A helytelenül összeállított étrend, a mozgásszegény életmód, valamint a káros élvezeti cikkek „aknamunkája” egy sor egészségügyi problémát hívhat életre. Közülük az egyik leglátványosabb a bőr állapotának romlása, amely sokunk számára igen súlyos gondot jelent.
A megoldást nem csupán a „csodakenőcsöktől” kell remélnünk, hiszen egyes tápanyagok elegendő mennyiségben történő bevitele bőrünk egészségének szempontjából elengedhetetlen; hiányuk esetén pedig olyan tünetek jelentkezhetnek, mint például ajakgyulladás (A-, B2-,B6-vitaminhiány) fokozott faggyúmirigy-működés (B6-vitaminhiány), vagy nyelvgyulladás (B2-, B3-, B6-vitaminhiány). Tehát a különféle kozmetikumok alkalmazása mellett a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend, a rendszeres testmozgás, valamint a káros élvezeti cikkek (pl. cigaretta, alkohol) mellőzése is elengedhetetlen.
A többszörösen feldolgozott, gyakorlatilag „vitaminmentes” ételek rendszeres fogyasztása semmiképpen sem ajánlott, ugyanis amellett, hogy tápértékük igen alacsony, cukor- és zsírtartalmuk általában magas. A túlzott szénhidrátbevitel a pattanások kialakulásának lehetőségét nagymértékben növeli, ezért a különböző kenyerekkel, édességekkel, tésztafélékkel, valamint a burgonyából- illetve rizsből készült ételekkel is csínján kell bánnunk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy száműznünk kellene őket az étrendünkből, hiszen így létfontosságú anyagokat vonnánk meg szervezetünktől. A kulcsszó inkább a ’mértékletesség’.
Említést kell még tennünk a különböző élvezeti cikkek kellemetlen következményeiről. A rendszeres dohányzás – számos egyéb káros hatása mellett – bőrünkön is nyomot hagy. Azáltal, hogy romlik a hajszálerek áteresztőképessége, a bőr vérellátása csökken, így károsodik a kötőszövet. A nagymértékű alkoholfogyasztás következtében bőrünk elveszíti rugalmasságát, petyhüdté válik, ráadásul értágító-hatásának köszönhetően a kapillárisok szétpattanhatnak, látható nyomot hagyva a bőrfelszínen. A rendszeres kávézás sem veszélytelen, hiszen a koffein vízhajtó hatású. Hogy bőrünk nedvességtartalmának csökkenését megelőzzük, gondoskodjunk a rendszeres folyadékpótlásról!
Az A-, C-, E- és B-vitaminok, a cink, valamint az omega-3 zsírsavak a bőr szépségének őrei. Hiányukban súlyos bőrproblémák alakulhatnak ki, elegendő mennyiségben történő pótlásukkal viszont a tünetek (pattanások; száraz, pikkelyes, megereszkedett bőr stb.) csökkenthetők.
Az A-vitamin hiánya több súlyos betegséget – pl. látásromlást és farkasvakságot – okozhat, valamint bizonyos esetekben a bőr kellemetlen elváltozásaiért (pl. elszarusodás, berepedezés, ajakgyulladás) is ez okolható. Táplálék-kiegészítő formájában történő megfelelő adagolásával, vagy természetes forrásaiból való pótlásával növelhetjük bőrünk kórokozókkal szembeni ellenálló-képességét, és segíthetjük a pattanásos bőr gyógyulását. Fogyasszunk tehát bőségesen májat, tengeri halakat, brokkolit, sárgarépát, salátát és petrezselymet!
C-vitamin nélkül szervezetünk képtelen megfelelő minőségű kollagén előállítására, ennek következtében bőrünk veszít rugalmasságából és megereszkedik. Ráadásul hiányában a sebgyógyulás folyamata valamint a kötőszövetek regenerálódása is lelassul. Mindenképpen érdemes természetes forrásaiból, illetve vitaminkészítmények segítségével pótolni, hiszen direkt antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a kollagént károsító, így a bőr öregedésének felgyorsulásáért nagyban felelős szabad gyököket. A C-vitamin fő forrásai a különféle gyümölcsök (pl. citrusfélék, eper, málna, ribizli, kivi) és zöldségek (pl. brokkoli, zöldpaprika, káposzta, karfiol, kelbimbó). Mivel hő hatására könnyen lebomlik, érdemes nyers növények fogyasztásával gondoskodni rendszeres pótlásáról.
A B-vitaminoknak fontos szerepük van a bőr védelmében, és regenerálódásában, hiányuk pedig kellemetlen, igen súlyos tünetekkel járhat. Például elégtelen mennyiségű B2 bevitele esetén bőrhámlás, szájzug-berepedezés, valamint faggyúmirigy-gyulladás jelentkezhet. Noha az efféle hiánybetegség kialakulása viszonylag ritkának mondható, a B2 pótlása érdekében iktassunk be étrendünkbe 1-1 pohár joghurtot, valamint fogyasszunk rendszeresen halat, hüvelyeseket, sajtot és tojást. B6-vitamin nélkül bőrünk pikkelyessé, szárazzá válhat, az orr és a szem körüli faggyúmirigyek működése fokozódhat, valamint ajkunk begyulladhat és berepedezhet. Terhesség, fogamzásgátló tabletták szedése, valamint alkoholizmus esetén a probléma kialakulásának kockázata magasabb, így ekkor kiemelt szerepe van a B6-vitaminban gazdag táplálék (máj, halak, tojás, búzacsíra, brokkoli, olajos magvak stb.) fogyasztásának. A Niacin (B3-vitamin), a Pantoténsav (B5-vitamin), valamint a Biotin (H-vitamin) szintén elengedhetetlen bőrünk épségéhez. A B3 főként tojásból, májból, húsokból és élesztőből pótolható, a B5 pedig nagyobb mennyiségben a belsőségekben, a tojásban, valamint a száraz hüvelyesekben lelhető fel. A Biotin természetes forrása a máj, a vese, a tojássárgája, és az olajos magvak.
A bőrsejtek megújulásában és a káros szabad gyökök megkötésében kimagasló szerepe van az E-vitaminnak is. C-vitaminnal együtt adagolva különösen jó védelmet nyújt, ugyanis az aszkorbinsav képes az E-vitamin regenerálására, biztosítva ezzel a folyamatos antioxidáns-védelmet. Fő forrásai a növényi eredetű olajok (pl. kukorica-, napraforgó-, és repceolaj), az olajos magvak, a búzacsíra és a hüvelyesek.
Az omega-3 zsírsavak jótékony hatásairól sem szabad megfeledkeznünk! Gyulladáscsökkentő képességüknek köszönhetően egyes bőrbetegségek megelőzésében és leküzdésében is fontos szerepük van, ráadásul a száraz bőr regenerálódását is segítik. Igyekezzünk őket elsődleges forrásaikból, a tengeri halak húsából pótolni, vagy ha erre nincs lehetőségünk, alkalmazzunk halolajat tartalmazó táplálék-kiegészítőt.
A cink a pattanások hatékony ellenszere lehet, hiányában azonban elváltozások, aknék jelenhetnek meg a bőrön, valamint a sebgyógyulás folyamata is lelassulhat, ezért mindenképpen pótoljuk lencse, spenót, osztriga, rák, búzacsíra, és tojás fogyasztásával, vagy alkalmazzunk étrend-kiegészítőt.
Források: Weborvos.hu, Szépvilágextra.com
Őri Katalin