Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Minden cseppje aranyat ér - méz

Ókori legendák szerelmi bájitalként és az örök élet elixírjeként emlegetik. A korábbi századokban a gazdagságot, a jólétet szimbolizálta, ma az egészséges táplálkozás elengedhetetlen kelléke. A méz ma sem egyszerűen édesség, annál sokkal több.

A történelem során a mézet a természet legtökéletesebb élelmiszereként értékelték. Az ókorban a legértékesebb adományának tekintették, néhány helyen adófizető eszközként szolgált. A középkori kolostorokban rendszeresen foglalkoztak a mézkészítéssel. Magyarországon a méhészet a szerzetesrendek megalakulása után vált népszerűvé. Azóta számos fajtában megismerhetjük.

 
A teljesség igénye nélkül a legismertebb mézek bemutatása:
 

„Tejben és mézben van a legtöbb orvosság”

Mennyire jól mondja a közmondás, hisz táplálkozásunk fontos eleme, ma is szívesen fogyasztják, mert szinte minden szükséges anyaggal ellátja szervezetünket. Mégis a statisztika szerint Magyarországon meglehetősen csekély az egy főre jutó mézfogyasztás, nem használjuk ki jótékony hatását. Pedig nagy mennyiségű ásványi anyagot, nyomelemet, vitamint tartalmaz. Többek között B1-, B2-, B3-, B5-, B6-vitamin, valamint kalcium, réz, vas, magnézium, mangán, foszfor, kálium, nátrium és cink található benne.

Ragacsos gyógyír

A méz az egyik leghatékonyabb baktériumölő. A hagyományos orvoslásban főszerepet játszik, és akár azokkal a baktériumokkal szemben is hatásos lehet, amelyek a legmodernebb antibiotikumoknak is ellenállnak. Táplálja a szívet, növeli az izmok teherbíró képességét, kiváló erősítőszere a sportolóknak, az idős embereknek, a fáradt szervezetnek. Nyugtatóan hat az egész testre. Légúti betegségek, asztmatikus panaszok, sőt a TBC gyógyításában is előnyös a méz, főként a vöröshagymaméz fogyasztása.

A mézben előforduló savak javítják az emésztést, fokozzák az étvágyat. Szénhidrátjai serkentik a szervezetben az endorfin termelését, így hangulatjavító hatásúnak tartják. Enzimei a sejtanyagcsere katalizátorai, így javítja az emésztést, a tápanyagok felszívását.(Összehasonlítva az 1 kg mézben található tápanyag egyenértékű 50 db tojással, 25 db banánnal, 40 db naranccsal vagy 1,6 kg marhahússal.) A gyomorbántalmakra is javasolják, különösen székrekedésre.

Külsőleg sebkezelésre is alkalmas. A kutatók egészen a legutóbbi időkig elsősorban két okkal magyarázták a méz - esetleges - gyógyhatását: egyrészt azzal, hogy szirupos állagának köszönhetően távol tartja a kórokozókat a sérülésektől, másrészt hogy magas cukortartalma hátráltatja a baktériumok fejlődését. Amíg a kutatók továbbra is vizsgálják a méz jótékony tulajdonságait, egyes gyógyászati segédeszközöket gyártó cégek máris sterilizált mézes tubusok és mézzel átitatott kötések gyártásába kezdtek.

Használata előtt arra vigyázzunk, hogy gyógyászati alkalmazása egyéni érzékenységtől függ, szenzitív típusoknál akár életveszélyes is lehet, ezért feltétlenül végezzünk előtte allergiatesztet!

Ragaszd magadra!

A méz kiváló bőrszépítő, bőrtápláló hatását a kozmetikában is felismerték és alkalmazták. Megköti a nedvességet, ezzel feszessé, rugalmassá teszi a bőrt. A száraz, érdes bőrt kisimítja és puhítja. Ugyanakkor fokozza a vérbőséget, és nyugtatja is a bőrt.

Puhító hatásúak, csak a méz adagolásával kell vigyázni, mert erősen nedszívó, ha nem ágyazzuk kellően vizes alapba, akkor a bőr szöveteiből vonja el a nedvességet. Kiváló pattanások, mitesszerek, kisebb karcolások, cserepes ajkak, sebek kezelésére is.

Túró és méz pakolás száraz bőrre

Keverjen össze két evőkanál túrót egy evőkanál mézzel és kenje be az arcát jó vastagon. Legalább 30 percig hagyja hatni, majd öblítse le bő vízzel. A tejnek mágikus erőt tulajdonítanak. Az ókorban és középkorban gyógyító italnak számított, és szívesen használták szépségápolásra. A méz olaja érzelmi védettséget nyújt.

Megrendelem>>

Az egészséges édesítőszer

Kiváló édesítőszer, sokkal egészségesebb, mint a mesterséges édesítőszerek vagy a kristálycukor. A szakemberek szerint érdemes a cukrot mézzel helyettesíteni, mert ez utóbbi természetes anyag, némi vitamint és szerves savakat is tartalmaz. Egyszerű cukrai könnyen, gyorsan felszívódnak, és nem raktározódnak a szervezetben, így nem hizlal.  

Nem csak édesítőszer, hanem alkoholtartalmú italok alapja is. Elkészítése könnyű hisz mindössze friss vízben kell feloldani, és mindössze pár óra alatt erjedésnek indul és rövid időn belül sörré érik.  

Magvas mézes  

Hozzávalók:  kg méz; 15 dkg vaj; 2 tojás; 40 dkg bio liszt; 20 dkg diákcsemege (olajos magvak és aszalt gyümölcsök); 20 dkg nádcukor; fél citrom leve; pár szem aszalt szilva vagy barack; 1 tk. fahéj; ˝ tk. kardamom; ˝ tk. ánizs; 6 g reszelt, szárított citromhéj; 1 tk. szódabikarbóna; 1 tk. kakaópor, 5 dkg szálas mandula  

Elkészítése:  

A mézet és a vajat lassan melegítve folyamatos kevergetés mellett felolvasztjuk, majd hagyjuk langyosra hűlni. A tojásokat, a reszelt ciromhéjat és a fűszereket robotgéppel a masszához keverjük, majd apránként hozzáadjuk a szódabikarbónával és kakaóporral vegyített lisztet, végül pedig beleszórjuk a diákcsemegét. Egy nagyobb, vajjal kikent tepsiben eloszlatjuk a készített masszát, és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20 percig sütjük. A nádcukrot finomra daráljuk, elkeverjük fél citrom levével, majd késsel eloszlatjuk a kihűlt tészta tetején. A tetejére aszalt gyümölcsöket és szálasra vágott mandulát szórunk.

 

Koczka Kinga