Már a 6-10 hónapos csecsemők is különbséget tudnak tenni a kedves és az utálatos játszótársak között, és tudják, melyiket válasszák, olvasható egy új vizsgálati beszámolóban. A Yale-egyetem kutatói szerint a csecsemők kiváló ítélőképességgel illetve emberismerettel rendelkeznek.
A kicsiknek a kísérlet során nagy szemű fabábut kellett megfigyelniük, amely hullámvasút-pályán kapaszkodott felfelé. Később csatlakozott hozzá egy másik, amely vagy átsegítette a kapaszkodón, vagy visszalökte. A végén a kicsiknek felkínálták a bábukat, hogy meglássák, melyikkel játszanának szívesebben. Szinte az összes csecsemő a segítőkész bábut választotta.
Azt is megfigyelték, hogy a semleges szerepet játszó, tehát társait se nem segítő, se nem akadályozó bábut is szívesebben választották a kicsik, mint a gonoszat, ráadásul a segítőkész bábuk a semlegesekkel szemben is előnyt élveztek a kiválasztásnál.
Kiley Hamlin, a Yale kutató pszichológusa szerint döbbenetes, hogy a kicsik erre képesek, és azt mutatja, hogy ezek a társadalmi készségek minden tanulás nélkül kialakulnak az egészen kis csecsemőknél is.
A kísérlettel azt akarták bizonyítani a kutatók, hogy bizonyos társadalmi képességeink velünk születnek, és nem szüleinktől tanuljuk.
Más kutatók nem hisznek a született készségekben, és nem találják meggyőzőnek a bizonyítékot, szerintük az élet első hat hónapjában a csecsemőknek igen sok lehetőségük van a társadalmi tapasztalatok elsajátítására.
A kutatók most majmokkal is elvégzik a kísérleteket, hogy kiderüljön, ez a fajta ítélőképesség csak az ember sajátja-e.
Forrás: The Associated Press/InforMed