Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Az akne, vagy pattanás kialakulásának okai

Akne vagy mitesszer, - közönséges nevén pattanás - akkor jön létre, ha a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílása valamiért eltömődik, és sajnos rendszerint be is gyullad. A pattanás általában serdülőkorban több tényező - hormonális változások, veleszületett hajlam és környezeti hatások - együttes hatására alakul ki.

Az aknék a test faggyúmirigyekben gazdag területein jelennek meg, így a homlokon, az orrcimpákon, az állon, de előfordulhatnak a mellen és a háton is. Az akne főként az arcot és a felsőtestet érinti, hiszen itt található a legtöbb faggyúmirigy. Az akne pedig éppen akkor keletkezik, amikor a faggyúmirigyek kivezető nyílása elzáródik, az akne baktérium elszaporodik és a faggyúmirigy begyullad. A fiatalok ilyenkor zsíros bőrt, fekete vagy fehér mitesszereket észlelnek magukon. Az akne problémája a pubertás kor előtt, vagy alatt jelentkezik, és a panaszok legtöbbje 20 éves korig eltűnik. A kezelés azonban mindig hasznos és pozitív eredménnyel jár. Mivel minden ember bőre más és más, ezért az akne és a pattanás is különféle formákban jelentkezhet. A pattanások kezeléséhez azért szükséges az orvos, mert ő ismeri a bőr szerkezetét és működési mechanizmusait. Az időben és megfelelő módon elkezdett pattanáskezelés pedig azért fontos, mert megvédi a bőrt olyan hegek és sebhelyek kialakulásától, amelyeket felnőttkorban már nagyon nehéz eltüntetni.

A bőrünkben a szőrtüszők kivezető nyílása mellett - főként az arcon, a hallójáratban a mellkason, háton, és a karok külső felszínén - elhelyezkedő faggyúmirigyek által termelt faggyút az a szőrszál segíti a bőrfelszínre, amelyet a faggyú hivatott kenni. A faggyúmirigyek fokozott faggyútermelés mellett könnyen eltömődhetnek. Kamaszkorban a fiúknál a herékben, a lányoknál a petefészekben és a mellékvesékben termelődő androgén hormonok hatására megnő a mirigyek aktivitása, növekszik a faggyútermelés, mely a zsíros bőrűeknél eleve nagyobb, ezért ők hajlamosabbak az aknéra. Emellett a bőr fokozott elszarusodása a nyílás elzárásával elősegíti a mitesszerképződést. Magát a gyulladást és gennyedést a bőrfelszínről a duzzadt mirigybe jutott baktériumok - főként a természetes bőrflórában élő -Propionibacterium aknes -, esetleg sarjadzó gombák okozzák.

Napfényre, kozmetikumokra, vegyszerekre adott allergiás válaszreakció is okozhat pattanásokat. A piszkos városi levegő kedvez az akné megjelenésének. Nincs rá bizonyíték viszont, hogy bizonyos ételek kihoznák a pattanásokat, ha csak nem valami ételallergiáról vagy gombás fertőzésről van szó. A hajlam genetikai meghatározottságára utal, hogy a pattanások előfordulásában jellegzetes etnikai különbségek fedezhetők fel, öröklődési menete nagy valószínűséggel domináns. Mindkét szülő betegsége esetén az akne kialakulásának esélye a gyermekben 50%.

Összefoglalva tehát, az akne kialakulásáért felelős legfontosabb tényezők:

  • A férfi nemi hormonok, melyek nőkben is termelődnek, a faggyúmirigyeket a faggyú termelésére késztetik. A faggyú a bőr felszínét vékony rétegben bevonja, ezáltal védi a káros külső hatásoktól. A folyamat eredete, kevés kivételtől eltekintve, a férfihormon túltermelésében keresendő, de az is előfordul, hogy a faggyúmirigy és a szőrtüsző túl érzékeny ezekkel a hormonokkal szemben.
  • Néhány progeszteron tartalmú hormonkészítmény, melyet fogamzásgátlóként szednek, vagy gyógyszerként alkalmaznak mellfeszülés ellen, valamint a kisméretű, jóindulatú petefészekciszták, és jóindulatú emlődaganatok visszafejlesztése, szintén felelős lehet az akne kialakulásáért. Ezek tartós szedésének némi férfihormonszerű hatása is van.
  • Bizonyos, főleg zsíros kozmetikumok, elzárják a pórusokat és így vezethetnek a mirigyek gyulladásához.
  • A stressz, valamint az arcbőr gondatlan tisztítása is kiválthatja az aknék kialakulását.
  • Elengedhetetlen este a smink tökéletes eltávolítása.

Gyalus Anna

dietetikus