A daganatos betegeknél is érvényes az a gondolat, amelyet dr. Halász Henrik, a XX. század első évtizedeiben élt orvos így fogalmazott meg: „Minden élőlénnyel veleszületik az immunitás lehetősége és annak megtarthatása minden néven nevezendő betegséggel szemben, ha táplálkozása és életmódja a fajfejlődés által számára megszabott kereteket betartja.
Minden beteg lényben megvan a gyógyulás lehetősége, ha életmódját (ösztönösen, tudatosan vagy valamely szerencsés alkalmi kényszer hatására) visszatereli a természetes keretek közé.” (Dr. Halász Henrik: Rákbetegség megelőzése és gyógyítása)
Maga a daganat fizikailag hatást gyakorolhat a környezetében lévő szervekre, fájdalmat és egyéb tüneteket okozva. Ilyen lehet például a hasnyálmirigy daganat, ami elzárhatja az epevezetéket, így hasi fájdalmat és sárgaságot okoz. Amikor a rák betör a környező szövetekbe, a megsérült erek miatt vérzések keletkezhetnek, a megtámadott szervek működésében pedig problémák lépnek fel.
A daganatsejtek bejuthatnak a vér- és a nyirokkeringésbe, és távoli szervekhez is eljuthatnak. E szervekben megtapadhatnak, s osztódásukkal megindulhat a távoli áttétek (metasztázisok) kialakulása.
Sajnos számos daganat esetében az elsődleges tumor sokáig anélkül növekedhet, hogy a beteg által észrevehető tüneteket okozna. Pedig a gyógyulásra sokkal nagyobb esély van, ha a kezelések idejében, az áttétek kialakulása előtt megkezdődnek. Ezért elengedhetetlenek a rendszeres szűrővizsgálatok.
A fenn említett okok miatt nagyon fontos a daganatok megelőzése.
Azt mondhatjuk, hogy minden esetben egyéni étrendre van szükség, amely figyelembe veszi a beteg nemét, korát, tápláltsági és fizikai állapotát, életmódját és természetesen alapbetegségét.
Tanácsok a természetes táplálkozáshoz:
- Fehér liszt helyett teljes kiőrlésű lisztet, illetve teljes szemű gabonából készült ételeket (árpa, búza, barnarizs, hajdina, köles, rozs, zab) fogyasszon.
- Ipari cukor helyett természetes eredetű édesítőszereket (méz, sztívia,gabonamelasz) és édes ízű gyümölcsöket, zöldségeket (ügyelni, hogy az édes gyümölcsökkel ne vigyünk be nagy mennyiségű gyümölcscukrot).
- A tartósított és félkész élelmiszerek fogyasztását csökkentse, igyekezzen az évszaknak megfelelő friss zöldséget-gyümölcsöt választani.
- A nyers gyümölcsöket lehetőleg étkezés előtt fél órával fogyassza, ne pedig közvetlenül utána, vagy közben.
- Hidrogénezett margarinok helyett vajat használjon.
- Omega 3 zsírsavban gazdag hidegen sajtolt olíva olajat használjon a salátákhoz.
- Ételkészítés során részesítse előnyben a kímélő konyhatechnológiai eljárásokat (párolás, gőzölés, kevés vízben főzés), lehetőség szerint az ételek főzővizét is használja fel.
- Ízesítésre friss vagy szárított fűszereket, tengeri sót használjon.
10 leghatékonyabb táplálék a rák megelőzésére
Számos élelmiszer és táplálkozási szokás segít csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
- A paprika óriási C- és A-vitamin-tartalma, valamint folsav- és kálium-tartalma miatt a rák elleni küzdelem egyik legjobb eszköze.
- A keresztesvirágúak családjába tartozó káposzta, brokkoli, karfiol, kelkáposzta, kelbimbó, retek, fehérrépa, vizitorma mind-mind olyan növényi hatóanyagokat tartalmaznak, melyek gátolják a rákkeltő anyagok belépését a sejtekbe, és akadályozzák a daganatok kifejlődését.
- Az áfonyafélék, a málna és az eper C-vitaminban és folsavban gazdag gyümölcsök, emellett magas a rost- és káliumtartalmuk. Erős antioxidáns hatásúak, azaz megkötik a szervezetben keletkező káros szabad gyököket.
- A víz (szénsavmentes ásványvíz, forrásvíz,) és a koffeinmentes tea jelentik a legjobb folyadékot a szervezet számára. Ezek az italféleségek óriási szerepet játszanak az emésztésben, a táplálék továbbításában és felszívódásában, valamint a hőmérsékletszabályozásban. Étvágycsökkentő hatásúak és segítik a súlyszabályozást is. Ajánlott legalább 1,5-2 liter folyadékot elfogyasztani naponta!
- A különféle paradicsomos mártásokban, szószokban, ketchupban megtalálható likopin erősen antioxidáns hatású. Nagymértékben csökkenti a prosztata- és más rákos megbetegedések kockázatát, jelentős szerepet játszik az öregedési folyamatok lelassításában és más betegségek elleni védekezésben.
- A zsiradékok közül a legegészségesebbek a növényi eredetű olajok, különösen a hő- és vegyi beavatkozás nélkül, hidegen sajtolt szűz olívaolaj, mely sok E-vitamint és más antioxidánsokat tartalmaz.
- Az alma, különösen a gyümölcs héja olyan hatóanyagokat tartalmaz, melyek gátolják a rákos sejtek szaporodását feltéve ha nem agyonvegyszerezett.
- A sütőtök
- A batáta
- A cukkini karitintartalma- különös tekintettel a béta-karotinra
Gyalus Anna