Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mindenkinél kialakulhat...

A csontritkulás tipikus női betegség? Igen, eddig azt gondoltuk, hogy csak az idősebb nőket érinti, pedig mindkét nemet és szinte minden korosztályt.

Csontritkuláson vagy oszteoporózison a csontszövet mennyiségének, a csont tömegének olyan mértékű gyökkenését értjük – főként az ásványianyag-tartalomra vonatkozóan -, amely a csont szilárdságának gyengülése révén fokozott törési hajlamot eredményez. Csontritkuláskor a csont építőanyagai tulajdonképpen felszívódnak, bár a csont keresztmetszete, átmérője nem változik jellemzően.  

Hazánkban és a világon az alkartörés, a combnyaktörés, valamint az alsó háti és ágyéki csigolyák összeroppanása okozza a problémák döntő hányadát. Az Európai Unióban minden 30 másodpercre, Magyarországon minden 30 percre jut egy csontritkulásból eredő törés.

Csontritkulás típusai

A csontritkulásnak kétféle típusát különböztetjük meg, az elsődleges vagy másodlagos fajtáját. Ha az ok nem ismert, akkor elsődleges vagy primer oszteoporózisról beszélünk. Ennek két formája a változás kora utáni és az öregkori oszteoporózis.

A változás kora utáni csontritkulás nőknél hatszor gyakoribb, s 51 és 70 év között jellemző, míg az öregkori kétszer gyakoribb nőknél, és 70 év fölött jelentkezik. E két altípus szerepel az esetek 95 százalékában.

Ha az ok ismert, másodlagos vagy szekunder osteoporosisról van szó, ez az esetek 5 százalékában fordul elő. Kialakulásában több tényező játszhat szerepet, pl. sokízületi gyulladás, pajzsmirigy-túlműködés, felszívódási zavar, inzulinfüggő cukorbetegség, vérképzőszervi betegség, krónikus vesebetegség, bulémia, bizonyos gyógyszerek, májbetegség, alkoholizmus, stb.

Ám mindent összevetve e betegségtípus kialakulásának okaként több kutató egyre inkább a személyes felelőséget, azaz az életvitelt, a szokások kiemelkedő szerepét hangsúlyozza.

Nők és a csontritkulás

A változás korát az átmenet vagy áthajlás korának is nevezzük, és a nőknél ebben a folyamatban lényeges különbségek tapasztalhatóak a férfiakhoz viszonyítva. Hazánkban 50 éves kor körül kezdődik, és akár 10-15 évet is igénybe vehet az átalakulása.

Jelenleg Magyarországon mintegy 2 millió nőt érint a változás korával együtt járó tünetek. A változás kora kezdetének az egyik jellemzője a menopauza. Bővebb információ >> Miért is fontos ez? A menopauzát követően a csontritkulás, szív-és érrendszeri betegségek gyakorisága nő.

A nők kb. 45 éves korukig bizonyos értelemben védve vannak a csontritkulástól az ösztrogén igen jó kálciumbeépítő képességéből adódóan. A csontritkulás sebessége a változás kora körül erőteljesen felgyorsul, és a menopauza utáni mintegy öt-tíz évben akár a csonttömeg 2-5 százaléka is elveszhet évenként.

Az első tíz évben a nők elveszíthetik a csontozatuk 15-25 százalékát. Mindezt természetesen befolyásolhatja az életmód és a lelki egyensúly. A gyorsabb csontvesztés hátterében részben a genetikai hajlam, részben az egyéni életvitel, főképpen a táplálkozási szokások meghatározó szerepét sejtik a szakemberek.

A legtöbb szakmai állásfoglalás szerint a csontritkulás folyamatát a természetes öregedési folyamattal együtt jelentkező hormonális módosulások, valamint a genetikai faktorok befolyásolják döntően. Petefészekműtéten átesett nőknél például hamarabb megindulhat a csontritkulás folyamata, a műtét következtében előállt hormonális változásokból adódóan.

 

Az erősebb nemet sem kíméli

A szakemberek felmérései szerint az utóbbi években a férfiak csontozata is folyamatosan gyengül. Esetükben 40-es évek közepétől nálunk is megindul a csontvesztés folyamata. A férfiak csontritkulása a nőkéhez hasonló, de nem teljesen azonos folyamat. A legújabb kutatások szerint a férfiak nemi hormonjainak éppoly nagy szerepe van a csontok egészségének fenntartásában, mint az ösztrogénnek a nőknél. A korral járó csontritkulás a férfiaknál csak a 70. életév felett igazolható egyértelműen, a korábban jelentkező panaszok a hormonális változásokon kívül az életmódbeli és környezeti tényezőkkel, valamint szervi elváltozásokkal mutatnak összefüggést. A férfiakra elsősorban az úgynevezett másodlagos csontritkulás jellemző, míg ez a nőknél csak 5-10 százalékban jelenik meg.

Étkezés

A betegek számának növekedésében nagy szerepet játszik a sok finomított élelmiszer, ami az asztalunkra kerül. Sokat foglalkoztunk cikkeinkben a szervezet elsavasodásával, és ez az a terület, amelyben egyértelmű szerepet játszik. Az anyagcsere-működések során felszaporodó szerves savak semlegesítésére ugyanis szervezetünknek ásványi anyagokra van szüksége. Ezen ásványi anyagok legfőbb raktára a csontszövet, kézenfekvő tehát, hogy onnan fognak kioldódni. Ennek mértékét persze nagymértékben befolyásolják a fentebb említett genetikai és hormonális faktorok is.

A következő részben a csontritkulás kialakulásának tényezőit vesszük górcső alá.  

Forrás: Tóth Gábor: Ne veszítsd el a csontjaidat. Pilis-Vet Kiadó. 2005

Összeállította: Koczka Kinga