Az őszi-téli időszak betegsége az influenza, szövődményei egytől egyig súlyos, maradandó szövődményekkel, életveszélyes betegségek - nem érdemes azok kialakulását kockáztatni.
Az influenza egy fertőző betegség, amely emlősöket és madarakat fertőz és egy Orthomyxoviridae családba tartozó RNS-vírus okozza. Az influenzát a megfertőzött emlősök terjesztik a levegő útján, mint köhögés és tüsszentés során a vírust tartalmazó aeroszolt képezve, és a fertőzött madarak ürüléke által.
A fertőzés akkor alakul ki, ha érintkezünk ezekkel a testfolyadékokkal vagy szennyezett felületekkel. A cseppfertőzés ezért nem feltétlenül köhögéssel, hanem nagymértékben tárgyak és kezeink közvetítésével terjed. Emiatt nagyon fontos a rendszeres, lehetőleg fertőtlenítő hatású kézmosás vagy a Grape Vital fertőtlenítő nedves kendők alkalmazása a kézfertőtlenítésre. Sokan kérdik, hogy miért csak a hideg, téli időszakban terjed ez a betegség.
Az influenzavírusokról tudnunk kell azt a tényt, hogy az emberi testhőmérsékleten kb. egy hétig, 0 °C-on több mint 30 napig és nagyon alacsony hőmérsékleteken határozatlan ideig maradnak fertőzőképesek. Ezért egy megfertőzőt felület, például egy kilincs a hidegben hónapokon át egy fertőzésforrást jelent.
Az influenza időszakos járványok során terjed a világban és egy-egy pandémiás(világjárvány) évben, az 1800-as években több millió, nem-pandémiás évben több százezer ember is meghalhat az influenzában és annak szövődményeiben.
A vírus szerkezetében folyamatosan létrejövő apró változások miatt, világszerte újra és újra járványokat okoz és egy korábban átvészelt fertőzés nem véd hatékonyan a vírus mutációi végett a következőtől, emiatt évente kell új oltóanyagot előállítani.
A 20. század során négy pandémia, vagyis világjárvány következett be a vírus mutációja által, elsőnek az 1918-ban kialakuló spanyolnáthát nevezném meg, amely a vírus egy jelentősebb genetikai változása után fertőzött és követelte áldozatait, mely több tízmillió ember életébe került. A vírus állatok közvetítésével nagyobb genetikai változáson is átesik időnként, ami az ember immunrendszerét felkészületlenül éri.
Gyakran az eredményez pandémiát, hogy a vírus egyik állatfajról a másikra terjed. Amióta Ázsiában, az 1990-es években a madárinfluenza-vírus H5N1 jelzésű halálos törzse az első humán áldozatait szedte, ezt tekintik a legnagyobb influenza pandémia veszélynek.
Ipari országokban elterjedt az influenza elleni védőoltás használata a veszélyeztetett emberek és szárnyasok körében. Nagy gondot jelent, hogy itt egy alattomos vírussal van dolgunk, amely a szó szoros értelmében, ha bekerítik a tudósok, és mire megvan az ellenszer, akkora képes a mutációra, vagyis folyamatosan képes szerkezetének változtatására. Így az újonnan kifejlesztett hatóanyag hatástalanná, vagyis értéktelenné válik.
Amikor a hagyományosan légúti hurutos kórképre gondolunk, és az influenzát emlegetjük, az már a megbetegedés fázisa. Az influenza kezdeti tünetei azonban elsősorban a láz, hidegrázás, borzongás, rossz közérzet, fejfájás, ízület és izomfájdalom.
Csecsemők és kisgyermekek esetében álmosság, bágyadtság illetve hasmenés jelzik a megfertőzés első jeleit, míg az időseknél szegycsonttáji fájdalommal jelentkezik a betegség. Ezeket követi a torokfájás, száraz köhögés és csak aztán a hurutos tünetek: orrfolyás, orrdugulás, váladékos köhögés.
Krónikus betegek, csecsemők és idősek influenzájában előfordul, hogy a hurutosság az egyéb tünetek mellett annyira elenyésző, hogy betegben és orvosában fel sem merül az influenza lehetősége.
Felnőttek esetében lehetnek: krónikus hörghurut heveny fellángolása, bakteriális tüdőgyulladás, agyi keringészavar, szívinfarktus, toxikus shock tünet együttes, agyhártya- és agyvelőgyulladás, veseelégtelenség, anyagcsere betegségek (pl. cukorbetegség) egyensúlyának felborulása. Kialakulhat még néhány ritkább, de szintén életveszélyes betegség is.
Szövődmények a gyermekek esetében: a gennyes középfülgyulladás, asthma fellángolása, lázgörcs, vakbélgyulladás gyanúját keltő hasfájás, szív- és vázizom gyulladás, krónikus betegek állapotromlása jöhet létre. Az influenza vírus kaput nyit a légutakat megbetegítő bakteriális kórokozók előtt.
Ne feledkezzünk meg arról a tényről, hogy vírusfertőzésről van szó, elsősorban a tüneti kezelésről beszélhetünk. Fontos a helyes lázcsillapítás, szükség esetén fájdalomcsillapítás és az ágynyugalom. Mindezek mellett erősen ajánlott a bő folyadékfogyasztás, mivel szervezetünk védekezése végett erős hőt termel. A magas láz és a hőmérséklet miatt viszont szervezetünk magas mértékben veszít vizet az izzadás során. Fontos, hogy emiatt főleg csecsemők, melyek kis testük végett gyorsan a kiszáradás határára kerülhetnek kellő folyadékot fogyasszanak, mivel a folyadék vesztességet feltétlenül pótolni kell. A szervezetet akkor fenyegeti a kiszáradás, ha a szervezetünk a sejtektől kezdi el megvonni a folyadékot, ebben az esetben létfontos sejtek, vagyis csoportok, mint szervek is károsodhatnak. Ezért ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és a megfelelő vitaminellátottságra is.
Lehetőleg súlytól függően 2-3 szorosát a megelőző adag Grape Vital-nak és nagy adag C-vitamint fogyasszunk!
Szervezetünk védekező rendszerét kell aktiválni, vagyis pontosabban a falósejtek létszámát növelni szervezetünkben. Ezek a sejtek szervezetünk immunválasza. A természet által adott módon fogyasszunk sok antioxidánst és vitamint.
Az influenzajárványos, erősen ragályos, cseppfertőzéssel terjedő vírusos betegség, mely szövődményei révén számos halálos áldozatot követel minden évben.
A megelőzés továbbá az influenza okozta megnövekedő gazdasági terhek miatt is lényeges, ezért az influenzát ki kell pihenni! Sajnos mai rohanó világunkban azonban sokan "nem érnek rá betegeskedni", ezért, akit a kimaradás miatti munkahelyi vagy iskolai problémák aggasztanak, annak tanácsos évente beadatni a védőoltást!
Ha már járvány van, a betegeket igyekezzünk távol tartani a közösségektől. A cseppfertőzés nem feltétlenül köhögéssel, hanem nagymértékben tárgyak és kezeink közvetítésével terjed. Ügyeljünk arra is, hogy kezeikkel ne nyúljunk szánkba, ne dörzsöljük szemeinket.
Remélem tanácsaimmal, tudtam segíteni, és kívánok mindenkinek egy fertőzésmentes téli időszakot!
Dr. Csabai Zsolt Ph.D.