Testünk alapvetően lúgos kémhatású: a szöveti nedvek pH-ja 7,4 körül mozog. A vér pH-ját, amit mérni szoktunk, a szervezet bármi áron próbálja megfelelő szinten tartani, épp ezért csak igen kóros állapotokban változik meg (ekkor kerül valaki az intenzív osztályra, eltekintve egy-két speciális betegségtől). A szöveti nedvek pH-jával azonban más a helyzet.
Az alapvetően lúgos szervezet anyagcserefolyamatai jórészt savas végtermékeket hoznak létre. Szerencsére a természet okos, és amikor genetikailag kialakultunk, megalkotta a savak eltávolításához szükséges mechanizmusokat. Azonban akkor még más volt a táplálkozásunk; bázikus (lúgos) étrenden éltünk.
A táplálékok a bélrendszerben megemésztődnek, felszívódnak, eljutnak a sejtekhez, majd bennük alkotóelemeikre bomlanak, hogy energiához és létfontosságú anyagokhoz jussunk.
Egy táplálék savas vagy lúgos jellege azt jelenti, hogy a lebomlása során keletkező végtermékek inkább savasak, vagy inkább lúgosak.
A zsírok semlegesek, a zöldségfélék, magvak lúgosítanak, a húsok, finomított szénhidrátok, magas cukortartalmú gyümölcsök, üdítők, tejtermékek pedig savasítanak. Nem az a lényeg, hogy a táplálék savas vagy lúgos, hanem az, hogy a végterméke milyen. Például a citrom savanyú, de lúgosít. Ha végiggondoljuk, hogy a mai táplálkozásunk főként miből áll, nem nehéz kitalálni, hogy nagy része savasító.
A helyes arány 80% lúgosító, 20% savasító táplálék lenne (erre volt berendezkedve a szervezet évezredeken keresztül), de napjainkban pont fordítva van. És még nem beszéltünk az autók kipufogógázáról, a táplálékba jutó savas esőkről és a háttérsugárzás savasító hatásairól.
Ezzel a savterheléssel szervezetünk nehezen birkózik meg. Ezt legjobban reggeli vizeletünk pH-ja mutatja. A vizelet pH-ja lehet savas is és lúgos is, mégis több mint 90%-unké savas. A helyes tartomány 6,8-7,5 között volna, ám annyira túl vagyunk terhelve savakkal, hogy több jut be szervezetünkbe, mint amennyi távozik. Így vesénk állandóan a savak kiürítésével van elfoglalva. Ha nem így lenne, akkor a laborban elvégzett vizeletvizsgálatok 7-küröli átlagos pH-t mutatnának. De ez nem így van.
A vizelet vagy nyál pH értéke (többszöri mérést is figyelembe véve) mutatja meg pontosabban, hogy mennyire van szervezetünk elsavasodva.
Ennek egy komplexebb formája a Beta-teszt, ami vér pH-t és ionokat is mér a fentiek mellett. Pontosabb képet egy friss vércseppanalízis adhat, amely közvetett jeleket mutat, mivel a savasodás következményeit mutatja meg. Épp ezért jobban is jelzi, hogy mennyire komoly a probléma.
Fellelhető még az ESG (Elektro Szomatogramm) is, amely egy elektrofiziológiai mérés. Az eredményeket számítógép is értékeli, és lehetséges diagnózisokat is megad, ez azonban veszélyeket is rejt magában.
Dr. Gulyás Tamás
Lúgosító SuperGreens termékek:
Lúgosító kiegészítő termékek >>
Megérkezett a Supergreens termékek továbbfejlesztett, új generációja: a Young pHorever! A Young pHorever termékek kizárólag európai alapanyagokból készülnek, és még kedvezőbb árúak!