Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Hét módszer a megfázás ellen!

Kerüljük el a betegségeket és győzzük le ezzel a hét hatásos módszerrel! 

1. Ha tud, tegyen egyórás vagy hosszabb, lendületes sétát, ha lehetséges kevésbé  forgalmas övezetbe

Természetesen ez a tanács akkor áll érvényes, ha jó a közérzete. Semmiféleképpen ne sétáljon lázasan, vagy influenzásan. Ugyanakkor kellemes séta élénkíti az immunrendszert, meggyorsítja a tápanyagok felszívódását és feldolgozását.

A szabad levegőn végzett testmozgás kitisztítja az orrjáratokat és megkönnyíti a légzést, továbbá serkenti az agyban az opiátszerű endorfinok termelését – ezek az anyagok megszüntetik a megfázással járó fájdalmat és a rossz közérzetet. Azt azért nagyon fontos megemlíteni, hogyha eddig nem sportolt, és nem elég jó a kondíciója, akkor hirtelen ne kezdjen el testmozgást végezni.  

2. Megfázás ideje alatt tegye félre a dohányzást és az alkoholt

Igazából az lenne a legjobb, ha nemcsak a betegség ideje alatt tenni félre káros szenvedélyeit, hanem azutáni időszakban is. Mind a dohányzás és az alkoholt, sőt még a koffein is növeli a vírus-vagy baktériumfertőzések esélyét. Ezért jobb nélkülözni vagy erős dohányos és italfogyasztás esetén minimálisra csökkenteni.   

3. Egészítse ki étrendjét!

A kiegészítőket a tünetek első jelére kezdje el szedni, és addig ne is hagyja abba, amíg a betegség egészen el nem múlt. A közhiedelemmel ellentétben a C-vitamin nem előzi meg a megfázást, de jelentősen csökkentheti a betegség időtartamát, és enyhítheti a tüneteket.

A kasvirág-készítmény az immunrendszer erősítésével állít akadályt a vírusok elé. A cinktabletta szintén segít a betegség legyőzésében. A forró vízbe tett néhány csepp eukaliptuszolaj hasznos légúttisztító. Nagyon jó vírus és baktériumölő hatással rendelkezik a grapefruitmag.

4. Igyon sok folyadékot!

A megfelelő folyadékfogyasztás elengedhetetlen. Naponta legalább 2-3 liter folyadékot kellene meginnunk. Ez betegség következtében még lényegesebb. Hiszen nagyon fontos, hogy a láz következében elvesztett folyadékmennyiséget folyamatosan pótolni kell. Ami azt jelenti, hogy félóránként legalább fél pohár vizet kell meginni.

A forró ital és leves nagyon jó a megfázás elkerülésére és kezelésére. Segít fellazítani a mellkasban felgyülemlő váladékot. A legújabb kutatások szerint az olyan hagyományos orvosságok, mint a citromos tea vagy egy tál csirkehús- vagy hagymaleves, biztonságosabbak és hatásosabbak, mint a ma kapható megfázás ellen gyógyszerek.

Hársfa- és bodzateával fokozhatjuk az izzadást. Torokfájás esetén javallott még a nyak bekötése és a régi bevált forrótejes méz elkortyolgatása.

A legjobb megfázás elleni italnak a fokhagymával és cayenne-i borssal bőségesen megfűszerezett hagymalevest tartják. A mizó-leves (erjesztett szójatútóval) ízesített zöldségleves) is kitűnő, szintúgy mindenféle édesítés nélküli gyümölcs vagy zöldséglé. Különösen jó a narancs, grapefruit, alma, szőlő leve, valamint a sárgarépalé vagy a paradicsomlé.

 
 
 

5. Megfázás ellen könnyű ételek

Sok állati eredetű étel, valamint a legtöbb zsiradék, a liszt és az édesítőszerek hátráltatják a megfázásból való felgyógyulást. Gátolják a létfontosságú tápanyagok felszívódását.

Csökkenteni kell a zsírfogyasztást, különösen a hidrogénezett növényi olajok és telített állati zsírok fogyasztását. A búzalisztet, a cukrot és mindenféle édesítőszert is kerüljük. Helyette fogyasszunk friss, idénygyümölcsöket és zöldségeket, magokat.

Vigyázzunk, hogy ne együnk túl sokat. A kiadós nehéz ételeket kerüljük, helyette fogyasszunk könnyű a gyomort nem terhelő ételeket.

6. Orr kitisztítása a nedvességtartalom növelése

Az orr nyálkahártyáját a levegő nedvességtartalma tartja nedvesen, képessé téve a nyálkahártyát arra, hogy a behatoló vírusokat visszaverje, csapdába ejtse és megsemmisítse. Az orrdugulás megszüntetésére keverjen el egy teáskanál sót egy pohár meleg vízben, és szívja fel az orrán át, amíg elér a torkáig.

Gyenge, állandó nyomással fújjon orrot papír zsebkendőbe. Öt szippantással általában a legmakacsabb orrdugulást is meg lehet szüntetni. Ezután forraljon fel egy teáskannányi vizet, és öntse egy nyitott edénybe. Helyezzen egy tányért az asztalra és állítsa rá az edényt.

Hajoljon az edény felé, szemeit tartsa csukva, takarja le a fejét egy törülközővel, és lélegezze be a gőzt az orrjáratokba, melléküregekbe és a tüdőbe. A gőz gyorsan fellazítja a váladékot, egyúttal pedig túl meleggé teszi az orrot ahhoz, hogy a vírusok szaporodni tudjanak.

7. Helyezze magát kényelembe

Ha nincs láza, akkor vegyen egy hosszú, lazító, illóolajos-gyógynövényes forró fürdőt. Néhány csepp illóolajat (eukaliptusz, kakukkfű, levendula, menta, rozmaring, ezekhez érdemes még nyugtató hatású olajokat is adni a könnyebb elalvás érdekében: bazsalikom, jázmin, kamilla, narancs, mandarin) tegyünk 1dl tejbe és öntsük a meleg fürdővízbe.

Úgy 20 perces fürdő és rövid szárítkozás után irány az ágy. A szervezet belső hőjének emelése segít a kórokozók leküzdésében. A kiadós izzadás érdekében jól takarózzunk be, sőt még egy praktikát bevethetünk, a sült citromot.

A kis lángon, barnásra sütött citrom leve ugyanazt az anyagot tartalmazza (szerves formában), mint a laboratóriumban előállított aszpirin (immáron szervetlenül)! Nagyszerű izzasztó és antibakteriális hatású.

Készítsen egy csésze zöld, fekete vagy gyógynövényteát, adjon hozzá egy kanál citromlevet, feküdjön le és kortyolgassa el az ágyában. Helyezze magát kényelembe, és lazuljon el teljesen. Vegyen mély lélegzetet hatszor, hosszan és lassan.