Köztudott, hogy a narancsnak magas a C-vitamin-tartalma, ezen belül is a Navel fajta az, ami 25 százalékkal tartalmaz több C-vitamint, mint amennyi egy átlagos felnőtt napi szükséglete.
Ezen kívül található benne B1 és B12 vitamin, folsav, kálium és magnézium. A narancs tele van antioxidánssal: karotinnel és flavonokkal. A benne levő limonene különösen a mell és tüdőrák elleni harcban hatásos.
A tél vitaminforrásának hívják, mert tényleg rengeteg C-vitamin tartalmaz, ám azzal nem árt tisztában lenni, hogy mindez a korai leszedés és a szállítás alatt csak csökken. Ezért nem árt jól megnézni, hogy milyen narancsot vásárolunk.
Erős vírus- és baktériumölő hatása révén enyhíti az influenzás tüneteket, savtartalma könnyíti a bélműködést. Nyugtatja az idegrendszert, előnyös hatással van a szívre és a keringési betegségekre (trombózis, szív- és érrendszeri panaszok, magas vérnyomás).
Enyhe hashajtó, frissítő, étvágyjavító és idegnyugtató hatású. A narancs segíthet fertőzések alkalmával, mivel a benne lévő természetes antibiotikus hatású anyagok egyben fájdalomcsillapítók is. Elősegíti az emésztést, tisztítja a vért és csökkenti a koleszterint.
A narancsban előforduló bioflavonok lehetővé teszik a véredények szöveteinek erősödését, megakadályozzák a vérsejt tömörödést és a trombózisra jellemző vércsomósodást.
Értékes illóolaját préseléssel nyerik ki, melynek során két-háromszáz kilogramm narancshéjat is felhasználnak mindössze egy liter esszencia előállításához.
A narancsolajjal illatosított fürdő nyugtat, jó közérzetet teremt, így kitűnő gyógyír szorongás, depresszió és levertség esetén. Párologtató lámpába csepegtetve is kiváló hangulatjavító. Sokféleképpen alkalmazható, így számos betegség gyógyítására, valamit egy sor kellemetlen tünet enyhítésére képes.
A narancs a kozmetikumok kedvelt összetevője, kellemes illatának köszönhetően. Pedig magában is hasznos segítőtárs tud lenni. Szűrt leve használható arclemosóként, egy kis krémmel, hintőporral összekeverve élénkítő pakolás lehet. Vékonyan felkenve hamvasít, gátolja a hámlást. Megnyugtatja a kipirosodott zsíros bőrt.
Nincs olyan család, akinek konyhájában ne található meg a narancs a téli időszakban. Legyen szó fogyasztásról, vagy díszítésről. Nálunk minden decemberben narancsos sündisznók lepik el a lakásunkat. A narancsba szurkált szegfűszegek, nemcsak gusztusosak, hanem kellemes illattal lengik be a szobákat.
Narancslikőr
Hozzávalók: 1 literhez: 2 db. nagy narancs, 1 db. kisebb citrom, 1 liter tiszta vodka, méz és/vagy nádcukor, 1 db. vaníliarúd
Elkészítés: Nagyjából megegyezik a citromlikőrnél alkalmazott eljárással. Az ízesítés tekintetében azonban figyelembe kell vennünk, hogy ez egy igen édes italtípus, tehát nádcukorból egy kicsivel többet (60-80 dkg) kell hozzáadnunk, ha a klasszikus narancslikőrhöz hasonló aromát szeretnénk elérni.
Az édesszájúak citrom hozzáadása nélkül is készíthetik, a kevésbé émelyítő likőrök kedvelői viszont mindenképpen kockázzanak bele egy citromot és kevesebb nádcukrot (illetve mézet) használjanak!
Mentás narancsdesszert
Hozzávalók: 4 személyre: 6 evőkanál méz, 1 1/2 dl víz, 1 fahéjrúd, néhány szem szegfűszeg, 1 kg narancs, 2 marék friss mentalevél, 30 dkg joghurt, 8 db babapiskóta
Elkészítés: A víz, a méz, a szegfűszeg, és a fahéj keverékét felforraljuk, majd 10 percig lassú tűzön rotyogtatjuk, hogy enyhén besűrűsödjön.
A narancsokat megtisztítjuk oly módon, hogy csak a színtiszta gyümölcshús maradjon meg (először a héjat, majd a fehér szöszöket, végül a hártyákat távolítjuk el). A gerezdeket egy nagyobb tálba helyezzük és ráöntjük a forró szirupot. Miután a massza kihűlt, néhány órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy az ízek összeérjenek, végül eltávolítjuk a fahéjat és a szegfűszeget.
Az apróra vágott mentát elkeverjük a joghurtban, majd a fűszeres naranccsal rétegezve üvegpoharakba töltjük. Babapiskótával tálaljuk! (Forrás: Stahl Judit: Büntetlen örömök, 2004, Kulinária Kiadó, Bp.)
1. Csak friss narancsot érdemes vásárolni. Ha puha, fonnyadt, foltos, ne vegyük meg.
2. A narancsot főleg reggel ajánlott fogyasztani, étkezés előtt.
3. A meghámozott narancsot tanácsos azonnal elfogyasztani. A frissen kipréselt narancslé csak hűtőszekrényben tartható.
4. Az ép narancs hosszú ideig eltartható, és megőrzi értékét, de szobahőmérsékleten néhány nap után száradni kezd.
5. Hűtőszekrényben akár 6 hétig is eláll.
Koczka Kinga