Az epekő az epehólyagban képződött lerakódás, amely kiadós étkezést követően váratlanul erős fájdalmat és görcsöket okozhat. Megelőzésében, a fájdalom enyhítésében vagy a kövek feloldásában is a rostban gazdag étrend és bizonyos táplálékkiegészítők segíthetnek.
Az epekő koleszterinből, kalciumból és egyéb anyagokból az epehólyagban képződő apró kőszerű képződmény. Az epehólyag a hasüreg jobb felső részén, közvetlenül a máj alatt található, körte alakú szerv. Feladata a máj által termelt zöldessárga folyadék, az epe tárolása és besűrítése. Az epehólyag az epevezetéken keresztül üríti az epét a vékonybélbe, ahol az a zsírok emésztését segíti elő. Epekő akkor alakulhat ki, ha az epe túl sok koleszterint, epesavat, pigmentet és bizonyos más anyagokat tartalmaz.
Az epekő, legyen bár akkora, mint egy tojás, sokáig semmilyen tünetet nem okoz, és így észre sem veszik. Előfordul azonban, hogy elzárja az epevezetéket, heves fájdalmat okozva, vagy epehólyaggyulladást idéz elő, ami viszont azonnali orvosi ellátást igényel.
Nem tudják, hogy az epekő képződését pontosan mi váltja ki, de a folyamathoz valószínűleg több tényező is hozzájárul. Ezek között a legfontosabbak a rostszegény, zsírban gazdag étrend, korábbi bélműtét, vastagbél-gyulladás (colitis ulcerosa) vagy az emésztőrendszer egyéb megbetegedései.
Az epekő gyakrabban fordul elő 40 év felett, és a nőket háromszor olyan gyakran érinti, mint a férfiakat. Az elhízás és a gyors fogyás szintén hajlamosítanak az epekő kialakulására, és örökletes tényezőknek is szerepük lehet. Erre utal például, hogy az arizoniai pima indiánok körében a 30 év feletti nők 70%-ának van epeköve.
Nagyon fontos, hogy nagy mennyiségű C-vitamin kerüljön a szervezetébe, mivel ez csökkenti az epében a koleszterinszintet, ami feltehetően gátolja az epekő kialakulását. A C-vjtamint érdemes más kiegészítőkkel is társítani, jó választás alipotrop (zsírégető) keverék, ami máriatövist, kolint, inozitolt és metionint tartalmaz.
Ez a keverék javítja a májfunkciót, valamint elősegíti a zsírok és az epe megfelelő áramlását a májból és az epehólyagból. A máriatövis például megváltoztatja az epe összetételét és segíthet a már kialakult kövek feloldásához és megsemmisítéséhez. A kolin és inozitoL valamint a metionin nevű aminosav szintén a zsíranyagcserére hat; javítják a máj és az epehólyag működését is. A metionin megemeli egy másik aminosav, a taurin koncentrációját, ami javítja az epeáramlást, és segít a kövek feloldásában.
A kolin és inozitol az epében lévő lecitin szintjére is jótékony hatással vannak; ennek a normálisnál alacsonyabb koncentrációja hozzájárulhat az epekő kiválásához.
A felsoroltak mellett más táplálékkiegészítőket is érdemes szedni, akár önmagukban, akár együttesen. A lenmagolajban található esszenciális zsírsavak hozzájárulhatnak az epekövek kialakulásának megakadályozásához vagy akár feloldásához is.
A borsmentaolaj a vékonybélben lebomló kapszulában szedve hasonló hatású. A naponta szedett bolhamag útifű elősegíti a bélmozgást, ezért szintén gátolhatja az epekövek kialakulását. Hatékonyak lehetnek még az olyan gyógynövények, mint a gyermekláncfű- (pitypang-) gyökér (igyon naponta háromszor 1 kávéskanál porból készített teát) vagy az articsóka (melyből szedjen naponta háromszor 500 mg, 15% cinarint tartalmazó kivonatot).
Étrendje tartalmazzon sok rostot, de kevés finomított szénhidrátot, cukrot és zsiradékot. Az epekövek feloldásában különösen jó hatása lehet a gyümö!csnek, zöldségnek, zabkorpának és pektinnek (ami elsősorban az almában, banánban, káposztában, sárgarépában, narancsban, borsóban és az okrában fordul elő). Ne hízzon el és igyon mindennap sok folyadékot.
Nagyon erős hasi fájdalom vagy hányingerrel. Hányással, lázzal együtt járó fájdalom esetén. Mindegyik tünet epehólyag-gyulladásra vagy az epevezeték elzáródására utalhat: mindkettő azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Amerikai kutatók megfigyelték, hogy a C-vitamin melletti esetenkénti mérsékelt alkoholfogyasztás a változás kora utáni nők felénél csökkentette az epekő előfordulási gyakoriságát. A tudósok elképzelése szerint a mérsékelt alkoholfogyasztás segíthet a C-vitaminnak az epe koleszterinszintjének csökkentésében; ez magyarázhatja az epekő ritkább előfordulását.
A máriatövis epekőre gyakorolt jótékony hatását vizsgáló tanulmány szerint a gyógynövény csökkenti az epe koleszterinszintjét, ami jelentősen mérsékli az epekő előfordulásának gyakoriságát.
Bár a korunkra jellemző zsírban gazdag és rostszegény táplálkozás kedvez az epekő kialakulásának, a betegség egyáltalán nem új keletű. Egy i. e. 1500 körül élt egyiptomi papnő jó állapotban lévő mumifikált holttestének röntgenvizsgálata 30 epekövet mutatott ki.
Az első epehólyag-, illetve epekő-operációt 1882-ben végezték. Az epekő okozta problémák megszüntetésére a műtéti eljárás még ma is az egyik leggyakoribb orvosi beavatkozás. A mai modern technika a hagyományos hasi műtét mellett a laparoszkópiát (az epehólyag kis bevágásokon keresztül történő eltávolítását), illetve a műtét helyett a lézeres kőzúzást (Iitotripsziát) is lehetővé teszi. Emellett azonban a természetes gyógymódok is segíthetnek.
FitLine folyékony Omega 3 + E vitamin 50 ml vagy
Highland PR813 Omega 3 halolaj EPA+DHA+E vitamin 90 db
Vitaminsziget.com