, ftalátokat és szintetikus illatot – bocsátanak a levegőbe. A kutatás megállapította, hogy egy légfrissítővel illatosított szobában több káros anyagot lélegezhetünk be, mintha egy forgalmas utcán sétálnánk. Az eredmények szerint az illatosítók hosszabb távú használata veszélyezteti egészségünket. |
Mérgező kemikáliák használata helyett természetes módon is biztosíthatjuk lakásunk kellemes levegőjét.
V.M