A szilárd táplálékok túl korai bevezetésével ugyanis nő az allergia kialakulásának veszélye. A csecsemő 6 hónapos koráig tartó kizárólagos szoptatással azonban megelőzhetjük az allergia későbbi életszakaszokban történő kialakulását. Mindez szoros összhangban áll mind az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (American Academy of Pediatrics) mind pedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásával, mely szerint a 6 hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálás egyaránt a legoptimálisabb választás mind a csecsemő, mind pedig az édesanya egészsége szempontjából.
A gyermekkori allergiák megjelenése egyre növekvő méreteket öltő egészségügyi probléma az Egyesült Államok országaiban. Az étel, pollen és latex allergiás gyermekek száma drámai mértékben emelkedik. Éppen ezért a szervezet a következő lépéseket ajánlja az allergia kialakulásának megelőzésére. A csecsemő 6 hónapos koráig tartó kizárólagos anyatejes táplálás, mely segít megelőzni a későbbi allergiák kialakulását. A tehéntej elkerülése a korai életszakaszban bizonyítottan képes megelőzni allergiák megjelenését.
További allergiára hajlamosító táplálék a tehéntej mellett a tojás, mogyorófélék, halak és a tenger gyümölcsei, melyek bevezetését jobb szintén későbbi életkorra halasztanunk. Ügyeljünk arra, hogy minden új tápanyagot egyenként, külön-külön ismertessünk meg a gyermekkel, semmiképpen se vezessünk be az étrendbe egyszerre több újdonságot. Ez természetesen vonatkozik a kész ételek összetevőire is. Bizonyos zöldségek és gyümölcsök esetén fontos, hogy ne nyersen, inkább főtt állapotban kínáljuk, ezzel is csökkentve az allergiás reakció esélyét.
A szilárd táplálékok 6 hónapos kor után történő bevezetése egyénenként változó lehet. Részben függ a gyermek szükségleteitől, részben pedig a családi háttértől. Amennyiben ugyanis a családban előfordult már allergiás megbetegedés, úgy ajánlatos a különösen allergizáló ételek bevezetését akár a gyermek 12 hónapos kora utáni időszakra halasztani.
Forrás:orvostkeresek.hu