Minden egyes érintésnek és simogatásnak ereje van. Számos kísérlet, megfigyelés, és kutatás bizonyítja a masszázs csodálatos hatásait, eredményeit. Nemcsak érzelmileg, hanem fizikailag is befolyásolják a baba fejlődését.
A babamasszázs évezredes hagyománya Indiából származik. Az ősi kultúrákban anyáról gyermekre szállt a masszázs tudománya. A speciális babamasszázst Vimala Schneider McClure állította össze és alkalmazta elsőként.
A sikerek megalapozták a Nemzetközi Babamasszázs Szövetség (IAIM) létrejöttét. Jelenleg több mint 30 ország tagja a szervezetnek. Magyarországon 1998-ban képezték ki az első babamasszázs-oktatókat, s azóta nálunk is a nemzetközi protokoll alapján dolgoznak.
A babamasszázs többnyire lágy, puha, de határozott simító mozdulatokból áll, de felfedezhetjük benne a svéd és az indiai masszázs elemeit is.
Számos kísérlet, megfigyelés, és kutatás bizonyítja a masszázs csodálatos hatásait, eredményeit. A rendszeres masszázs serkenti a pozitív kötődések kialakulását, kedvezően befolyásolja a szülő-gyermek kapcsolatát, fejleszti a baba kapcsolatteremtő képességét, erősíti az immunrendszert és a stressz elleni védelmet.
Enyhíti az allergiás tüneteket, a felpuffadást, a hasfájást. Ezen túlmenően, erősíti a bőrt, a szöveteket, az izomzatot, javítja a mozgáskoordinációt, gyorsítja a koraszülöttek fejlődését.
Rendszeres végzése elősegíti az izomrendszer növekedését és a mozgáskoordináció kialakulását. Gyorsabban fejlődik a mozgás, melynek következménye hosszabb távon, hogy a csontok és az ízületek nem károsodnak, jó lesz a testtartás. Természetes fájdalomcsillapítóként jól alkalmazható a has masszírozása. Mivel egy puffadt, gázos has különösen érzékeny, a masszírozást nagy körültekintéssel kell végezni. A kéz melege, a finom simogatás, a célirányos mozdulatok általában segítenek a gázok és a széklet ürítésében.
Serkenti a létfontosságú szervek működését (emésztés, keringés, légzés). Javítja a vér oxigénellátását. Talán ellentmondásnak tűnik, de a serkentő funkcióval párhuzamosan segít a relaxációban és az esti elalvásban. Hosszabb és pihentetőbb alvást biztosít.
A keresztező mozdulatokkal fejleszthetők az idegpályák. A masszázs hat a gyermekünk idegrendszerére, információt nyújt saját testéről és az őt körülvevő személyekről is. Elősegíti az összes többi érzékszerv működését is.
Ha az orvos nem tiltja, akkor már 2 hetes kortól elkezdhető, mert az első hetekben sok kisbabának okoz kellemetlenséget a hasfájás. Babától függően érdemes naponta 10-15 percet masszíroznunk.
Masszírozáshoz használjunk babaolajat vagy testápolót. Törekedjünk arra, hogy a termékek természetes öko alapanyagokból készüljenek. Ma már számos ilyen termékkel találkozhatunk, így nem kell messzire menni érte. Az a legjobb, ha az árú viseli a BDIH (Ellenőrzött természetes kozmetikum) minősítést.
A nem "ellenőrzött természetes kozmetikum" (BDIH) minősítésű készítmények tartalmazhatnak olyan vegyi összetevőket, melyek kicsi molekulasúlyuk révén bekerülnek a véráramba, és allergiát okoznak.
A masszírozás a napi fürdetés után ajánlott. Az életkor előrehaladtával - kb. a 6. hónap után - már az is elegendő, ha csak minden második nap masszírozunk, de a gyakoriság ennél sokkal jobban is csökkenthető.
Vannak gyermekek, akik egészen iskoláskorukig kedvelik a masszázsnak ezt a formáját. Az egész testre kiterjedő masszázshoz - a játszadozás és az erősítő gyakorlatok nélkül - mintegy 15 percre van szükség. Az időtartam arányosan csökkentendő, ha csak a has, a hát vagy a láb stb. masszírozásáról van szó.
Szerkesztő kedvence: Logona Babaápoló olaj körömvirággal |
A babaápoló olaj, amely értékes, fokozottan bőrbarát növényi olajok (mandula, jojoba) és bőrnyugtató kivonatok különleges kombinációja, már a tisztítás közben megakadályozza a bőr kipirosodását és irritációját, táplálja és tisztítja a baba gyengéd bőrét. A bőrnyugtató hatású körömvirág kivonat hatékonyan csökkenti az irritációt és a gyulladást. Klinikailag tesztelt. Babamasszázshoz is különösen ajánlott termék. Igazi gyengédség a babáknak. Naturkozmetikum, amely kifejezetten a baba bőréhez lett kifejlesztve. Natúr, tehát semmilyen káros anyagot nem tartalmaz. Tovább a babatermékekre >> |
Összeállította: Koczka Kinga