A déligyümölcsök és az alma a legkiválóbb téli vitaminforrásaink közé tartoznak, ám a tavasz közeledtével könnyen rájuk unhatunk. Ekkor érdemes kipróbálni néhány különleges turmixot, salátát, vagy akár házi préselésű gyümölcslevet. Amellett, hogy ezek különösen finomak, segítségükkel gondoskodatunk a legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról.
Ez a gyümölcs kiváló alkotóeleme lehet a különféle leveknek, ugyanis képes „megszelídíteni” az erőteljesebb ízű keverékeket. Savanykás zamata feldobja az édesebb gyümölcssalátákat és turmixokat. Viszonylag alacsony kalóriatartalmának (kb. 30-40 kalória/10 dkg) köszönhetően pedig akár diétába is beépíthető. Fontos azonban tudnunk, hogy a különféle zöldségek és gyümölcsök fokozottan veszélyesek lehetnek, ugyanis a permetezéshez használt káros vegyszerek maradványai mosással nem távolíthatók el! Érdemes ezért – különösen az alma esetén – bio terméket választani. Ha erre nincs lehetőségünk, a hámozás is hatékony lehet, ugyanis a mérgek nagyobb része rendszerint a héjban található.
Bővelkedik többek között A- és B-vitaminokban, kalciumban, káliumban, foszforban, vasban, magnéziumban, nátriumban és béta-karotinban. Élelmi rost és pektintartalma segíti az emésztést, így hasmenés és székrekedés esetén is kiváló „gyógyszer” lehet. A benne található csersavnak köszönhetően leve frissítő hatású. A kálium jóvoltából a vérnyomásproblémák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében segíthet. Foszfortartalma csontjaink és kötőszöveteink épségének megőrzéséhez járul hozzá. Vér-, máj- és vesetisztító, valamint koleszterincsökkentő hatása is ismeretes.
Miért Egészséges? |
|
Waldorf-saláta
Hozzávalók: ˝ kg alma, 200g zellergumó, 3 szelet ananász, 100g dióbél, 1 ek. bio majonéz, 2 ek. tejföl, citromlé, só, törött bors, nádcukor
Elkészítés: Az almákat megmossuk, negyedekre vágjuk és eltávolítjuk a magházat. Hozzáadjuk a megtisztított, vékony csíkokra szelt zellergumót, a kockára vágott ananászt és a durvára őrölt diót. A majonézt és a tejfölt összekeverjük, sóval, borssal, nádcukorral és citromlével ízesítjük, majd ráöntjük a salátára. Fogyasztás előtt érdemes egy ideig állni hagyni, hogy az ízek összeérjenek.
Waldorf-koktél migrén ellen
Hozzávalók: 1 magozott zöldalma, 1 ág szárzeller
Elkészítés: a megmosott hozzávalókat nyomjuk át lékészítőgépünkön.
Babán turmix almával
Hozzávalók: 2 nagyobb jonatán alma, 2 banán, 0,5 l joghurt, 1 ek. méz, őrölt fahéj.
Elkészítés: Az almát megmossuk, meghámozzuk, kimagozzuk és nagyobb darabokra vágjuk. A banánt 2-3 centis darabokra szeljük, majd turmixgép vagy merülőmixer segítségével a gyümölcsöket néhány percig aprítjuk. A péphez hozzáadjuk a joghurtot és a mézet, kevéske fahéjjal ízesítjük, végezetül alaposan összeturmixoljuk.
A déligyümölcsök főként magas C-vitamin tartalmukról híresek, azonban emellett számos létfontosságú tápanyag található bennük. A papaya például a papain nevű enzimnek köszönhetően kiváló emésztésjavító. Savhiány esetén is lehetővé teszi a teljes emésztést, de ellenkező esetben (savtúltengés) természetes savlekötőként funkcionál. A grapefruit A-, C- és B-vitaminokban gazdag, ráadásul olyan enzimet tartalmaz, amely zsírégető hatású, így fogyasztása diéta esetén kifejezetten előnyös. Az ananász is bővelkedik vitaminokban (A-, C-, E- és B-vitaminok), valamint ásványi anyagokban és nyomelemekben (foszfor, cink, vas, kalcium, kálium, magnézium, nátrium, réz, szelén). Valódi népszerűségét azonban a benne található bromelin nevű, a fehérjeemésztést gyorsító enzimnek – és persze páratlan ízének – köszönheti. Ez az előnyös hatás alacsony kalória- (49 kalória/100g) és magas rosttartalommal egészül ki, ezért már kisebb mennyiség fogyasztása is telíti a gyomrot.
Nem csoda hát, hogy a legtöbb fogyókúrás menüben ananász, vagy annak leve szerepel. Bár a banán a „diétázók réme”, és a többi déli gyümölcshöz viszonyítva valóban több kalóriát tartalmaz, nem kifejezetten hizlaló étel. Szénhidráttartalma igen magas, ám alig van benne zsír és koleszterin. Ráadásul nagyon laktató, ezért akár a fogyást is elősegítheti. A kivi szintén az egészségmegőrző gyümölcsök élvonalába tarozik. Kiváló csonterősítő, enyhítheti a gyulladásos betegségeket, valamint hatékony „gyógyszere” lehet a fáradékonyságnak. Fogyasszunk tehát minél többet ezekből a finomságokból, s ne feledkezzünk meg a narancsról, a mandarinról, a mangóról és a fügéről sem! Ha esetleg ráunnánk valamelyikre, készítsünk belőle turmixot vagy salátát, és csempésszünk a hozzávalók közé egy-egy különlegesebb összetevőt!
Az importált gyümölcsök héja gomba- és baktériumölő vegyszereket tartalmazhat. Egy 2007-es vizsgálat tanúsága szerint a külföldről érkező narancsokat gyakran DDT-vel is kezelik. Ez a vegyszer Magyarországon már évtizedek óta tiltólistán szerepel! Az áruházakban kapható citrusfélék héját ezért semmi esetre se használjuk fel, sőt, igyekezzünk a héj alatti fehér hártyát is eltávolítani! Lehetőleg válasszuk a bio gyümölcsöket, ugyanis ezek káros vegyi anyagoktól mentesek.
Mérgek a narancsban? |
|
Édeskömény-narancssaláta
Hozzávalók: 2 édesköménygumó, 2 nagyobb narancs, 1 kis fej hagyma, 3 ek. olívaolaj, 1 ek. fehérborecet, só, bors, 20 g pisztácia
Elkészítés: A megtisztított édesköménygumót vékony szeletekre vágjuk. A narancsot meghámozzuk, eltávolítjuk a fehér hártyát, és gerezdekre bontjuk, a hagymát pedig vékony csíkokra szeljük. Az olívaolajat és a borecetet elkeverjük, ízlés szerint fűszerezzük, meglocsoljuk vele a salátát, majd az egészet megszórjuk az apróra vágott pisztáciával.
Narancsos-papayás banánturmix (gyomorfekély ellen)
Hozzávalók: fél hámozott narancs, fél hámozott papaya, egy banán, narancsdarabkák
Elkészítés: A narancsot és a papayát nyomjuk át a gyümölcsprésen, majd az ivólevet turmixoljuk össze a banánnal. Az italt díszítésképpen szórjuk meg narancsdarabkákkal.
Források: Saláták, Magyar Könyvklub, Bp., 1995; Calbom-Keane, Lékönyv 2, Duna Kiadó, 1992; Mindmegette.hu
Őri Katalin