A székrekedést úgy lehet meghatározni, mint túl lassú, nehézségekkel járó, illetve rendszeresen elégtelen mennyiségű székletet eredményező székletürítést. A legtöbb ember számára székrekedést jelent, ha 48 óra alatt nincs széklete.
A székrekedés egyike a leggyakoribb panaszoknak, amely igen sok embert érint, különösen az idősebbek körében. Az a nézet, hogy naponta egyszer székletet kell üríteni, már az ókor óta meggyőződése az embereknek.
Néhány teljesen egészséges ember is székrekedés elleni szereket kezd szedni, mert nincs naponta széklete, és függővé válik a hashajtóktól. A székletürítés normál gyakorisága még egészséges emberek körében is tág határok között mozog.
A naponkénti egyszeri székletürítés nem feltétlen garanciája a megfelelő bélműködésnek. Ma már széles körben elfogadott, hogy a naponta háromszori székletürítés ugyanúgy normális lehet, mint a heti háromszori.
Nagy mennyiségű rost és folyadék elfogyasztása, valamint a rendszeres mozgás rendben tarthatja a bélműködést. Ha valamilyen kíméletes segítségre van szüksége, forduljon bizalommal a természetes eredetű étrendi kiegészítőkhöz.
A bélműködés és székletképződés minden embernél más és más, de az orvosok egyetértenek abban, hogy akinek hetente csak háromszor vagy annál kevesebbszer van kemény széklete, székrekedése van. A nehéz székletürítéssel küszködők számára is hasznosak lehetnek a székrekedés kezelésére szolgáló orvosságok és terápiák.
A székrekedéssel együtt járó tünetek igen változatosak lehetnek, és nagymértékben függnek a háttérben meghúzódó betegségtől. A székürítés gyakorisága az alábbi határok között változhat: 2-3 naponta, csak hetente kétszer vagy esetleg még ritkábban van székletürítés.
Az esetek nagy részében a táplálék alacsony rost- és folyadéktartalma okozza a székrekedést. Egyéb, szintén jelentős tényező lehet a mozgáshiány; a súlyos depresszió, valamint bizonyos betegségek, mint az irritábilis bél szindróma, a cukorbetegség, a vér magas kalciumszintje, pajzsmirigy-rendellenesség és vastagbélrák.
A hashajtók és savkötő szerek túlzott használata szintén károsan hathat a bélműködésre, és bizonyos gyógyszerek (magas vérnyomás elleni gyógyszerek, antidepresszánsok, kábító fájdalomcsillapítók) is székrekedést válthatnak ki.
A bélműködés hirtelen megváltozása mindig felveti valamilyen betegség, például rák vagy bélelzáródás gyanúját, és így orvosi kivizsgálást igényel. Ha azonban csak ritkán tapasztal rendellenességet, a természetes orvosságok segíthetnek.
A táplálékkiegészítők hatása már egy-két napon belül jelentkezik, és a kaszkarabokor-készítmények kivételével, hosszú távon is szedhetők.
A bolha mag útifű, őrölt len- vagy görögszénamag is biztosíthatja, és így hozzájárulhat, hogy a széklet nagyobb, lágyabb és könnyebben üríthető legyen. Ezek a táplálékkiegészítők naponta is használhatók; fogyassza őket nagyon sok folyadékkal, hogy a megnövekedett tömeg mozgása az emésztőrendszeren keresztül könnyebb legyen.
Ha még több rostot akar bevinni, próbálja ki a szilvalét vagy az aszalt szilvát is, enyhe hatása miatt bármelyik más kiegészítővel együtt is szed heti. Ihat pitypanggyökérteát is, amelynek szintén enyhe hashajtó hatása van, de hasznos a bélműködésre a fodroslóromtea is. A magnézium pedig segít az izom-összehúzódásban.
Ha a kipróbált gyógykészítmények egyike sem hoz egy-két napon belül enyhülést, utolsó mentségként forduljon a kaszkarabokor gyógynövény kérgéhez, amely a bélizmok összehúzódását serkenti, és igen erős hashajtó. Erős hatása miatt egy-két hétnél tovább ne használja, és semmiképp ne szedje terhesség és szoptatás alatt!
Ne feledje, a búzakorpa kitűnő rostforrás, amely vizet köt meg, és így növeli a széklet mennyiségét. Mivel önmagában nehéz fogyasztani, tejbe vagy kefirbe keverve egye. Emellett fogyasszon teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret; a fehér kenyér nem tartalmaz annyi rostot, ezért inkább szorulást okoz.
Az alábbi növényeknek van széklethajtó tulajdonságuk:
Székrekedés esetén nagyon fontos, hogy sok folyadékot fogyasszon, de egyáltalán nem mindegy, hogy mit. Az aIkoholés a koffeintartalmú üditőitalok folyadékveszteséget okoznak, és ezáltal súlyosbítják a székrekedést.
A víz, a zöldségés gyümölcslevek, továbbá a hig levesek kiválóan pótolják az elvesztett folyadékot. Az ébredés után fogyasztott forró folyadék segíthet a székelési reflex beinditásában.
Egy nemrég megjelent amerikai tanulmány szerint a bolhamag útifű jelentősen megnöveli a szorulásos betegek székelési gyakoriságát. A vizsgált betegek beszámolója szerint székletük puhábbá vált, és kevesebb fájdalommal, könnyebben távozott.
Egy Seattle-ben végzett felmérés szerint a gyakori székrekedéssel küzdő férfiaknál és nőknél is nagyobb valószinűséggel alakul ki vastagbélrák. A kutatók elképzelése szerint ezeknél a betegeknél a béltartalom lassabban mozog és így a belek hosszabb ideig vannak kitéve a bélsárban levő potenciálisan rákkeltő vegyi anyagoknak.
Ez a megfigyelés még indokoltabbá teszi, hogy a probléma leküzdésére bolhamagútifű- vagy egyéb természetes étrendi kiegészítőt szedjen.
Vitaminsziget.com