„Reggelizz úgy, mint egy király …!”- tartja a mondás, és valójában a táplálkozástudósok egyetértenek abban, hogy a reggeli a nap fontos étkezése. Melynek elhagyása számos felmérés szerint igen elterjedt rossz szokás Európában és Amerikában is. Felmérések szerint az emberek 6%-a reggel nem eszik.
A rendszeres egészséges táplálkozásból nem hiányozhat egy tápláló reggeli. A délelőtti fizikai és szellemi tevékenységekhez szükséges energiával, fokozza a teljesítményt, javítja a memóriát és a kognitív funkciókat. Mire vége az éjszakai alvásnak, testünk már elhasználta az elraktározott glükózt, így a reggeli dolga, hogy agyunkat üzemanyaggal lássa el. Számos tanulmány bebizonyította, hogy a reggeli elhagyása a napi energiabevitel csökkenéséhez vezet, mert így lényegesen kevesebb fehérje, telített zsírsav, vitamin és ásványi anyag jut be a szervezetbe, mint azoknál, akik rendszeresen reggeliznek.
Bármilyen reggeli jobb a semminél, de az alacsony glikémiás indexű tűnik a legjobbnak. Szakértők szerint ezek az élelmiszerek általában egészségesebbek, mint a többi étel. Bizonyítékok sora támasztja alá, hogy a magas glikémiás indexű ételek például elhízáshoz vezetnek. Ha túl sok glükóz áramlik hirtelen a vérbe, a test elraktározza a nagy részét, és felkészül, hogy még több ételt fogadjon be. Különböző szénhidrátok különböző ütemben alakulnak át glükózzá. Ideális esetben a napi energiamennyiség 15%-át fehérjék, 30%-át zsírok és 55%-át szénhidrátok alkotják. Legjobb és leggyorsabb reggeli energiaforrás a gabona- tejtermék-friss gyümölcs kombinációban rejlik.
Magas GI – gyors glükózkiáramlás Közepes GI – lassabb glükózkiáramlás Alacsony GI – fokozatos glükozkiáramlás
Amerikai reggel
Angol reggeli
Német reggeli
(legegészségesebb)
Számos korábbi tudományos kutatás újraelemzése során kiderült, hogy azok a gyermekek, akiknek van valami a gyomrukban, jobban teljesítenek az iskolában, mint éhes társaik. Az összegzés, amit az új-zélandi Agencies for Nutrition Action (ANA) adott ki, jelentős bizonyítékokat mutatott be arra vonatkozóan, hogy a rendszeres reggeli javítja a gyerekek tanulmányi előmenetelét. A tanulmány egyik szerzője, Robert Scragg elmondta, hogy a legnagyobb előnyök a matematika terén jelentkeztek, de az írás-olvasás terén is tapasztalható kedvező hatás. "A tanárok évek óta mondják, hogy azok a diákok, akik éhgyomorral jönnek be az iskolába, rosszabbul teljesítenek. Most ezt alátámasztotta ez a tanulmány" - mondta a szakember. Az ANA szerint több mint 83,000 új-zélandi diák üres gyomorral megy iskolába. Ám ezen kívül számos vizsgálat kimutatta, az egész napos frissesség és a reggeli kapcsolatát.
Kutatók összefüggést találtak a kamaszkorúak és a felnőttek kihagyott reggelije, valamint a nagy testtömegindexük között. Bizonyos vizsgálatok szerint az elhízott és túlsúlyos gyermekek kevesebbet reggeliznek, és többet vacsoráznak, mint vékony társaik. Ugyanakkor a reggeli beindítja az anyagcserét.
Összeállította: Koczka Kinga