A csípőficam
A betegség oka nem ismert, valószínűleg öröklött hajlam játszik szerepet kialakulásában. Gyakran egyéb fejlődési rendellenességek is kísérik az elváltozást. Hajlamosíthat rá a helytelenül végzett pólyázás is. Kialakulásában a környezeti hatásoknak is szerepe van.
Tünetek:
Születéskor az ízületi lazaság észlelhető, és egyes esetekben az ízületi felszínek sem egymásnak megfelelően helyezkednek el. Kezdetben, amíg a gyermek nem kezd el járni, nincsenek a laikusok számára zavaró tünetek. Ortopédiai vizsgálatkor ún. kattanó csípő észlelhető: a combcsont fejecse a gyermek combjának szétfeszítésekor elmozdul a csípőízületből, kattanó hang mellett. Megfigyelhető, hogy a csecsemők végtagjai nem egyenlő hosszúak, a combon található ráncok nem egyformák és a gyermek a kóros oldalt kevésbé mozgatja. A későbbiekben, ha a gyermek járni tanul, megjelenik a jellegzetes kacsázó járás. Idősebb korban az életkorhoz képest korábban jelentkeznek az ízület kóros elváltozásai.
A diagnózis felállítása:
A veleszületett csípőficam megelőzésében, korai felismerésében rendkívül fontos a szervezett szűrővizsgálat. A betegséget a születéskor és a későbbi alapos felülvizsgálatok során fel lehet ismerni. Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett röntgen felvételt és ultrahangvizsgálatot csináltathat.
Lehetséges kezelések:
A betegség gyanúja esetén mindenképpen javasolt a csípők szétpelenkázása, és a pólyapárna helyett angolpólya használata. Ha az eltérések egy hónap múlva még mindig fennállnak szükség lehet az un. Pavlik kengyel használatára, mely a csípőízületet egészséges helyzetben rögzíti, de a csecsemő mozgását nem akadályozza. Súlyosabb esetekben műtét is indokolt lehet, melynek során mesterségesen kerül a combcsont feje a csípőcsont megfelelő ízületi felszínéhez.
Fontos:
-
Minden újszülöttet látnia kell gyermek ortopéd szakorvosnak, hogy az állapotot időben kimutassák.
-
Minden újszülöttnél ajánlott a szabad csípőmozgás biztosítása. (angolpólya használata).
-
A gyermekkorban a megfelelő
kálcium és
D-vitamin bevitelről is gondoskodni kell, ugyanis 20-25 éves korra alakul ki a csúcscsonttömeg. Az optimális csúcscsonttömeg kialakulása ugyanis éppen olyan fontos, mint a felnőttkori csonttömegvesztés.
A táplálékkiegészítők mellett megfelelő mennyiségű és minőségű tej- és tejtermék fogyasztása is ajánlott.
A betegség várható lefolyása:
Az időben felismert és helyesen kezelt enyhe csípőficam néhány hónap alatt meggyógyulhat. A műtét is megszünteti az elváltozást. Kezeletlen vagy elhanyagolt esetekben a súlyos elváltozások miatt a gyermek mozgáskorlátozottá válhat; ilyenkor csak a csípőprotézis beültetése oldhatja meg a mozgászavart.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Az újszülötteknél a kötelező szűrővizsgálaton a fizikális vizsgálat mellett, gyanú esetén ultrahangos csípőizület vizsgálatot végeznek. Nagyobb csecsemők esetében, illetve elhanyagolt állapotoknál a röntgen diagnosztika is szóba jön, természetesen a megfelelő sugárzás-védelem mellett.
Gyalus Anna
dietetikus