Míg a természeti népeknél a fogszuvasodás igen ritka jelenség, a modern világban alig akad olyan ember, aki ne küzdene efféle problémákkal. Az okokat a nyugati típusú étrend háza táján kell keresnünk.
Itt azonban nem csupán a „főbűnösnek” kikiáltott édességekre kell gondolnunk, hiszen már egy ártalmatlannak tűnő vajas kenyér hatására is megindulhat szánkban a saverózió.
Mitől romlanak el fogaink?
A fogszuvasodás a szájüregünkben élő baktériumok működésére vezethető vissza. Ezek ugyanis bizonyos ételekből savat és ragacsos anyagot termelnek, amely csökkenti a száj ph-értékét, megfelelő környezetet teremtve a fogzománc károsodásához és a romlás folyamatának beindulásához. A sav hatására ásványi anyagok oldódnak ki a zománcból, amely elvékonyodhat és áttörhet.
Savasító élelmiszerek
Nem mindegy tehát, hogy milyen ételeket fogyasztunk, hiszen míg egyesek erőteljesen savasító hatásúak, mások kevésbé okoznak szájüregünkben ph-érték eltolódást. Általánosságban elmondható, hogy a fogszuvasodás szempontjából a szénhidrátok – az egyszerű cukrok és a keményítő – a legveszélyesebbek, így a tészták, a fehér és a barna kenyér, valamint a cukros üdítőitalok a savasodást okozó ételek élvonalába tartoznak.
Talán meglepő, azonban igaz az a tény, hogy a korábban fogtisztító hatásáról elhíresült alma és a többi savas gyümölcs is kifejezetten káros lehet!
Persze nem csupán a szénhidrátok okolhatók fogaink siralmas helyzetéért, hiszen a modern táplálkozási szokások ugyanolyan súllyal esnek latba. A többszörösen feldolgozott, vitaminmentes élelmiszerek fogyasztása is súlyosbítja a problémát, az étkezések közötti nassolás pedig újabb savtámadások forrása lehet.
Hogyan őrizzük meg fogaink épségét?
A szénhidráttartalmú élelmiszerek elhagyása természetesen nem megoldás, azonban jó eredményt érhetünk el táplálkozási szokásaink megváltoztatásával, rendszeres fogtisztítással, valamint a vitaminok és az ásványi anyagok – akár étrend-kiegészítőkkel történő – pótlásával.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amely segítségünkre lehet fogaink épségének megóvásában.
-
Részesítsük előnyben a rostban gazdag ételeket, ugyanis ezek kevésbé okoznak savas eltolódást. A
fehér kenyér helyett válasszunk teljes kiőrlésű pékárut és fogyasszunk sok zöldséget!
-
Kerüljük az agyonfőzött, pépes ételeket, ugyanis a rágás során fokozódik a nyáltermelődés, amely hozzájárul a szájüreg megtisztulásához és lemossa az ételmaradékokat.
-
A grapefruitmagcsepp, valamint a zsálya és a rozmaring illóolaja csökkenti a baktériumok mennyiségét, így a belőlük készített öblögetőoldatnak fogszuvasodás-megelőző hatása van.
-
Vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy
a B6-vitamin segíti a szájban lévő hasznos baktériumok szaporodását, és hatékony a fogszuvasodást okozó fajtákkal szemben. Próbáljuk természetes forrásaiból (pl.
banán, tőkehal, kelbimbó) vagy vitaminkészítmény segítségével pótolni!
-
Bár a savas ételek veszélyeztetik fogaink épségét, az ilyen típusú táplálékok elfogyasztása után nem szabad azonnal a fogkeféhez nyúlnunk, hiszen az étkezés során erőteljesen savas hatásnak kitett zománcot károsíthatja a további dörzsölés. Érdemes tehát csupán fél-egy órával étkezés után nekifogni a tisztításnak.
-
Kerüljük az étkezések közötti nassolást! A lassanként bevitt cukor sokkal jobban károsítja a fogakat, mintha ugyanazt a mennyiséget egyszerre, egy főétkezés alkalmával fogyasztanánk el.
-
Az édes italokkal (pl. kávé, üdítő, tea) is hasonló a helyzet: lassú kortyolgatás esetén fogaink hosszabb időn keresztül érintkeznek a savakkal, így a fogszuvasodás veszélye is fokozottabb.
-
Lehetőleg fogyasszunk szűrt- vagy ásványvizet, illetve ízesítetlen zöld teát. Ez utóbbi a vizsgálatok tanúsága szerint a fogszuvasodást okozó baktériumok szaporodását is gátolja!
-
Ha tehetjük, minden étkezés után, de naponta legalább kétszer (reggel és este) mossunk fogat és használjunk fogselymet! Esténként semmi esetre se hagyjuk ki, ugyanis alvás közben a nyáltermelődés lelassul vagy leáll, így nem érvényesülhet annak tisztító hatása.
-
Vigyázat! Néhány fogkrém – köztük számos világmárka – triklozánt tartalmaz! Ez a szintetikus alapú tartósítószer erős baktérium- és gombaölő hatású. Allergiát okozhat, valamint lenyelés esetén károsíthatja, elpusztíthatja az emésztéshez nélkülözhetetlen baktériumokat. Válasszunk vegyi anyagoktól mentes öko minősítéssel rendelkező fogkrémet!
Források: Dental.hu
Őri Katalin