A ráncosodás problémája nem csupán az idősebb korosztályt érinti: az első barázdák akár már huszonéves korban megjelenhetnek. A káros környezeti hatások, valamint a helytelen életmód pedig egy életen át nyomot hagyhat bőrünkön.
Mitől ráncosodunk?
Az első mimikai ráncok akár már húsz-huszonöt éves korban megjelenhetnek az arcbőrön, hiszen a gyakran végzett mozdulatok, grimaszok meggyengítik a rostokat. Először elmélyülnek a homlok redői, majd a szemöldökök között is kialakulnak mélyebb barázdák. A ráncok korai megjelenéséért azonban nemcsak az arcmimika, hanem a bőrünket érő káros hatások is felelősek. A „főbűnös” az erős napsugárzás, valamint a szolárium, de sokat nyom a latban a bőrt sárgító, ráncosító dohányzás, a vízhiány, a légszennyezettség, az egyoldalú táplálkozás és a mozgásszegény életmód. A ráncosodás mértéke persze genetikai adottságainktól és arcápolási szokásainktól is függ.
Ránctalanító vitaminok, zsírsavak, ételek
Akár tonna számra is magunkra kenhetjük a különféle arcápoló krémeket, önmagukban ezek a készítmények mit sem érnek: a bőrápoló tulajdonságokkal rendelkező vitaminok és ásványi anyagok elsősorban akkor hatékonyak, ha táplálék útján juttatjuk őket szervezetünkbe. Mindenképpen figyeljünk a „bőrbarát” A-, C-, E- és B-vitaminok, valamint a cink, a vas, a szelén és az omega 3 zsírsavak megfelelő mennyiségben történő pótlására.
-
A bőrvitaminnak is nevezett A-vitamin fokozza a kórokozókkal szembeni ellenálló képességet, gyorsítja a pattanások, hegek gyógyulását, hiányában azonban a bőr kiszáradásával, ráncosodásával kell számolnunk. Próbáljuk ezért természetes forrásaiból (máj, tengeri halak, tojássárgája, brokkoli, petrezselyem stb.) pótolni, vagy esetleg alkalmazzunk étrend-kiegészítőket.
-
A bőrápolás „nagyágyúja” minden bizonnyal a C-vitamin, hiszen nélkülözhetetlen az elegendő mennyiségű kollagén előállításához, amely a bőr petyhüdtsége, megereszkedése elleni legjobb fegyverünk. A C-vitamin segíti a sejtek megújulását, gyorsítja a hegedés folyamatát: antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a kollagént károsító szabad gyököket. Elsősorban természetes forrásaiból (citrusfélék, eper, málna, ribizli, kivi, brokkoli, zöldpaprika, káposzta, karfiol, kelbimbó stb.) érdemes pótolni, de nyúlthatunk különböző jó minőségű táplálék-kiegészítőkhöz is.
-
A bőr öregedését késleltető E-vitamin rendszeres pótlása kiemelkedően fontos, hiányában ugyanis hamarabb megindul a ráncosodás folyamata. Ennek a vitaminnak is nagy szerepe van a szabad gyökök megkötésében. C-vitaminnal együtt fogyasztva kiemelkedően jó hatást érhetünk el, mivel az aszkorbinsav képes az E-vitamin regenerálására, így biztosítja szervezetünk folyamatos antioxidáns-védelmét. Természetes forrásai többek között a növényi olajok (pl. kukorica-, napraforgó-, és repceolaj), a búzacsíra és az olajos magvak.
-
A B-vitaminok bevitelének hiányában sem álmodozhatunk egészséges, sima bőrről. B2 (Riboflavin) nélkül például bőrünk kiszárad, a szájzug kirepedezik, B6 hiányában pikkelyes, száraz, ekcémás lehet az arcunk, a B9 (Folsav)-hiány következménye pedig sápadt és fakó bőr. A ráncok kialakulásának témakörében nélkülözhetetlen még a B3- (Niacin), a B5- (Pantoténsav), a H- (Biotin) valamint a B6-(Piridoxin) vitamin. Kitűnő B2-forrás a spenót, a spárga, a gabonafélék, a joghurt, a hal és a tojás, a B6-vitamin pedig a májban, a halakban, a tojásban, a búzacsírában és a brokkoliban van jelen nagyobb mennyiségben. A Folsavat spenót, banán és tonhal, a Niacint tojás, máj, élesztő, a Pantoténsavat tojás és száraz hüvelyesek, a Biotint pedig máj, tojássárgája és olajos magvak fogyasztásával pótolhatjuk. Kiváló megoldás lehet még a B Complex 50 táplálékkiegészítő-kapszula rendszeres szedése.
-
A cink elsősorban a pattanások ellenszere, de hatékonyan veszi fel a harcot a bőr öregedése ellen is. Pótolhatjuk hal, tenger gyümölcsei, spenót, tojás és búzacsíra fogyasztásával.
-
A szelén főként az A- és a C-vitamin, valamint a cink hatásának erősítése miatt elengedhetetlen, együnk ezért minél több, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonaféléket és diót.
-
A vas képes a bőr állapotának és színének javítására, ezért ha áldásos hatásait szeretnénk kiaknázni, fogyasszunk bőségesen feketeretket, spenótot, petrezselymet és száraz hüvelyeseket.
-
A száraz bőr regenerálódását, valamint a bőrbetegségek leküzdését omega 3 zsírsavak bőséges bevitelével segíthetjük. Próbáljuk természetes forrásaiból (tengeri halak, növényi olajok) pótolni, vagy használjunk halolajat tartalmazó étrend-kiegészítőt.
Ránctalanító tényezők - bőrünk ellenségei
A napsugárzás, a szolárium, a szmog, a dohányzás, a stressz, az alváshiány, valamint a kozmetikumokban rejlő vegyi anyagok mind hozzájárulnak bőrünk idő előtti öregedéséhez. Lényeges, hogy ezeket a káros hatásokat próbáljuk kiküszöbölni, illetve minimálisra csökkenteni. A napozás ártalmait könnyen elkerülhetjük néhány szabály betartásával, valamint megfelelő fényvédő faktorú krém használatával. A dohányzás, valamint a szolárium „elfelejtése” is viszonylag egyszerű, ám a stressz, az alváshiány és a szmog kiküszöbölése sokunk számára úgy tűnik, lehetetlen. A nyár közeledtével a kirándulások, túrák bizonyulhatnak a legjobb módszernek. A friss levegőn tett séta nem csupán bőrünket frissíti fel, hanem segít a kikapcsolódásban, a stressz levezetésében. Ráadásul egy-egy fárasztóbb túra az álmatlanságban szenvedőknek is jó gyógyszer lehet. Érdemes kipróbálni a különféle gyógyteákat, illóolajokat, étrend-kiegészítőket is, hiszen néhányukkal hatékonyan csökkenthető a stressz (erről bővebben egy korábbi írásunkban olvashat) illetve kiküszöbölhető az álmatlanság (a részletekért kattintson ide).
Ránctalanítás természetesen
A kozmetikumainkban rejlő vegyszerek ugyancsak ártalmasak: nem csupán bőrünk természetes egyensúlyát teszik tönkre, hanem különféle allergén anyagokkal pumpálják tele szervezetünket. Megoldást jelenthetnek azonban a természetes összetevőkből álló natúrkozmetikumok, amelyek a hagyományos, vegyszeres krémektől eltérően nem agresszív kemikáliák, hanem növényi hatóanyagok révén segítik bőrünk szépségének megóvását.
Őri Katalin