Otthonunk ünneplőbe öltöztetését érdemes az ablakok kicsinosításával kezdeni, hiszen már egy-két apró dísszel valódi karácsonyváró hangulat telepedhet a házra. Gyermekeink különösen élvezni fogják, ha saját alkotásaikat akaszthatják ki, ezért mindenképpen vonjuk be őket az elkészítésbe!
Az egyik leglátványosabb eredményt hóspray használatával érhetjük el, hiszen néhány perc alatt klasszikus téli mintákkal díszíthetjük az üveget.
Az ízlésünknek megfelelő sablont könnyen elkészíthetjük, vagy letölthetjük az internetről, és maga a „fújás” sem nagy ördöngösség, azonban csak akkor vágjunk bele, ha nem ódzkodunk az ünnepek utáni alapos ablaktisztítás gondolatától. Célszerűbb, ha csak az üveg szélét dekoráljuk egy-egy kisebb képpel, ugyanis a középre helyezett óriási minta egy idő után zavaróvá válhat.
Manapság már olyan matricák is beszerezhetőek, amelyek az ablakra ragasztva a hósprayhez hasonló hatást keltenek, és bármikor könnyen eltávolíthatóak. Nagy hátrányuk azonban, hogy viszonylag drágák és nem alakíthatjuk őket saját kedvünk szerint.
Kíméletesebb és olcsóbb megoldás, ha papírból színes, felfüggeszthető díszeket formázunk. Elkészítésük nem bonyolult, ám ahhoz, hogy a figura teljesen szimmetrikus legyen, igen precíz rajzolási és vágási technika szükséges.
Első lépésként hajtsunk kétszer félbe egy vastagabb színes papírt (négy rétegre lesz szükségünk), majd rajzoljuk rá a kívánt formát (fenyőfa, csillag, szív stb.) és ügyeljünk arra, hogy szimmetrikus legyen! Jelöljük be vonalzóval a minta függőleges tengelyét – melynek mentén majd összeillesztjük a két darabot – és figyeljünk rá, hogy ez pontosan felezze az alakzatot!
Ha kivágjuk a rajzot, négy azonos formát (pl. négy fenyőfát) kell kapnunk. Kettőt-kettőt ragasszunk egymásra olymódon, hogy mindkét oldaluk színes legyen. Vágjuk be ezeket félig a tengelyük mentén, ám az egyiket alulról, a másikat pedig felülről. Amennyiben pontosan dolgoztunk, a két darab egymásba csúsztatásával szimmetrikus térbeli hatású alakzatot kapunk.
Végezetül lyukasszuk ki tűvel a dísz tetejét, és fűzzünk bele cérnát a felfüggesztéshez. Akaszthatunk egyet-egyet a kilincsekre is, azonban sokkal mutatósabb, ha különböző hosszúságú cérnák segítségével legalább nyolc-tíz darabot egy hurkapálcára kötözünk, és ezt rögzítjük az ablak felső keretéhez. Ha szeretünk barkácsolni, és rendelkezésünkre állnak a szükséges eszközök (satu, lombfűrész), készítsük el falemezből ezeket a figurákat, hiszen nem csak tetszetősebbek, hanem tartósabbak is papírból alkotott társaiknál.
Ha a természetesnek ható dekorációhoz vonzódunk, állítsuk össze díszeinket szárított növények, bogyók és örökzöld ágak felhasználásával. A fentebb említett „hurkapálcás technika” például a különféle termések felfüggesztésére is kiváló: csupán annyi a dolgunk, hogy tobozokat, diót, makkot, mogyorót erősítsünk a cérnákra.
Az összetettebb holmik kedvelői egy alapminta „felöltöztetésével” is tetszetős darabot készíthetnek. Ehhez egy nagyobb, zöld színű kartonpapírra, ragasztóra, és szárított virágokra, gyümölcsökre, termésekre lesz szükségünk.
Először rajzoljunk fel egy tetszőleges figurát (pl. csillagot vagy fenyőfát) a papírra, majd ollóval vágjuk ki, és mindkét oldalára ragasszuk fel a kiválasztott növényeket: például dióhéjat, szárított narancsszeletet, leveleket, száraz virágszirmokat. Igazán természetes hatás érhető el, ha első lépésben a kivágott forma mindkét oldalát mohával fedjük be, és ezen helyezzük el a többi apró díszítést.
Ha a mű elkészült, fűzzünk bele színes cérnát, és függesszük fel az ablak közelében: akaszthatjuk például a karnisra vagy a kilincsre. Az is nagyon mutatós, ha a terméseket, virágokat egy dúsabb fenyőágra rögzítjük, megtűzdeljük szárított narancs- vagy citromkarikákkal és az ablakkeretre, vagy a párkányra erősítjük. A cérnára fűzött termésekkel és szárított virágszirmokkal is hasonlóan kellemes hatást érhetünk el, ráadásul elhelyezésük is egyszerűen megoldható.
Vágjunk hát bele hétvégenként egy-egy apró dísz elkészítésébe, hiszen a közös játékkal nagy örömet szerezhetünk gyermekeinknek, valóban a várakozás ünnepévé téve az advent időszakát.
Őri Katalin