Sokszor hallunk a búzafűről a média jóvoltából. Mégis kevésbé ismerjük ezt a jótékony növényt.
Pedig már Amerikában a 30-as években elterjedt, de átütő sikerét Ann Wigmore és Victor Kulvinskasnak köszönheti. Ők tette híressé, ugyanis rengeteg embert meggyógyítottak meg betegségekből.
A fiatal füvek kipréselésével zöld levet nyertek, mely vitaminok, ásványi anyagok, enzimek, fehérjék és a klorofill gazdag forrása. Ann Wigmore 1940-es években tovább folytatta a búzafű népszerűsítését.
A szakirodalom szerint a friss búzafű több mint száz különböző alkotóelemet tartalmaz, 3 kg búzafű hasznosítható tápanyagtartalma megegyezik 70 kg tetszőlegesen választott nyers bio zöldségekével. Tartalmazza az összes ismert ásványi anyagot, amelyre a szervezetünknek szüksége van.
Tökéletes fehérjeforrás megfelelő arányban tartalmazza az összes esszenciális aminosavat . Az egyik leggazdagabb A-vitamin forrás. Lúgosító hatású, kimagasló kálcium-, magnézium-, és kalciumtartalommal. Egyenlő arányban gazdag E-, F-, K-, és B-vitaminokban.
Jelentős a B17 (laetrile) tartalma, amely egészséges sejtek károsítása nélkül pusztíthatja a ráksejteket. A megfelelő mennyiségben jelen lévő B-17 gátolja a sejtek rákos elváltozását elindító anyagok működését. Alternatív módszerként egyre több helyen használják injekció formátumban. De valójában mi is a B-17 vitamin? Ifj. Dr. Ernst T. Krebs 1950 -ben, sokéves kutatás után elkülönített egy új vitamint, melyet B17-es számmal látott el, és elnevezte “ Laetril”-nek. Gyakorlatilag az összes gyümölcs magjában megtalálható ez a vegyület. Az alma, kajszibarack, cseresznye, őszibarack, szilva, mandarin és hasonlók tartalmazzák ezt a faktort; nemritkán rendkívül magas, akár 2-3%-os koncentrációban.
A búzafű nagyon gazdag klorofillban. A klorofillt a növények „vérének" is nevezik, mert molekulaszerkezete és kémiai összetétele csaknem azonos a vér hemoglobinjáéval. A klorofill kölcsönzi a növényeknek a zöld színt. Erőteljes természetes méregtelenítő anyag. Antibakteriális hatású. Technikai értelemben nem számít ugyan vitaminnak, mégis ma már széles körben elfogadott nézet, hogy a klorofill fontos része az optimális táplálkozásnak.
A klorofill a szervezetben valóságos belső dezodorként működik. Napjainkban, amikor az ember minden igyekezete ellenére igen erőteljes a környezetszennyezés, különös fontosságra tesz szert a klorofill ama tulajdonsága, hogy segít eltávolítani a testünkben felgyülemlett szennyező anyagokat. Enyhíti, esetleg megszünteti az emésztőszervi vagy húgyúti rendellenességek miatt keletkező kellemetlen testszagot, illetve a vizelet és a széklet szagát.
Gyorsítja a sebek, sérülések és fekélyek gyógyulását, a sérült bőr regenerálódását. Csökkenti a vér koleszterinszintjét. Erősíti az immunrendszer működését. Radioaktív sugárszennyezés esetén is segíthet a fogyasztása. A szakirodalom beszámolói szerint a klorofill tartalmú étrend-kiegészítők alkalmazása hasznos lehet a középfül fertőzései és gyulladása, a cukorbetegségből adódó láb-szárfekély, különböző fertőző, gyulladásos bőrbetegségek (impetigo), hüvelygyulladás (vaginitis) és a méhnyak fertőzései esetén.
A búzafüvet nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is használhatjuk. Fénytelen haj esetén fejbőrmasszázsra, vérelállításra, nyílt sebek, horzsolások gyógyítására, elmulasztására. Bőrbe dörzsölve a vérkeringést serkenti. Ragyogó ellenszere a napjainkban annyit emlegetett candidának. A fogínysorvadás is kezelhető vele, nagyon jó szájöblítő. A préselés után megmaradt pépet összegyűjtve - öregedést gátló hatása miatt - kiváló arcpakolásnak használhatjuk.
Búzafűlét bárki elkészítheti otthon magának. Mindössze egy búzaprés szükséges hozzá, és máris fogyaszthatjuk a frissen elkészített levet. Ma már szerencsére az ország számos pontján árulnak kifejezett búzaprést, így beszerzése nem igényel nagyobb körültekintést - bár árban igen váltakozóak.
Mindig csak frissen és éhgyomorra igyuk! Mivel az emberi gyomor nem képes a fű rostját megemészteni. 30 dkg búzafűből 20 evőkanálnyi lé préselhető ki, amely egy hétre elegendő mennyiség. Nem kell megijedni a búzafű préselésekor keletkező hab miatt. A búzafű ugyanis szaponint, természetes habzású anyagot tartalmaz.
Búzafűt nagyon egyszerűen termeszthetünk mi magunk is. A búzaszemeket csíráztassuk ki, vessük el, majd két hét elteltével arassuk le, a zsenge, zöld búzaszálakat pedig kipréselhetjük.
Termesszünk otthon!
Sós fű
Hozzávalók: 5 db zellergumó, 2-3 maréknyi búzafű Elkészítése: Mossuk meg az alkotórészeket és együtt préseljük ki a leveket.
Zöld masina
Hozzávalók: 2 marék petrezselyem zöldje, 2-3 maréknyi búzafű, fél deciliter víz. Elkészítése: Mossuk meg a zöldet, préseljük ki a levét, hígítsuk az adott mennyiségű vízzel.
Zöldség és fű
Hozzávalók: 2 db közepes nagyságú sárgarépa, 3 db zellergumó, 1 marék petrezselyem zöldje, 1 marék vízitorma, fél céklagumó, fél csésze gumóskömény, 2-3 maréknyi búzafű.
Elkészítése: Mossuk meg a hozzávalókat, keverjük össze, és préseljük ki a levüket.
További információ búzafű.lap.hu oldalon >>