A köhögés többnyire a lélegző utakból eltávolítandó váladék kisegítésére szolgáló u. n. reflexműködés, amelynél a köhögési-ingert mély belélegzés követi és utána eleinte hangrés-zárás mellett erős kilélegzési izomműködés folytán a tüdőkben erős levegőnyomás, majd a hangrés hirtelen megnyitása mellett heves levegőkiáramlás és az ismert hang keletkeznek.
A köhögési-ingert a gége és a lélegzőcső nyálkahártyájának érintése váltja ki
Akár mechanikai eszközzel, akár hurutos váladékkal, akár kémiai gáz- vagy másnemű testtel történjék az.
A köhögés az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, ami miatt minden évben milliók - egyes becslések szerint a népesség 10%-a - keresi fel orvosát. Az esetek jelentős részében azonban egy vagy két természetes orvosság elegendő lehet, hogy a zavaró köhögés megszűnjön.
A köhögés hallatán a legtöbb ember betegségre gondol, valójában fontos testfunkcióról van szó. Rendszerint észre sem veszi, hogy csaknem minden órában köhög, krákog egyszer vagy kétszer, hogy torkát és légcsövét a szennyező anyagoktól megszabadítsa.
A köhögés csak akkor okoz problémát; ha valamilyen környezeti szennyezés vagy betegség miatt nagyon intenzívvé válik. A köhögés lehet száraz, amikor nincs köpet; vagy nedves, amikor köhögéskor a felső légutak váladéka a benne lévő fertőző és irritáló anyagokkal együtt távozik.
Tünetek
A köhögés maga is tünet - a légutak fertőzésének vagy irritációjának a jele.
-
A
köhögés lehet egyszerűen ideges, ha annak oka nem a levegőutakban rejlik, hanem általános idegességben (hysteia) vagy a gyomor, sőt egyes még távolabb fekvő szervek egyes kóros állapotaiban. Az ilyen
köhögés többnyire igen hangos, erős.
-
A
száraz köhögés a gége vagy légzőcső egyszerű bővérű hurutját árulja el, amelynél sok váladék nincs. Néha csak kis helyen ülő fekélyecske okoz
heves száraz köhögést. Az ideges
köhögés is száraz.
-
A
nedves, vagy váladékos köhögés oka a lélegző utakban vagy a tüdőkben keresendő, legtöbb váladékot a tüdővizkór (erősen habzó, híg savós) meg az idült hurutok (bő, tapadós, genyedtséges) szolgáltatják.
-
A köhögésből egyedül ritkán lehet az alapbajt is felismerni; ilyen jellegzetes
köhögés a szamár-
köhögés vagy szamárhurut (tussis convulsiva), amelyben a
köhögés rohamok alakjában igen nagy hevességgel tör ki, a betegek arca kipirul, lélegzésük akadályozott lesz s néha súlyos általános jelenségek állanak elő.
-
Jellemző köhögés még a kruppos is, amelynél a köhögésnek sajátságos rekedt, ugató hangzata van, s előfordul gyakran csak egyszerű hurut kíséretében (mint egyes gyermekek sajátságos köhögése), míg rendkívül aggasztó jelenség a valóságos kruppnál, amidőn lélegzési nehézségekkel jár együtt.
-
Igen heves köhögésnél vérzések támadhatnak úgy a levegőutakban, mint a szem kötőhártyájában is.
Mik okozhatják a köhögést?
A köhögést gyakran a torok hátsó részén felhalmozódó köpettől való megszabadulás szükségessége idézi elő, a levegő ezen az útvonalon 480 km/h sebességig haladhat át.
Amikor a légutakba valamilyen irritáló anyag jut; a légutak falát bélelő nyálkahártya fokozottabban termel váladékot. A nyálkatöbblet olyan idegvégződéseket ingerel, amelyek hatására beindul a köhögési reflex, aminek célja az idegen anyagok szájon át történő erőteljes kilökődése.
Ezt a reakciót sokféle tényező előidézheti:
Az étrend-kiegészítők hatása
A természetes köhögés elleni szereket nyugodtan használhatja a gyógyszertári készítmények helyett. A köhögés kezelésének alapvetően két módja van: egyrészt - a fájdalmas vagy az éjszakai alvást zavaró köhögéskor - a köhögési reflex elfojtása, másrészt a nyálka hígabbá és vékonyabbá tétele, hogy könnyebb legyen kiköhögni, és az irritációt okozó anyagokat a szervezetből eltávolítani.
-
Az angyalgyökér, a martilapu, az orvosi pemetefű és a kakukkfű mind hatékony hurutoldó, és teaként használhatja. A teakeverékhez adott édesgyökér az egyik leghatékonyabb köptető, fellazítja a köpetet és akadályozza a hörgők görcsös összehúzódásait.
Az eddig említett gyógynövények teakeverék formájában is kaphatók és használhatók. Ha nem szereti a teát, a gyógynövényeket tinktúra formájában is alkalmazhatja: kövesse a csomagon található használati utasítást, vagy csepegtesse a tinktúrát egy kis pohár langyos vízbe, és naponta háromszor igyon belőle.
Adagolás: Naponta háromszor vagy szükség szerint 1 csésze tea. Ajánlat: Csészénként 1-2 kávéskanál szárított gyógynövényt forrázzon le; bármelyik növény alkalmazható önmagában is vagy keverékként egyikkel-másikkal, illetve mindegyikkel.
-
A vörös szilfápól készített tea kellemesen nyugtatja a torkot, és enyhíti a száraz köhögést. A teához orvosi ziliz gyógynövényt is tehet, ami vízbe áztatva gélszerű anyagot ereszt magából, majd a garat- és gégenyálkahártyán bevonatot alkotva enyhíti a köhögési ingert. Az orvosi ziliz helyett használhat molyhos ökörfarkkórót is, ami szintén hasonló hatóanyagot tartalmaz.
Adagolás: (vörös szilfa). Naponta háromszor vagy szükség szerint 1 csésze tea. Ajánlat: Csészénként 1 kávéskanál szárított gyógynövényt forrázzon le. Adagolás: (orvosi ziliz) Naponta háromszor vagy szükség szerínt 1 csésze tea. Ajánlat Csészénként 2 kávéskanál szárított gyógynövényt forrázzon le; vegyíthető vörös szilfával.
-
Az eldugult orrjáratok és légutak kezelésére, valamint a hörgők görcseinek megakadályozására a legjobb módszer, ha néhány csepp eukaliptusz- és borsmentaolajat forró vízbe cseppent, és gőzét inhalálja.
A köhögés elleni
eukaliptusz-,
borsmenta-, ánizs- vagy édesköménykivonat tartalmú cseppek és cukorkák fokozzák anyálelválasztást, és a rendszeresebb nyelés elnyomja a köhögési ingert.
-
Édesgyökér.
Adagolás: Naponta háromszor 1 csésze tea vagy 45 csepp tinktúra. Figyelmeztetés: Emelheti a vérnyomást - kérjen tanácsot orvosától, ha magas vérnyomás-betegségben szenved.
Ajánlat: Adja a tinktúrát vízhez, illetve forró vízben áztasson 1 kávéskanál vörös szilfa vagy orvosi ziliz szárított gyógynövényt. Az adagolásnál vegye figyelembe, hogy szervezete ezekhez a táplálékkiegészítőkhöz más formában is hozzájuthatsz.
Tanácsok: Mit tehet még köhögés esetén
-
Ne dohányozzon és ne lélegezzen be irritáló gőzöket és gázokat.
-
Igyon sok folyadékot, meleg teát, egyen meleg levest és szobahőmérsékletű gyümölcs- vagy zöldséglevet, hogy hígítsa és vékonyítsa a nyálát.
-
A szobában használjon párologtatót a levegő párásítására.
-
Ha a nyákeltávolítás könnyen történik, a nyák könnyen "felszakad", nincs semmi teendőnk, gyógyszerre nincs szükségünk. A tartós, megerőltető köhögésnél viszont már alkalmazhatunk köhögéscsillapítót, ill. köptetőt.
Forduljon orvoshoz:
-
Ha a
köhögés éjjel-nappal állandósul, fizikailag kimerítő vagy légszomj, mellkasi fájdalom, fogyás, zihálás, esetleg erős fejfájás társul hozzá.
-
Ha láza meghaladja a 38,5 oC-ot.
-
Ha a légvétel fájdalommal jár.
-
Ha barna, rózsaszín, zöld, sárga vagy véres váladékot köhög fel.
-
Ha a
köhögés egy hétnél tovább tart.
-
Ha a nyálkahártya-irritáció megszüntetése után is megmarad a
köhögés, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, alaposabb vizsgálatra van szükség.