A szoptató egerek az anyatejjel átadják a levegőben szállított antigénekkel szemben megszerzett védettségüket utódaiknak - közölték francia kutatók a Nature Medicine szaklap online kiadásában.
A szoptatással így megelőzték az egérutódoknál az allergiás asztma kialakulását. Az antigének a szervezet számára olyan idegen anyagok, melyek kiváltják az immunrendszer reakcióját. Ebben az esetben az utódok immunrendszere felismerte a szervezetbe került anyagot és nem alakult ki az allergiás válasz.
A valbonne-i Nice-Sophia-Antipolis egyetem kutatói Valerie Julia vezetésével végezték a kísérleteket. A szoptató egéranyák légterébe az elválasztásig minden másnap ovalbumin aeroszolt fújtak, mely egyébként a tojásfehérjét alkotó alapvető fehérje és ismert allergén.
Az újszülött egerek gyomortartalmának vizsgálata bizonyította, hogy az ovalbumin átjutott az anyatejjel a kicsinyekbe is.
Amikor 6-8 hetesen az utódok elérték a felnőttkort, injekció formájában kaptak ovalbumint, majd öt napon át aeroszol formájában.
A szoptatott egereknél sokkal kisebb ellenreakciót tapasztaltak a kutatók, mint a nem anyatejes kontrollcsoportnál, előbbiek védettséget szereztek az albumin, mint antigén által kiváltott allergiás asztmával szemben.
Ezt bizonyította torokváladékuk vizsgálata is, melyben csökkent mértékben volt csak jelen az a fehérvérsejt típus (eosinofil), amely az allergiás folyamatok során keletkezik.
Ilyen védettséget a nem szoptatott egérutódoknál nem találtak a kutatók.
Forrás: MTI/InforMed