Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

11 tipp, mire figyeljünk a karácsonyi vásárlásnál

Nehéz résen lenni és kitalálni mindenkinek a vágyát, hogy a karácsonyfa alatt biztosan az legyen, amit szeretne. Ám még nehezebb a megfelelő tárgy mellett a megfelelő minőséget is garantálnunk. Hisz ki lát bele a csomagokba? De kis odafigyeléssel, higgyék el, megelőzhető a baj!

1. Őrizze meg a blokkot, számlát, e nélkül nagyon nehéz bizonyítania vásárlása helyét, idejét, az áru ellenértékét.

2. Ha tartós fogyasztási cikket vásárol, mindig kérje el a jótállási jegyet, ne fogadja el, hogy majd utána küldik.

3. Vásárláskor, lehetőség szerint, alaposan vizsgálja meg és próbálja ki az árut! Ha a próbára nincs lehetőség, vásárlás után minél hamarabb tegye meg, még ha ajándékba szánja is a terméket.

4. Ha drága tartós fogyasztási cikket vásárol ajándékba, ne az utolsó pillanatban vegye meg, hogy az esetleges hibás terméket még időben ki tudja cserélni.

5. Ajándékba vásárolt termék számláját, jótállási jegyét is őrizze meg, és kínálja fel a megajándékozottnak, hogy probléma esetén eljár az ügyben.

6. Akciós termék vásárlásakor érdemes rákérdezni az akció okára. Gyakori, hogy az ilyen termékekre nem vállalnak szavatosságot. Jó, ha tudja, ezt csak akkor tehetik meg, ha a termék hibája miatt szállították le a termék árát, és ezt a tényt illetve a hiba jellegét tudomására is hozták. A szavatosság korlátozása pedig kizárólag erre a hibára vonatkozhat.

7. Bizonyos termékekre (például óra, fényképezőgép, televízió, videó, nyomtató, távcső, számológép, hangszer, CD lejátszó, rádió) csak bruttó 10 000 Ft vételár felett kötelező a jótállás. Érdemes ezt mérlegelni egy-egy „kihagyhatatlan” 9989 Ft-os akció esetén.

8. Ha reklamál, kérje el a jegyzőkönyv másolatát; a javításra, cserére átadott áruról az elismervényt, ellenőrizze, hogy helyesek-e az adatai. Bár kötelesek kérés nélkül átadni a papírokat, jó, ha résen van.

9. Drágább terméket, tartós fogyasztási cikket, árammal működő berendezést lehetőleg ne vásároljon utcai vagy piaci árustól! Ha mégis így tesz, ragaszkodjon a számlához, a jótállási jegyhez vagy bármilyen elérhetőséghez, ahol reklamálni tud.

10. Ne vásároljon olyan terméket, melyen nincs magyar felirat, nem mellékeltek hozzá magyar nyelvű használati útmutatót, nem azonosítható a gyártója, forgalmazója.

11. Karácsony táján megnő a bóvli, és a veszélyes termékek kínálata. A hatóságok gőzerővel próbálják kiszűrni az ilyen árukat. A jótállással, szavatossággal, termékfelelősséggel kapcsolatos szabályok nem egyszerűek, ráadásul az uniós csatlakozás miatt igen frissek, alkalmazásuk még nem rutinszerű. Igényérvényesítés előtt érdemes konzultálni a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség ügyfélszolgálati irodájával:

Cím: 1088 Budapest, József krt.6., Ingyenes telefon: (80) 201 205, e-mail: fvf@fvf.hu

Felhasznált irodalom: Tudatos ß Vásárló magazin, 4. szám/ Karácsony.