A fogápolás mindenki számára nagyon fontos, és a személyi higiéné alapja. Gyakran tapasztalható, hogy fogmosáskor a fogkrém pirosra szineződik, ilyenkor fogínyvérzésről beszélünk.
Fogorvosi megállapítás, hogy ínygyulladás miatt lényegesen több fogat veszítünk el, mint fogszuvasodás miatt.
A betegség jól kezelhető, a megfelelő szájhigiéné elsajátításával, a kielégítő vitaminpótlással, a fogkő rendszeres eltávolításával, az évente kétszeri fogorvosi kontrollal, az egészséges táplálkozással.
Érdemes megemlíteni a Q10 jelentőségét , mert semlegesíti a káros szabadgyökök egy részét, melyek a fogíny irritációját okozzák.Ezek a szabadgyökök étkezések után keletkeznek, amikor a szájüregben maradt élelmiszer bomlásnak indul és ezen kórokozók szaporodnak el.
Klinikai vizsgálatok szerint a vérző vagy gyulladt fogínyben kevesebb Q10 koenzim található, mint az egészségesben.
Fontos tápanyag a C-vitamin és a rutin, amelyek egymás hatását erősítve segítenek egészségesen tartani a kötőszöveteket. A rutin jó hatással van a hajszálerek rugalmasságára, így csökkentheti a fogínyvérzést is. A C- és az E-vitamin antioxidáns hatásuk révén védik az íny szöveteit.
A népgyógyászat által régóta használt gyógynövények (pl. kamilla, körömvirág) pedig nyugtatólag hatnak a szájüreg nyálkahártyájára.
A fogíny állapotát nagyon egyszerű módszerrel otthon is ellenőrizhetjük: két ujjal húzzuk felső ajkunkat a fogsorunk fölé, majd ismételjük meg ezt a vizsgálatot szájunk alsó részén is. Amennyiben az ínyünk vörös, duzzadt, tasakos, érintésre fájdalmas vagy pedig a fogak tövénél láthatóan visszahúzódott (úgy látszik, mintha a fogak megnyúltak volna), akkor bizony lépnünk kell.
Keressük fel fogorvosunkat. Saját magunk is tehetünk ínyünk egészségéért a már fent említett módszerekkel - még alaposabb fogmosással és a megfelelő tápanyagok biztosításával, melyek belülről hatnak az ínyre.
Egyéb előnyök mellett fogaink és ínyünk épségének megőrzését is szolgálja, ha sok vitamindús, rostos ételt eszünk, mindig alaposan megrágva. Kerüljük a finomított szénhidrátokat, cukros és szénsavas üdítőket. Nagyon fontos, hogy a lakosság tisztában legyen azokkal a helyes technikákkal és praktikákkal, amelyek segítségével minél tovább egészségesen tudják tartani ínyüket.
Gyalus Anna, dietetikus