Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Tippek túlevésre

Minden háziasszony kitesz magáért ünnepekkor. Jó magyar szokás szerint, hogy ne bántsuk meg őket és úgy általában a háziakat, mi rendre be is faljuk a gasztronómiai remekeket. Amikor már annyit evett, hogy mozdulni sem tud, ég a gyomra, felfúvódott, akkor igyon meg egy csésze gyógyfüves teát. Hogy milyet? Összeállításunkból megtudhatja, sőt azt is, milyen problémát jeleznek a tünetek!

Felfúvódás

Megjelenés: teltségérzet, görcsök jelentkezése a gyomorban vagy a belekben, émelygés, hányinger, esetleg rosszullét, légszomj.

Háttér: bélgázok képződése és megrekedése a gyomorban vagy valamely bélszakaszban, helytelenül összeállított vagy elkészített étrend, táplálék erjedése/rothadása, bélflóra egyensúlyának felborulása, gyomor- vagy bélnyálkahártya irritációja.

Szükséges beavatkozás: emésztés segítése, szélhajtás, gázképződés visszaszorítása az ételek megfelelő elkészítése, összeállítása és fűszerezése révén; bélflóra egyensúlyának helyreállítása, erjedést vagy rothadást keltő kórokozó irtása, gyomor/bélnyálkahártya nyugtatása.

Mire figyeljünk: a felfúvódás az emberi szervezetben ritkán ölt veszélyes mértéket, mégis jelentkezhetnek olyan heves tünetek, hogy a problémát súlyosabbnak ítéljük a reálisnál: görcsök, légszomj, stb. esetén erre is gondolni kell.

Gyomorégés

Megjelenés: szúró, égő fájdalomérzet a gyomorban, gyakran a gyomorszáj tájékán vagy a mellkasban. Émelygés, teltségérzet, böfögés is kísérheti.

Háttér: gyomorsav-túltermelés, gyomor/bélérzékenység, helytelen táplálkozás, emésztőszervi funkciókat befolyásoló stresszreakció.

Szükséges beavatkozás: gyomorsav termelődés visszaszorítása, gyomornyálkahártya nyugtatása, irritáció megszüntetése, vegetatív idegi funkciók, illetve energiakeringés kiegyensúlyozása, étrend vagy táplálkozási szokások módosítása, stressz csökkentése.

Mire figyeljünk: a szúró, égő érzés a mellkasban (szívtájékon) is jelentkezhet, ám emiatt nem kell szívbetegségre gyanakodni, a szív nem kelt ilyen érzést.

Gyomorrontás

Megjelenés: teltségérzet, gyomorfájás, émelygés, hányinger, hányás, esetenként rosszullét, hőemelkedés is.

Háttér: emészthetetlen vagy mérgező anyag jelenléte az elfogyasztott táplálékban, ami a gyomornyálkahártya irritációját, gyulladását idézi elő.

Szükséges beavatkozás: szükség esetén az emészthetetlen vagy mérgező anyag eltávolítása (hánytatás), gyomornyálkahártya nyugtatása, gyulladáscsökkentés, sérült nyálkahártya regenerációjának előmozdítása, kímélő táplálkozás.

Mire figyeljünk: ha mérgezés (például gomba-mérgezés!) gyanúja áll fenn, vagy ha a probléma ismétlődik, illetve egyéb tünetek, például erős hasmenés, láz, stb. társulnak hozzá, azonnal forduljunk orvoshoz.

Hasmenés

Megjelenés: laza széklet, ha a bélsár a normálisnál lágyabb vagy többé-kevésbé folyékony állagú; hasmenés, ha a laza széklet ürítése naponta 3-nál többször történik.

Háttér: emészthetetlen vagy mérgező összetevőt tartalmazó élelmiszer fogyasztása, epesavak vagy emésztőenzimek hiánya, vastagbél irritációja, fertőzéses eredetű bélhurut, bélérzékenység, stressz, szorongás.

Szükséges beavatkozás: bélrendszer megtisztítása a problémát okozó anyagtól, szükség esetén a kórokozó baktérium/vírus/gomba pusztítása, bélflóra egyensúlyának helyreállítása, bélnyálkahártya nyugtatása, gyulladáscsökkentés, vastagbél vízvisszaszívásának fokozása (összehúzó hatás), epe/hasnyálmirigyserkentés.

Mire figyeljünk: a gyakori, erőteljes, nem csillapodó hasmenés kiszáradást okozhat, ami orvosi ellátást igényel, különösen a sovány vagy leromlott állapotú betegeknél. Ugyancsak orvoshoz kell fordulni, ha a hasmenést láz, hányás, erős fájdalom és/vagy rosszullét kíséri.

Pocakbarát gyógynövények

Aprócsalán: Csészénként egy púpozott teáskanálnyi aprócsalánt forrázzunk le, fél percig hagyjuk zázni, szűrjük le és naponta maximum négy csészével kortyolgassunk el belőle.

Kálmosgyökér: Egy csapott teáskanálnyi kálmosgyökeret áztassunk be egy csésze hideg vízbe 12 órára. Azután a hideg keveréket enyhén melegítsük fel és szűrjük le. Mindhárom főétkezés előtt és után igyunk belőle egy kortyot! Célszerű a napi adagot termoszban tartani.

Kamillavirág: Egy csészéhez egy púpozott teáskanálnyi kamillavirágot leforrázunk, fél percig állni hagyjuk, leszűrjük, és kortyolgatva a nap folyamán két-három csészével iszunk meg belőle.

Forrás:

Maria Treben: Gyógyfüvek Isten kertjéből. Duna Könyvkiadó, 2006.

Kliment Emilia: Otthoni gyógynövényhasználat. LPI Könyvkiadó, 2007.

Összeállította: Vetró Rita